Yeni nesil neden geri?

Bence bu durumun yarısı küresel, diğer yarısı da bizim eğitim sistemimizle alakalı. Bir de fenomenler affedersiniz kıçını kaldırsa ertesi gün herkes aynısını yapıyor. Bir ara da yeşil uzaylı mı ne vardı.

Evet hocam onu bilmeden yapanlar bir de ne olduğunu öğrenince tekrar yapmaları vardı.

Öncelikle konuyu kendimi övme ve aynı anda yaşıtlarımı küçümseme amacıyla açmıyorum. Yeni nesil harbiden de mal. Türkçe dersinde öğrendiklerimiz derste kalıyor, günlük hayatta kullanılmıyor. Geçen bir derste X kelimesini öğrendik, bir akıllı da "hocam o X kelimesinin eş yani aynı yani anlamı yani aynı olanı y değil mi?" tarzında bir şey söyledi. Bir de arkadaş bütün derslerden özel ders alıyor. Adama "ikindin buluşalım" diyorum, "ikindin?" diyor. Bir de sigara ve dövmeyle okula gelmeyi havalılık sanan tipler var.

Hocaların yanında "keko" oturuşu yapabilmeyi üstünlük olarak görenler... Bir kere yeni nesli bırak, ülkede kimseyle tartışmak mümkün değil. Düşünceleri ortaya koyup doğru yolu bulmayı bırak, karşındakini kafiyeli laflarla susturunca kral olursun. Geçen yıl fen dersinde sözde münazara yapıyoruz. Bunlar birbirlerine bağıra çağıra iletişim kuruyor. Adamakıllı konuştum, kimse ciddiye almadı. Sınıfın 3/1 kısmı tiktoker zaten. Hocaya "hocaa" diye hitap etmek bunlara göre havalılıktır.

Bu uzaktan eğitim sayesinde "sıra ayısından" da kurtuldum. Adam arkadaşlarıyla konuşuyor, rahatsız oluyorum fakat çok laf etmiyorum. Tüm sınıfa rezil olmasın diye çok bağırmadan adam gibi uyarıyorum ve cevap yav heeeeee yav he hee. O benim konuşmamdan rahatsız olunca ki derste çok sessiz bir tip değilim, özellikle bütün sınıfın duyacağı şekilde iğrenç bir ses tonuyla bağırıyor. Ben bunu istesem de yapamıyorum, işte utanıp utanmama meselesi.

Not: Bu bir genellemedir, arkadaşlık ettiğim düzgün kişiler de var.

Siz yeni nesil hakkında ne düşünüyorsunuz? Bence sıkıntıları var ve bu sıkıntı yıllarla beraber artıyor. Örnek verecek olursam, 2012-2013 yıllarında kreşe gitmiştim. Aynı kreşin 2017 yazında yaz okuluna gittim ve yaşlar genelde benden küçüktü. Benim zamanımda genelde çocuklar arasında basit olaylar olurken yaz okuluna gittiğimde artık bu olaylar "toprak bana el hareketi çektiii" gibi şeylere dönüştü. Tabii bunların sorumlusu eğitim sistemi ve ebeveynlerdir.
İnterneti olan kendini üst varlık gibi bilgili sandığından oluyor bu durumlar genelde. Bu arkadaşlara söylenebilecek bir şey yok ama size şunu söyleyebilirim, "Dünya'da kerizler olmasaydı zengin insanlar olmazdı.". Bu cümle her şeyi anlatıyor. Bu arada kelime haznesine ve temel gramer kurallarına gelirsek, bu dil yozlaşması her dilde yaşanıyor bu konuda yapacak bir şey yok. Kişi kendini ifade edebiliyorsa bence bir sorun yaratmıyor bu problem. Küfür ve argo ediyorsa o zaman sorun olur. Çünkü insan kendini strese girdiği bir durumda ifade etmeyi beceremiyorsa genelde küfür eder. Bu durumdan da önceki koşula bağlı olarak, bu kimselerin hatalı olduğunu gösteriyor. Siz diğerlerini boş verin. Kendinizi geliştirin.

BTS dinleyen insanları "auschwitz" kampına kapatalım ve sıkı bir şekilde kontrol edelim. Tiktok için de geçerli olsun. Sonuç:
1616491562329.png

Bts dinleyen insanları "auschwitz" kampına kapatalım ve sıkı bir şekilde kontrol edelim. TikTok için de geçerli olsun. Sonuç:
Eki Görüntüle 936290

Bts veya blackpink tarzı gruplarla sorununuz ne ya? Tamam bende sevmiyorum ama benim gıcık olduğum "armyyy" diye gezen insanlar, yaklaşık 3 4 ay önce birkaç kız disiplinlik oldular kavga ettikleri için kavga sebebi de birinin başka birine sen "army" değilsin demesi sadece bu, evet bazı şeylerin kitlesi iğrenç ama her bts dinleyene böyle bir şey yapmak saçmalık olurdu genelleme yapmayın böyle şeyler için. Mesela ben ne onları dinliyorum ne de yaptıkları şeyler umrumda değil sadece "armyyy" diye gezenlerden uzak duruyorum o kadar, en iyi arkadaşımda dinlese umrumda olmaz.

Bts veya blackpink tarzı gruplarla sorununuz ne ya? Tamam bende sevmiyorum ama benim gıcık olduğum "armyyy" diye gezen insanlar, yaklaşık 3 4 ay önce birkaç kız disiplinlik oldular kavga ettikleri için kavga sebebi de birinin başka birine sen "army" değilsin demesi sadece bu, evet bazı şeylerin kitlesi iğrenç ama her bts dinleyene böyle bir şey yapmak saçmalık olurdu genelleme yapmayın böyle şeyler için. Mesela ben ne onları dinliyorum ne de yaptıkları şeyler umrumda değil sadece "armyyy" diye gezenlerden uzak duruyorum o kadar, en iyi arkadaşımda dinlese umrumda olmaz.

Ama kız ağır konuşmuş biri bana army değilsin diyecek tüylerim diken diken oldu kan çıkar.

%90 Meslek lisesindesin. 3-5 kelime fazla şey biliyorsun ve doğru düzgün konuşabiliyorsun diye sen mal olmuyorsun. Devam et.
Bu arada 2000 den sonra hiç bir şey normal olmadı. Görüyorsunuz.

Bu kuşağın farklısıyım. Ne TikTok var ne de dövmem. Ama böyle tip tanıyorum. (Maalesef)
Birde egosundan geçilmeyenler var Örn: WhatsApp grubunun yöneticisi diye sevmediği, tartışdığı kişiyi durduk yere atan. Neden attığını sorsak "zevk" diye cevap verir. Birde böyle tipler var.

Yeni konular

Geri
Yukarı