Bu yeni nesil neden böyle?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Mr.Kitty

Hectopat
Bu yeni nesil 2000 doğumluların dini sorguladığını düşünüp ateist olma çabalarını anlamıyorum. Böyle garip klişe sorularla aykırı olduklarını zannetmeleri buna bağlı olarak ateistlerin daha aklı başında olduklarını düşünüp inançlı kişilerin ise IQ seviyelerini düşük zannetmeleri, ateist gibi davranıp konuşmalarını o yönde yapmalarının nedeni sanırım kendilerini bu şekilde elit ve sıradan olmadıklarını kanıtlamak için. Bu konu hakkında ne diyorsunuz? Ne olacak bu yeni nesilin hali? Dini forum sitelerinde sorgulayan bir nesil yetişiyor ne diyorsunuz bu olaya?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu yeni nesil 2000 doğumluların dini sorguladığını düşünüp ateist olma çabalarını anlamıyorum. Böyle garip klişe sorularla aykırı olduklarını zannetmeleri buna bağlı olarak ateistlerin daha aklı başında olduklarını düşünüp inançlı kişilerin ise IQ seviyelerini düşük zannetmeleri, ateist gibi davranıp konuşmalarını o yönde yapmalarının nedeni sanırım kendilerini bu şekilde elit ve sıradan olmadıklarını kanıtlamak için. Bu konu hakkında ne diyorsunuz? Ne olacak bu yeni nesilin hali? Dini forum sitelerinde sorgulayan bir nesil yetişiyor ne diyorsunuz bu olaya?
Havalı olmak için ateist olanları kendi haline bırakalım derim. Ama gerçekten sorgulayıp seçenler merak ettikleri için sorguladıkları için böyle. Ben dinlere inanıyorum. Ama ben de sorgulayarak mantıklı buldum. Onlara mantıklı gelmemiş inanmamışlar bizi ilgilendirmez.

Çok garipler. Youtube'dan aşk videoları izliyorlar 8 yaşında sonra herkese diyorlarki. Aşık oldum. Neden herşeyi merak ediyorsunuz ki?

Hocam ben şöyle düşünüyorum, en azından bir 20 yıl önceye kadar bilgiye bu kadar çabuk ulaşılmıyordu ve insanlar bir şeye kör kütük bağlanabiliyordu, bunu da işine gelen insanlar kullanabiliyordu, Z kuşağı dediğimiz kesimde bu din sömürüsünün farkına vardı, bu sömürüyü yapanların yüzünden Z kuşağı bu kadar şüpheci oldu din konusunda.

Sorgulamalılar tabii ki. Annesi babası müslüman diye müslüman olmanın kime ne faydası var. Hayırlısıyla benim çocuğum da sırf ben müslümanım diye müslüman olmaz; kendi sorgular, araştırır, yeri gelir benle tartışır ve öyle yaşar müslümalığını. Ama inşallah günümüzdeki çoğu kişi gibib de araştırmasının nedeni ''batı özentiliği'' olmaz.

Sen dört dörtlük birisi misin de Z kuşağı adı altında herkesi genelleyip yargılıyorsun?

Ben de açıkçası "yeni nesil şöyle, yeni nesil böyle" denmesini anlamıyorum. Hep bir eksik arama meselesi. Her neyse.
Havalı olmak için ateist olan zaten ateist değildir. Buna havalılıktan ziyade inanması gerekir. Çok da takmam zaten. Kendi hallerinde takılsınlar. Elbet adam akıllı sorgulayarak dinlerini bulacaklar diye düşünüyorum.

Dini forum sitelerinde sorgulayan bir nesil yetişiyor.

Pandemi zamanında ne beklediğinizi sormak istiyorum. Sanırım bir cami hocası/imama danışmalarını istiyorsunuz. (çünkü bu konuda bilgi sahibiler) nasıl gidecekler peki bu zamanda? Onlar da bunu başka insanlara sorarak arıyor.(evet forumlarda)
Ben din şüphesinde olmaya katılırım. Çünkü dini sorgulamak önemlidir.

Sen dört dörtlük birisi misin de Z kuşağı adı altında herkesi genelleyip yargılıyorsun?

Evet kabaca öyle de denebilir.
Z kuşağı altında ki herkesi de genellemeniz çok saçma ve nihilist bir düşünme tarzı.

Kesinlikle doğru, diyecek laf yok.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı