Yeni NVMe M.2 SSD alınca eskisini kullanmanın yolu

Bakın, bir akıllı daha geldi. Çok mantıklı. Adamlar 4 şerit kullanması gereken araba yapmış. İnsan gibi 4 şeritli otobandak kullanmak varken neden 1 şeritli köy yolunda kullanmayasınız ki?

X1 portu gen3 standartlarını destekliyor.

Paragrafı okuyunca şunu anladım.

Sanırım eldeki Kioxia Exceria SSD, NVMe modeli. Çünkü çıkarılması gerektiğini söylemişsiniz. Bazı üyeler hatalı tavsiyeler vermiş. Ayrıca tek M.2 yuvası olan bir anakart var ki bu da düşük seviye olduğu ve hatta PCIe 4.0 bile desteklemediği ihtimalini düşündürdü. Böyle bir anakarta üst düzey SSD takmak pek mantıklı değil.

Bize anakart modelini söyler misiniz? Hem uygun dönüştürücü tavsiyesi yapabiliriz hem de Samsung gibi gereksiz yüksek fiyata sahip SSD yerine daha güzel alternatif bulabiliriz.

Bakın, bir akıllı daha geldi. Çok mantıklı. Adamlar 4 şerit kullanması gereken araba yapmış. İnsan gibi 4 şeritli otobandak kullanmak varken neden 1 şeritli köy yolunda kullanmayasınız ki?
Sen ne ayaksın anlamadım ergenmisin? anakart belirtmemiş konuyu açan arkadaş tahmin ne olabliir? m.2 slotu 1 adet vardır. ve buraya samsung 1tb pro yu takacak sıkıntı ne?

Buraya bu soruları sormamın sebebi 1 tb sata samsung fiyatına 400 tl daha ekleyip nvmenin en iyisini alıp. Elimdeki 500gb ssdyi de dönüştürücü yoluyla kullanabilir miyim öğrenmek istemiştim. Sonuçta 400 tl farkla çok daha kaliteli bir modeli almak akıllıca olur diye düşündüm. Fakat yanlış anlamadıysam anakartım 4 gb/s'ye kadar destekliyor diye anladım.

Paragrafı okuyunca şunu anladım.

Sanırım eldeki Kioxia Exceria SSD, NVMe modeli. Çünkü çıkarılması gerektiğini söylemişsiniz. Bazı üyeler hatalı tavsiyeler vermiş. Ayrıca tek M.2 yuvası olan bir anakart var ki bu da düşük seviye olduğu ve hatta PCIe 4.0 bile desteklemediği ihtimalini düşündürdü. Böyle bir anakarta üst düzey SSD takmak pek mantıklı değil.

Bize anakart modelini söyler misiniz? Hem uygun dönüştürücü tavsiyesi yapabiliriz hem de Samsung gibi gereksiz yüksek fiyata sahip SSD yerine daha güzel alternatif bulabiliriz.
Kusura bakmayın sistem parçalarına pek hakim değilim yeterli bilgi verememişim. Gigabyte H610M S2H modelini kullanıyorum. Postu attıktan hemen sonra PCle modeline bakmam gerektiğini öğrendim postu attığıma biraz pişman oldum. Fakat önerinizi almak çok isterim çünkü Samsung üzerine çok yorum okudum belki de artık cimriliği bırakıp sağlam bir marka alma vakti geldi diye düşünmüştüm. Tavsiyenizi okumak çok isterim

X1 portu gen 3 standartlarını destekliyor.
Standart ayrı, veri yolu genişliği ayrı.

@Erengtx anakartınızdaki NVMe portu PCIe 3.0 x4 destekliyor. PCIe 4.0 bir SSD. Anakartınıza taksanız alacağınız hız cihazın kapasitesi çok daha fazlası olmasına rağmen 4000 MB/s'den az olacaktır.
Kullanım amacınızı belirtmediniz ama muhtemelen normal kullanıcısınız ki olaya biraz uzaksınız. İhtiyacınız olsa zaten belirtirdiniz, hatta ona göre anakart alırdınız. Oturup sabah akşam render almıyorsunuz yani.
Sabah akşam render almadığınız için NVMe SSD'ye ihtiyacınız yok. SATA SSD size çok az bir farkla aynı kullanım performansını sunar. Buradaki çokbilmişler maalesef bilmiyor ama hiçbiri 3000 MB/s aktarma yapmıyor. SSD'yi veri aktarma hızı sanıyorlar. Asıl olay veriyi bulma hızı. Klasör açtığınızda 2 MB'lık verinin sürücüde ne kadar sürede bulunduğu önemli olan. SATA ile NVMe arasında kayda değer bir fark yok bu konuda.

Bu yüzden normal kullanıcı olduğunuzu ve anakartınızı da hesaba katarsak 980 Pro sizin için gereksiz. Amacınız depolama artırmak ise 870 EVO alın. Klasör açtığınızda aynı hızda açılacak. Oyun açtığınızda aynı hızda açılacak. Oyunu farklı diske taşıdığınızda 980 Pro 1 dakikada yapıyorsa bu 2 dakikada yapacak. Sabah akşam 36 GB'lık dosya taşımıyorsanız günlük kullanımda fark hissetmeyeceksiniz.
Bu sayede aparat almamış olacaksınız. Cihazı kısıtlamayacaksınız.

Sıfırdan SSD alıyor olsaydınız güzel bir NVMe almanız mantıklı olabilirdi ama elinizde zaten iyi kötü bir NVMe varken ve anakartınızda yer yokken tekrar NVMe almanız hiç mantıklı değil. Özellikle de PCIe 4.0 bir NVMe. Anakartınızda başka x4/x16 portu olsa bile dönüştürücüye para vermiş olacaktınız. Üstüne port bile yok. Dönüştürücü kullanımı performans düşüşü demek bu durumda.

Standart ayrı, veri yolu genişliği ayrı.

@Erengtx anakartınızdaki NVMe portu PCI-e 3.0 X4 destekliyor. PCI-e 4.0 bir SSD. Anakartınıza taksanız alacağınız hız cihazın kapasitesi çok daha fazlası olmasına rağmen 4000 MB/s'den az olacaktır.
Kullanım amacınızı belirtmediniz ama muhtemelen normal kullanıcısınız ki olaya biraz uzaksınız. İhtiyacınız olsa zaten belirtirdiniz, hatta ona göre anakart alırdınız. Oturup sabah akşam render almıyorsunuz yani.
Sabah akşam render almadığınız için NVMe SSD'ye ihtiyacınız yok. SATA SSD size çok az bir farkla aynı kullanım performansını sunar. Buradaki çokbilmişler maalesef bilmiyor ama hiçbiri 3000 MB/s aktarma yapmıyor. SSD'yi veri aktarma hızı sanıyorlar. Asıl olay veriyi bulma hızı. Klasör açtığınızda 2 MB'lık verinin sürücüde ne kadar sürede bulunduğu önemli olan. SATA ile NVMe arasında kayda değer bir fark yok bu konuda.

Bu yüzden normal kullanıcı olduğunuzu ve anakartınızı da hesaba katarsak 980 Pro sizin için gereksiz. Amacınız depolama artırmak ise 870 EVO alın. Klasör açtığınızda aynı hızda açılacak. Oyun açtığınızda aynı hızda açılacak. Oyunu farklı diske taşıdığınızda 980 Pro 1 dakikada yapıyorsa bu 2 dakikada yapacak. Sabah akşam 36 GB'lık dosya taşımıyorsanız günlük kullanımda fark hissetmeyeceksiniz.
Bu sayede aparat almamış olacaksınız. Cihazı kısıtlamayacaksınız.

Sıfırdan SSD alıyor olsaydınız güzel bir NVMe almanız mantıklı olabilirdi ama elinizde zaten iyi kötü bir NVMe varken ve anakartınızda yer yokken tekrar NVMe almanız hiç mantıklı değil. Özellikle de PCI-e 4.0 bir NVMe. Anakartınızda başka x4/x16 portu olsa bile dönüştürücüye para vermiş olacaktınız. Üstüne port bile yok. Dönüştürücü kullanımı performans düşüşü demek bu durumda.

Animasyon öğrencisiyim 2 boyutlu animasyon yapıyordum. Bu sene 3 boyutlu animasyona odaklanıp oradan ilerlemeyi planlıyorum. O yüzden almışken güçlü bir SSD almamın faydası olacağını düşünmüştüm. SATA'larda hız farkı pek olmadığından dediğim gibi NVMe'nin olabildiğince iyisini alıp diğer NVMe'yi de SATA gibi kullanabiliyorsam benim için en güzel yol olabileceğini düşündüm. Böyle düşünmemin sebebi de SATA ile NVMe arasında uçurum fiyat farkı göremediğimden. SATA alacaksam Kioxia SATA alırım, 900 TL fazla verip Samsung SATA alıcağıma 300 TL daha ekler NVMe'nin iyisini alırım diye düşünmüştüm. Bilgilendirmeniz için sağ olun. Peki bu durumda izlemeye çalıştığım yol mantıklı değilse; SATA olarak Samsung mu almamı önerirsiniz yoksa Kioxia da gayet iş görür 900 TL fiyat farkına gerek yok mu dersiniz?

Kusura bakmayın sistem parçalarına pek hakim değilim yeterli bilgi verememişim. Gigabyte H610M S2H modelini kullanıyorum. Postu attıktan hemen sonra PCle modeline bakmam gerektiğini öğrendim postu attığıma biraz pişman oldum. Fakat önerinizi almak çok isterim çünkü Samsung üzerine çok yorum okudum belki de artık cimriliği bırakıp sağlam bir marka alma vakti geldi diye düşünmüştüm. Tavsiyenizi okumak çok isterim.
H610 çipsetinin kendisi PCIe 4.0 desteklemesine rağmen M.2 yuvasında PCIe 3.0 X4 desteği var. Bu da PCIe 4.0 SSD aldığınızda alabileceğiniz hızın ~3500 MB/s civarında sınırlanacağı anlamına geliyor. Gen 4 olsaydı bile Samsung 980 PRO almayı zaten tavsiye etmezdim. Çünkü Samsung iyi bir marka olsa bile hemen her modeli fazla pahalı. Onunla aynı kalitede hatta daha üstün olup daha ucuza alınabilen modeller de var. Mesela 980 PRO için Kingston KC3000 iyi bir rakip. Hem daha üstün hem de kayda değer şekilde ucuz.

İkinci konuya geleyim. Bu kadar üstün hızlara sahip SSD ne için gerekli? Elinizdeki Kioxia Exceria bile Windows'u çalıştırmak veya oyun oynamak için gayet yeterli. İlla 7000 MB/s hız mı lazım?

Normalde depolama amaçlı ikinci bir SSD almak için SATA modeller daha mantıklıydı. Ancak fiyatları çok uçtu. O yüzden dönüştürücü alıp kullanma fikrine karşı çıkamıyorum. Özellikle Exceria gibi ucuz bir modeli dönüştürücü ile takmak ortalama bir SATA SSD alıp takmakle benzer maliyete sahip ama yine de SATA olmasından daha hızlıdır. Bunun için de sizin anakartta tek bir yol var. Ekran kartını takmak için kullandığınız X16 yuvanın aşağısında bir de X1 yuvası var. Buraya X1 dönüştürücü alınırsa ~900 MB/s hız elde etmek mümkün. Eğer elinizde iki adet NVMe SSD olacaksa bunlardan daha yavaş ve düşük kapasiteli olanını buraya takıp oyun veya dosya depolamak için kullanılabilir. Örnek dönüştürücü ürün linki bırakıyorum. Hangi marka veya hangi siteden alacağınız size kalmış.

İlla ikinci bir NVMe SSD alınacaksa ve bunu birinci disk kullanmayı planlıyorsanız da iki ürün vereyim.

1- Kioxia Exceria Plus G2
2- Kingston KC3000
Her ikisi de yüksek hızlı, DRAM içeren ve birincil disk olarak uzun yıllar kullanılabilir. Render işlemleri için de yeterliler. İkincisi gen 4 olduğu için ve anakart gen 3 olduğu için yukarıda bahsettiğim hız sınırına takılır. Ancak her halükarda Samsung 980 PRO'dan iyidir. İleride gen 4 veya gen 5 anakarta geçince taşınabilir.

H610 çipsetinin kendisi PCI-e 4.0 desteklemesine rağmen M.2 yuvasında PCI-e 3.0 X4 desteği var. Bu da PCI-e 4.0 SSD aldığınızda alabileceğiniz hızın ~3500 MB/s civarında sınırlanacağı anlamına geliyor. Gen 4 olsaydı bile Samsung 980 Pro almayı zaten tavsiye etmezdim. Çünkü Samsung iyi bir marka olsa bile hemen her modeli fazla pahalı. Onunla aynı kalitede hatta daha üstün olup daha ucuza alınabilen modeller de var. Mesela 980 Pro için Kingston KC3000 iyi bir rakip. Hem daha üstün hem de kayda değer şekilde ucuz.

İkinci konuya geleyim. Bu kadar üstün hızlara sahip SSD ne için gerekli? Elinizdeki Kioxia Exceria bile Windows'u çalıştırmak veya oyun oynamak için gayet yeterli. İlla 7000 MB/s hız mı lazım?

Normalde depolama amaçlı ikinci bir SSD almak için SATA modeller daha mantıklıydı. Ancak fiyatları çok uçtu. O yüzden dönüştürücü alıp kullanma fikrine karşı çıkamıyorum. Özellikle Exceria gibi ucuz bir modeli dönüştürücü ile takmak ortalama bir SATA SSD alıp takmakle benzer maliyete sahip ama yine de SATA olmasından daha hızlıdır. Bunun için de sizin anakartta tek bir yol var. Ekran kartını takmak için kullandığınız X16 yuvanın aşağısında bir de X1 yuvası var. Buraya X1 dönüştürücü alınırsa ~900 MB/s hız elde etmek mümkün. Eğer elinizde iki adet NVMe SSD olacaksa bunlardan daha yavaş ve düşük kapasiteli olanını buraya takıp oyun veya dosya depolamak için kullanılabilir. Örnek dönüştürücü ürün linki bırakıyorum. Hangi marka veya hangi siteden alacağınız size kalmış.

İlla ikinci bir NVMe SSD alınacaksa ve bunu birinci disk kullanmayı planlıyorsanız da iki ürün vereyim.

1- Kioxia Exceria Plus G2
2- Kingston KC3000
Her ikisi de yüksek hızlı, dram içeren ve birincil disk olarak uzun yıllar kullanılabilir. Render işlemleri için de yeterliler. İkincisi gen 4 olduğu için ve anakart gen 3 olduğu için yukarıda bahsettiğim hız sınırına takılır. Ancak her halükarda Samsung 980 Pro'dan iyidir. İleride gen 4 veya gen 5 anakarta geçince taşınabilir.

Kingston öneriniz dikkatimi çekti pek makale yazı öneri bulamadım internette. Teoride çok iyi duruyor fiyat performans olarak.

Yeni konular

Geri
Yukarı