Yeni RAM alınır mı?

gokbrk2

Hectopat
Bilgisayar parçalarımı değiştirmeye başladım. GTX 1660 Super ekran kartı ve 144Hz 1ms monitör aldım. İşlemcim i5 4690 olduğu için bir tık darboğaz söz konusu. Bu yüzden anakart ve işlemcimi alacağım bu aralar. RAM'larim biraz kötü sanırım. DDR3 1600MHz 16 GB RAM kullanıyorum. Yalnızca oyun oynuyorum. Yeni RAM alıp 400-500 TL vermeli miyim yoksa pek bir etkisi olmaz mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
İ5 4690K alıp OC yaparsanız güzel olur, RAM kalabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1660 Tİ ile i5 4690K (No OC)

Bilgisayar parçalarımı değiştirmeye başladım. GTX 1660 Super ekran kartı ve 144Hz 1ms monitör aldım. İşlemcim i5 4690 olduğu için bir tık darboğaz söz konusu. Bu yüzden anakart ve işlemcimi alacağım bu aralar. RAM'larim biraz kötü sanırım. DDR3 1600MHz 16 GB RAM kullanıyorum. Yalnızca oyun oynuyorum. Yeni RAM alıp 400-500 TL vermeli miyim yoksa pek bir etkisi olmaz mı?
İşlemci ve anakart değiştirip yeni nesil bir işlemci alırsanız zaten mevcut DDR3 RAM yeni anakarta uymayacaktır. Anakart ve işlemci ile beraber DDR4 RAM alman gerek.

Elindeki anakart değişmediği sürece bence yeni RAM almana gerek yok. Zaten mevcut anakartına da DDR4 RAM takamazsın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

i5 4690k yı nereden bulabilirim ki?

Doğrusu DDR4 RAM almak ya da MHz yüstekmek çok da fayda sağlamaz zaten sende 16 GB RAM var ama kesinlikte işlemciyi değiştirmek lazım senin dediğim bir tık darboğaz %71.22 işlemciyi bana göre AMD Ryzen 5 2600 ya da AMD Ryzen 1600X 5 6 nesil bir i7 işlemci alman lazım.

Ramlerinizin tek iyi yanı 16 GB olmaları ama hızları 1600 bu değer artık laptoplarda bile karşımıza çıkmıyor, onun dışında DDR3 olmaları da büyük bir dezavantaj. 8 GB DDR4 2600 MHz RAM'ler daha uygun olabilir hem ileride bir 8 daha alıp 16 yapabilirsiniz.

Hocam RAM almanıza gerek yok. Bu şekilde idare edin. Daha sonra yeni sisteme geçersiniz. Zaten 16 GB1600 MHz RAM kullanıyorsunuz. Daha fazlasına gerek yok.

Konu sahibinde Z serisi anakart yoksa OC yapamaz ve o işlemcinin elindeki işlemciden pek farkı kalmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı