Yeni RAM Eklenince Sistem Açılmama Sorunu

ebunas

Hectopat
Merhaba öncelikle vaktinizi ayırıp bunu okuduğunuz için teşekkür ederim. Benim ana kartım PEGATRON IPX41-D3. Benim şu an 2 GB RAM'im var ve malum bilgisayara yetmiyor oyun oynarken. Ben de gidip RAM ile anakart ile uyumlu olan G.skill 4 GB bi' RAM aldım. MHz ve DDR'ları aynı ama olay şu benim anakart en fazla 4 GB RAM alabiliyor. Onu da 2+2 şeklinde yani tek seferde 4GB taktığımda bilgisayar açılmıyor. Bilgisayarcı da ayni seyleri dedi. Bi' yerden okudugumda BIOS güncelemesi yapip anakartimin tek seferde 4 gb RAM kaldırabileceğini okudum bu mümkün mü? Ve benim anakartımın BIOS'unu nasıl güncelleyecegim? Yardımcı olabilecek var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS Sürümü 0401 BIOS güncel olduğu zaman 4 gb ram taktığımda bilgisayar açılacak mı? Yani ana kartım şu an 2+2 BIOS güncel olduğu zaman tek seferde 4 gb kullanabilecek miyim? İhtar yediğim için çok geç cevap verebildim özür dilerim.

BIOS Sürümü 0401 BIOS güncel olduğu zaman 4 gb ram taktığımda bilgisayar açılacak mı? Yani ana kartım şu an 2+2 BIOS güncel olduğu zaman tek seferde 4 gb kullanabilecek miyim? İhtar yediğim için çok geç cevap verebildim özür dilerim.
Ben daha çok özür dilerim, bazen dikkat bozuluğu yaşayabiliyorum da. Eğer BIOS güncellemesi sorunsuz uygulanır ve RAM'leri anakartın önerdiği slotlara takarsanız, frekans uyumu sorunu olmayan RAM'ler sorunsuz çalışır, Windows 7'de mavi ekran olarak döner aksi durumda.

Şu anda benim sorunum frekans uyumu olmayan ramler değil ben 178 liraya G.Skill 4 gb ram 133 mhz ddr3 aldım sahip olduğum 2 gb ram de aynı şekil ddr3 1333 mhz ben bilgisayarcıya rami taktırmaya götürdüm adam taktığında bilgisayardan "DİİİİİİİT" sesi geliyor ve görüntü gelmiyordu olayı bana şu şekilde açıkladı: Anakartın tek seferde 4 gb ram kaldırmıyor ancak 2 gb + 2 gb şeklinde kaldırıyor. Yani anlayağınız aldığım ram elimde patladı geçen gün forumlarda gezerken biri BIOS güncel yapılırsa anakartın tek seferde 4 gb ram kaldıra bileceğini söylemişti bu gerçekten mümkün ise BIOS nasıl güncelleye bilirim? Şu anki BIOS sürümüm 2010 dan kalma 0401

Şu anda benim sorunum frekans uyumu olmayan ramler değil ben 178 liraya G.Skill 4 gb ram 133 mhz ddr3 aldım sahip olduğum 2 gb ram de aynı şekil ddr3 1333 mhz ben bilgisayarcıya rami taktırmaya götürdüm adam taktığında bilgisayardan "DİİİİİİİT" sesi geliyor ve görüntü gelmiyordu olayı bana şu şekilde açıkladı: Anakartın tek seferde 4 gb ram kaldırmıyor ancak 2 gb + 2 gb şeklinde kaldırıyor. Yani anlayağınız aldığım ram elimde patladı geçen gün forumlarda gezerken biri BIOS güncel yapılırsa anakartın tek seferde 4 gb ram kaldıra bileceğini söylemişti bu gerçekten mümkün ise BIOS nasıl güncelleye bilirim? Şu anki BIOS sürümüm 2010 dan kalma 0401
Anakartın RAM takılan slotlarında sorun olmadığından emin olmamız gerekiyor. Bahsettiğiniz ses RAM anakarta uygun yerleştirilmedi.

BIOS zaten en guncel surumunde. Eger gezdiginiz forumlarda Custom BIOS'tan soz ediliyorsa o konuyu bulup nasil guncellenecegini bulmalisiniz.

2 farklı slot içinde denedi hatta 2 gblığı çıkarıp sadece 4 gb ı her 2 slot içinde denedi ama sonuç gene vahim keşke anakartın tek seferlik alacağı ram miktarı artırıla bilseydi elimde patladı ram

2 farklı slot içinde denedi hatta 2 gblığı çıkarıp sadece 4 gb ı her 2 slot içinde denedi ama sonuç gene vahim keşke anakartın tek seferlik alacağı ram miktarı artırıla bilseydi elimde patladı ram
Anakartta statik güç yüklenmesi de olabilir. Teknik servise bir danışın, belki sandığınızdan daha basit bir çözüm bile üretebilir. Benim tahminim RAM'in arızalı olması ve ya DDR uyumsuzluğu şeklinde.

Statik güç yüklenmesi olmasın die ayakkabıları dahi çıkardık 😀 ki oda öyle düşünüp yeni aldığım rami başka bilgisayara taktığında bi sorun olmadı yani ramde sıkıntı yok sadece şunu soruyorum anakartın tek slotta alabileceği ram değeri artırıla bilir mi?

Statik güç yüklenmesi olmasın die ayakkabıları dahi çıkardık 😀 ki oda öyle düşünüp yeni aldığım rami başka bilgisayara taktığında bi sorun olmadı yani ramde sıkıntı yok sadece şunu soruyorum anakartın tek slotta alabileceği ram değeri artırıla bilir mi?
1066 Mhz, en fazla 4 GB destekliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı