Yeni RTX 4070 ve i5 13400F sistem oyunlarda anlamsız takılıyor

Specialagent58

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, öncelikle sistemimi yeni topladım daha 6 7 ay oldu, aldıktan sonra bir monitör almıştım ancak rengini beğenmediğimden iade edip Agon Porsche Design 2 K 165 HZ monitör aldım, monitörle ilgisi olup olmadığını tam anlamasam da eski monitörde olmazken (çok az kullandım bilemiyorum) bu monitöre geçtim ve Fifa 23 de örneğin ceza sahasında oyunda takılma oluyor, aslında %90 tek oyuncu kariyeri modunda oluyor sadece. RDR 2 oynadım bazı yerlerde drop giriyordu,özellikle köylerde. Directx 12 seçeneği açık oynuyordum. Normalde olmaması gerekirken sizce bu takılmalar neden olabilir? Bu kadar küçük takılmalar darboğazdan kaynaklı olabilir mi? Bu işlemci ekran kartına 2K da darboğaz yapar mı?
Her zaman olmuyor ancak olunca da rahatsız ediyor.

Sistemim: NVİDİA RTX 4070 ekran kartı | Intel Core i5 13400F işlemci | Corsair Vengeance LPX 16 GB Dual Channel DDR4 RAM 3600 MHz | SAMSUNG EVO PLUS 970 1 TB | Xigmatek X-Calibre 600 W 80+ Plus |

Monitör: AGON 27" PORSCHE DESIGN PD27S 170Hz 1ms HDMI DP USB 3.2 HDR400 Adaptive Sync QHD IPS Gaming Monitör | ITOPYA

Güç kaynağından olablir mi? 4070 için 600 wat tam sınırı diye biliyorum. Onu yeni almadım bu arada 7 8 senelik ama 80+plus. Oyun indiren biriyim yeni aldığımda God of Warı internetten indirdim ama güvenli siteden o bile aklıma geliyor yoksa virüs mü girmiştir, ancak taramalarda herhangi bir sorun yok.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
7-8 senelik bir güç kaynağı şu an bayağı zayıflamıştır. Olay 80+ olması değil teknolojisinde bitiyor. 8 sene öncesinin teknolojisiyle şimdikinin 7-8 sene gitmesi arasında çok fark var. Güçten kısıyor diye düşünüyorum.

MSI Afterburner üzerinden W tiklerini açıp test edin. En yüksek güçte çalıştırmak lazım. Furmark + Prime95 testi yaparak bakabilirsiniz Furmark ekranında iken. Aida64 de olur MSI yerine.

7-8 senelik bir güç kaynağı şu an bayağı zayıflamıştır. Olay 80+ olması değil teknolojisinde bitiyor. 8 sene öncesinin teknolojisiyle şimdikinin 7-8 sene gitmesi arasında çok fark var. Güçten kısıyor diye düşünüyorum.

MSI Afterburner üzerinden W tiklerini açıp test edin. En yüksek güçte çalıştırmak lazım. Furmark + Prime95 testi yaparak bakabilirsiniz Furmark ekranında iken. Aida64 de olur MSI yerine.
Hocam GPU nun yanında yazan woltaj değeri buldum ayarlarda onu açtım, 160-165 watta kullanıyor oyunda genelde, onu mu kastettiniz? Değilse tam hangi ayardı ben bilgi ekranında izleme ayarını açtım watt ile ilgili şeylerin.

%90 kesinlikle söyleyebilirim ki güç kaynağındandır. 13400F 1080p'de darboğaz yapar 1440p'de genel manada darboğaz yapmaz 4070 ile. İhtiyacım olmamasına rağmen bütçe ayarlayıp 7-8 senelik Xigmatek PSU'dan kurtuldum. Deepcool PX-1000G gibi bir canavar aldım. Bunu aldıktan sonra bir kez bile kapanma veya herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Powerdan olmayabilir sistem ortama 300-350w kullanır, powerınız 600w imiş. İşlemci soğutucusu yetersiz geliyor olabilir mi yada ramlarda sorun olabilir mi?

Darboğaz yok V-Sync veya G-SYNC ayarıyla ilgili sorununuz.
%90 kesinlikle söyleyebilirim ki güç kaynağındandır. 13400F 1080p'de darboğaz yapar 1440p'de genel manada darboğaz yapmaz 4070 ile. İhtiyacım olmamasına rağmen bütçe ayarlayıp 7-8 senelik Xigmatek PSU'dan kurtuldum. Deepcool PX-1000G gibi bir canavar aldım. Bunu aldıktan sonra bir kez bile kapanma veya herhangi bir sorunla karşılaşmadım.
Powerdan olmayabilir sistem ortama 300-350w kullanır, powerınız 600w imiş. İşlemci soğutucusu yetersiz geliyor olabilir mi yada ramlarda sorun olabilir mi?
Arkadaşlar selam uzun süre sonra yazmış gibi olacağım ama öncelikle sistemimin herhangi bir bileşeninde sıcaklık sorunu yok, mesela Last of us remastered i yükleyip dün bitirdim, oyun boyunca herhangi bir FPS problemi yoktu ancak Ultra ayarlar - DLSS Kalite ve dengeli şekilde sadece ara sıra bir aksiyon sırasında yeni bir odaya girince veya adamlar ve hastalıklı insanlar dan kaçarken falan anlık FPS in 120 den 60 a düşüp donma ve düzelme durumu olabiliyor. Yeni bir mekana girince falan anlıyorum yükleme süresi olabilir ancak oyun sırasında olunca çok fazla olmasada yine nedenini sorguluyorum. RDR 2 de de bu şekildeydi köylerde atla bir sokaktan diğerine dönerken olup duruyordu anlatmak istediğim buydu. Acaba işlemcim 2K da çevre detayları yüklemesini hemen yapamıyor mu, darboğaz 120 den 60 fps e düşerek 2 3 saniyelik donma yaratır mı, bunları anlamıyorum. 🙂

13400f ile darbığaz olmaz diye biliyorum ama 13600k olsa acaba donmalar olmaz mıydı diyorum falan, çünkü powerden gibi durmuyor bu sorunlar bana kalırsa. Belki de 2k oyunculuğu için daha yüksek işlemcileri tercih etmek gerekiyor 🤔

Geri
Yukarı