Yeni sistem aldıktan sonra neler yapılmalıdır?

İlk başta yapman gerekenler şunlar OCCT diye bir program var bunu indirip stres testi yapman gerekiyor en az 1 saat bunu yapmanın sebebi sistemin yük altındayken kapanıyor mu veya aşırı sıcaklık oluyor mu ona bakmak
Öncelikle bayramımız mübarek olsun...

Arkadaşlar ben kendime yeni bir sistem aldım sistem hazır gelecek geldiğinde yapmam gerekenler neleredir biraz detaylı ve link vererek anlatırsanız çok sevinirim. Biraz bilgisizim bu konuda bu güne kadar hep laptop kullanmıştım anlayacağınız biraz cahilim :) sistemim:

İşlemci: AMD Ryzen 5 5500.
Anakart: ASRock B450M-HDV
Ekran kartı: ASRock AMD Radeon RX 6600.
RAM: 16 GB 3200Hz.
Depolama: 512 GB SSD.

Bir de şunu sormak istiyorum ekran kartım ve işlemcim AMD olduğundan sizce hangi programları yüklemem gerek.
Bir de(evet ikinci kez) driver yüklemem gerekiyormuş.
Yardımınıza çok ihtiyacım var şimdiden teşekkürler.

Sonrasında ise RAM'lerini test etmen gerekecek bunun içinde gerekli olan program Memtest bunu da indirip RAM'ini güzelce test etmen gerekiyor test sırasında bilgisayar kapanırsa veya mavi ekran verirse sıkıntı var demektir ama öyle bir şey olmayacağını düşünüyorum geçelim sıradakine
Bir de Cinebench indirip onunlada bir test yaparsan çok daha iyi olur tadından yenmez eğer oyun oynuyorsan kendinde oynadığın bir oyunda test yapabilirsin gerekli program MSI Afterburner

FreeDOS ise önce bir Windows kurun zaten BIOS var sisteminizde. Windows kurduktan sonra bu siteden Support kısmına girin orada download ve BIOS kısmı var. BIOS kısmında ki 4.7.0 en güncel BIOS versiyonu. Bunu yükleyebilirsiniz download kısmında ki anakart driverlarını da sırasıyla indirin.

Şey ben linklerinizi göremiyorum ama kusura bakmayın

BIOS'u nasıl güncelleyebilirim Windows yokken yardımcı olur musunuz?

Windows yokken BIOS güncelleyebilmek için Windows olan bir cihazdan anakartının üretici sitesinden BIOS sürümünü indirip herhangi bir USB'e atıp BIOS üzerinden bunu kurmak. Anakart modelini söylersen daha detaylı yardımcı olabiliriz.

FreeDOS ise önce bir Windows kurun zaten BIOS var sisteminizde. Windows kurduktan sonra bu siteden Support kısmına girin orada download ve BIOS kısmı var. BIOS kısmında ki 4.7.0 en güncel BIOS versiyonu. Bunu yükleyebilirsiniz download kısmında ki anakart driverlarını da sırasıyla indirin.

Download kısmındakileri nasıl kuruyoruz acaba?

Öncelikle bayramımız mübarek olsun...

Arkadaşlar ben kendime yeni bir sistem aldım sistem hazır gelecek geldiğinde yapmam gerekenler neleredir biraz detaylı ve link vererek anlatırsanız çok sevinirim. Biraz bilgisizim bu konuda bu güne kadar hep laptop kullanmıştım anlayacağınız biraz cahilim :) sistemim:

İşlemci: AMD Ryzen 5 5500.
Anakart: ASRock B450M-HDV
Ekran kartı: ASRock AMD Radeon RX 6600.
RAM: 16 GB 3200Hz.
Depolama: 512 GB SSD.

Bir de şunu sormak istiyorum ekran kartım ve işlemcim AMD olduğundan sizce hangi programları yüklemem gerek.
Bir de(evet ikinci kez) driver yüklemem gerekiyormuş.
Yardımınıza çok ihtiyacım var şimdiden teşekkürler.
Kesinlikle driver booster kullanılMAMAlıdır.

Geri
Yukarı