Yeni sistem aldıktan sonra neler yapılmalıdır?

xyukeex

Picopat
Daha fazla  
Öncelikle bayramımız mübarek olsun...

Arkadaşlar ben kendime yeni bir sistem aldım sistem hazır gelecek geldiğinde yapmam gerekenler neleredir biraz detaylı ve link vererek anlatırsanız çok sevinirim. Biraz bilgisizim bu konuda bu güne kadar hep laptop kullanmıştım anlayacağınız biraz cahilim :) sistemim:

İşlemci: AMD Ryzen 5 5500.
Anakart: ASRock B450M-HDV
Ekran kartı: ASRock AMD Radeon RX 6600.
RAM: 16 GB 3200Hz.
Depolama: 512 GB SSD.

Bir de şunu sormak istiyorum ekran kartım ve işlemcim AMD olduğundan sizce hangi programları yüklemem gerek.
Bir de(evet ikinci kez) driver yüklemem gerekiyormuş.
Yardımınıza çok ihtiyacım var şimdiden teşekkürler.

AMD Auto Detect & Install yazılımını kullanarak sisteminiz için gereken tüm AMD sürücülerini otomatik bir şekilde kurabilirsiniz. Onun dışında anakartınızın üretici sitesinde anakartınıza ait sürücüleri indirip kurmalısınız. Bir de SSD'nizin yazılımını da kurabilirsiniz.
Tabi Windows güncellemelerini kontrol etmeyi de unutmayalım.

AMD Auto detect & ınstall yazılımını kullanarak sisteminiz için gereken tüm AMD sürücülerini otomatik bir şekilde kurabilirsiniz. Onun dışında anakartınızın üretici sitesinde anakartınıza ait sürücüleri indirip kurmalısınız. Bir de SSD'nizin yazılımını da kurabilirsiniz.
Tabii Windows güncellemelerini kontrol etmeyi de unutmayalım.

Bir şey sormak istiyorum izninizle. Acaba hangi BIOS dosyasını indirmeliyim link gönderir misiniz? Bir de sistem FreeDOS olacak BIOS nasıl atılıyor. Biliyorum fazla soru sordum kusura bakmayın.

Muhtemelen ekran kartı takılı bir biçimde gelmez. Eğer nasıl takacağınızı bilmiyorsanız bu linkteki videoyu izleyebilirsiniz. Onun haricinde bilgisayarı çalıştırmadan önce tüm bileşenleri kontrol edin yuvalarına tam oturmuş mu diye. İşlemci bloğunu yerine oturmuş mu diye kontrol edin. Ardından da bilgisayatda windows kurulu ise sırası ile ekran kartı driverını , işlemci driverini ve anakart driverlarını indirin.

1- BIOS güncellemek.
2- XMP / D.O.C.p aktifleştirmek.
3- ekran kartı, ağ, ses sürücülerini güncellemek.
4- Windows'u güncellemek.

Muhtemelen ekran kartı takılı bir biçimde gelmez. Eğer nasıl takacağınızı bilmiyorsanız bu linkteki videoyu izleyebilirsiniz. Onun haricinde bilgisayarı çalıştırmadan önce tüm bileşenleri kontrol edin yuvalarına tam oturmuş mu diye. İşlemci bloğunu yerine oturmuş mu diye kontrol edin. Ardından da bilgisayatda Windows kurulu ise sırası ile ekran kartı driverını, işlemci driverini ve anakart driverlarını indirin.

Şey Windows kurulu olmayacak. Bir de sizce BIOS güncellemesi gerekli mi?

Öncelikle bayramımız mübarek olsun...

Arkadaşlar ben kendime yeni bir sistem aldım sistem hazır gelecek geldiğinde yapmam gerekenler neleredir biraz detaylı ve link vererek anlatırsanız çok sevinirim. Biraz bilgisizim bu konuda bu güne kadar hep laptop kullanmıştım anlayacağınız biraz cahilim :) sistemim:

İşlemci: AMD Ryzen 5 5500.
Anakart: ASRock B450M-HDV
Ekran kartı: ASRock AMD Radeon RX 6600.
RAM: 16 GB 3200Hz.
Depolama: 512 GB SSD.

Bir de şunu sormak istiyorum ekran kartım ve işlemcim AMD olduğundan sizce hangi programları yüklemem gerek.
Bir de(evet ikinci kez) driver yüklemem gerekiyormuş.
Yardımınıza çok ihtiyacım var şimdiden teşekkürler.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir şey sormak istiyorum izninizle. Acaba hangi BIOS dosyasını indirmeliyim link gönderir misiniz? Bir de sistem FreeDOS olacak BIOS nasıl atılıyor. Biliyorum fazla soru sordum kusura bakmayın.
FreeDos ise önce bir windows kurun zaten bios var sisteminizde. Windows kurduktan sonra bu siteden support kısmına girin orada download ve bios kısmı var. Bios kısmında ki 4.7.0 en güncel bios versiyonu. Bunu yükleyebilirsiniz download kısmında ki anakart driverlarını da sırasıyla indirin.

Yeni konular

Geri
Yukarı