Yeni sistemde "CPU over temperature error" hatası

Makaleler
4
İki hafta önce Ryzen 7 5700X sistem topladım. Cougar Aqua 360mm sıvı soğutma kullanıyorum. Son 5 günde 2 defa CPU over temperature hatasıyla karşılaşıyorum. Sıvı soğutmanın jelatinlerini vs. söktüm montajı konusunda bir sıkıntı yok. 3 gündür saatlerce sorunsuz oyun oynadım. Bugün az önce Valorant'ta ranked atarken birdenbire sıvı soğutma fanları fulledi bir süre sonra işlemci 100 dereceyi gördü ve bilgisayar kapandı. Geçen perşembe günüde aynı şekilde yaptı 5-10 dakika bekledikten sonra bilgisayar açılıyor ve sorun yok. Sıkıntı tam olarak nedir anlayamadım. Sistemi söküp tekrar montaj yapmak mantıklı mı? Sıvı soğutma arızalı olabilir mi? Şu an bilgisayar açık ve bir problem yok.

Edit: 1 Saattir Prime95 ile Blend modda test yapıyorum. Bir sorun yok.

Son düzenleme:
İki hafta önce Ryzen 7 5700X sistem topladım. Cougar Aqua 360mm sıvı soğutma kullanıyorum. Son 5 günde 2 defa CPU over temperature hatasıyla karşılaşıyorum. Sıvı soğutmanın jelatinlerini vs. söktüm montajı konusunda bir sıkıntı yok. 3 gündür saatlerce sorunsuz oyun oynadım. Bugün az önce Valorant'ta ranked atarken birdenbire sıvı soğutma fanları fulledi bir süre sonra işlemci 100 dereceyi gördü ve bilgisayar kapandı. Geçen perşembe günüde aynı şekilde yaptı 5-10 dakika bekledikten sonra bilgisayar açılıyor ve sorun yok. Sıkıntı tam olarak nedir anlayamadım. Sistemi söküp tekrar montaj yapmak mantıklı mı? Sıvı soğutma arızalı olabilir mi? Şu an bilgisayar açık ve bir problem yok.

Edit: 1 Saattir Prime95 ile Blend modda test yapıyorum. Bir sorun yok.

Sistemi değil de, sıvı soğutma bloğunu söküp, vidalarını dengeli bir şekilde tekrar sıkın.

Sistemi değil de, sıvı soğutma bloğunu söküp, vidalarını dengeli bir şekilde tekrar sıkın.
Hocam dün gece aynı sorunu tekrar yaşadım. Bu 3.defa kapanışı. Pompa kısmını söküp tekrar dikkatli bir şekilde taktım. İlk açılışta tıkırtı sesleri geldi. 1-2 saat steam pubg oynadım. 55-65 derece arasında gidip geldi. Tabi termal macun biraz etkisini kaybetti söküp takınca. Bu sabah tekrar RDR2 Benchmark yaptım sıcaklık normaldi. 2-3 gün test edicem yine.

Hocam dün gece aynı sorunu tekrar yaşadım. Bu 3.defa kapanışı. Pompa kısmını söküp tekrar dikkatli bir şekilde taktım. İlk açılışta tıkırtı sesleri geldi. 1-2 saat Steam PUBG oynadım. 55-65 derece arasında gidip geldi. Tabii termal macun biraz etkisini kaybetti söküp takınca. Bu sabah tekrar RDR2 Benchmark yaptım sıcaklık normaldi. 2-3 gün test edeceğim yine.

Soğutucu blok biraz gevşek kalınca, sıcaklık değişimlerinden dolayı hareket edip, işlemci ile teması kesilebiliyor, biraz sıkı basması lazım işlemciye.

Soğutucu blok biraz gevşek kalınca, sıcaklık değişimlerinden dolayı hareket edip, işlemci ile teması kesilebiliyor, biraz sıkı basması lazım işlemciye.
Vidaları sıkıydı aslında. Yine 2-3 gün kontrol edeceğim.

Aynı hatayı bir daha aldım hocam. İşlemciyi söktüm farklı bi kasada deneyeceğim.

@Marix

Son düzenleme:
İşlemcide değil de, sıvı soğutmanın pompasında sorun olabilir.
Bugün arkadaşımın işlemcisini takıp soğutmayı kontrol edeceğim. Benim işlemciyide o takıp kontrol edecek. Anlarız artık ne olduğunu.

Edit 1: Tekrar aynı hatayı verdi. İşlemci temiz yani. Sıvı soğutma garip bir şekilde tam devir çalışırken böyle yapıyor. Bu sefer video kaydı aldım. İki boruda buz gibiydi ama ona anlam veremedim. Şu an söktüm stok fan ile deneyeceğim bir süre.

@Marix

Son düzenleme:
İbrahim bey son 1 haftadır aynı sorunu ben de yaşıyorum Ryzen 7900X işlemcim var ve benzer sıvı sogutucuyu kullanıyorum. Bir gün var bir gün yok işlemci bir anda 95 C üzerine çıkıp kapanıyor. Sıvısoğutucunun fanları çalışıyor ama pompa ile ilgili bir sorunu var galiba. Siz sorunu bulabildiniz?

İbrahim bey son 1 haftadır aynı sorunu ben de yaşıyorum Ryzen 7900X işlemcim var ve benzer sıvı sogutucuyu kullanıyorum. Bir gün var bir gün yok işlemci bir anda 95 C üzerine çıkıp kapanıyor. Sıvısoğutucunun fanları çalışıyor ama pompa ile ilgili bir sorunu var galiba. Siz sorunu bulabildiniz?
Hocam ürün garantiye gitti. Servis raporuyla değişim ürünü yolladılar. 1 ay sonra yine aynı arıza oluştu. Tekrar garantiye gönderdim. Yine servis raporuyla yeni ürün yolladılar. 1 haftadır kullanıyorum şu an bir problem yok.

Hocam ürün garantiye gitti. Servis raporuyla değişim ürünü yolladılar. 1 ay sonra yine aynı arıza oluştu. Tekrar garantiye gönderdim. Yine servis raporuyla yeni ürün yolladılar. 1 haftadır kullanıyorum şu an bir problem yok.
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Başımıza bir bela aldık gibi duruyor. Servis olarak nereye yolladığınız COMSIS mi?

Geri
Yukarı