Yeni Sistemde Sıcaklık Sorunu

baybezelye

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar. Yeni sistemimi kurdum, daha önce deneyip çalıştırdım. Hiçbir sıkıntı yoktu. XMP vs. açıktı, CPU sıcaklığı boşta 30 - 35 derecelerde geziniyordu. Bugün kasamın kablolama işlemini tekrardan yaptım. Sadece kabloları söküp tekrar taktım. BİOS'tan ise RAM overclock denedim ve 3200 MHz'e çektim RAM'leri. AİDA64 ile test yaptığımda CPU boşta 45, yük altında 87 dereceleri gördü. BİOS ayarlarını default yaptım ve hiçbir şeye dokunmadan tekrar test yaptım. Bu sefer CPU boşta 40 yük altında ise 82 dereceyi gördü. Sistem daha yeni, bu sıcaklıklar neden bu kadar yüksek acaba?

Sistemim:

Ryzen 5 2600
GTX1660Ti
B450 Tomahawk
Corsair Vengeance 2x8 3000Mhz
Samsung 860 Evo 250 GB
Cooler Master MB511 RGB

Not: Oyunlarda denediğimde CPU maksimum 65 dereceye ulaşıyor. CPU kullanımı yüzde 30'u geçmiyor.
Not 2: Tekrardan XMP devreye soktum, 2933 MHz'de çalışıyor RAM'ler ve sıcaklık maksimum 88 derece.

AIDA64 testi çok yük bindiriyor. Oyundan vs. kat ve kat yük bindirdiği için sistemin anasını ağlatıyor.

Oyunlarda dereceler 80-85 vs. olmuyorsa dert etme. Havalar sıcak, kasa içi havalandırmayı gözden geçir yine de.
AİDA64 ve CoreTemp boşta 47 gösteriyor MSI Afterburner ise 35. Anlamadım bu işi. Kapağı açık, TV'ye bağladığım için yerde kasa şuan. Bir sorun olmaz mı diyorsunuz?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı