Yeni SSD ve HDD nasıl aktifleştirilir?

Presca

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
3D Artist
İyi geceler. SS'de gördüğünüz üzere 2 adet yeni disk taktım PC'ye. Nasıl kullanıma açarım bilmiyorum. Tavsiye edebileceğiniz bir rehber video veya yardımcı olabilecek birileri varsa sevinirim.

Dosya Ekleri

• Bilgisayar Yönetimi 4.03.2022 03_06_12.png
    Bilgisayar Yönetimi 4.03.2022 03_06_12.png
    9,5 KB · Görüntüleme: 84
Son düzenleyen: Moderatör:
İyi geceler. SS'de gördüğünüz üzere 2 adet yeni disk taktım PC'ye. Nasıl kullanıma açarım bilmiyorum. Tavsiye edebileceğiniz bir rehber video veya yardımcı olabilecek birileri varsa sevinirim.
Sistemin BIOS'u UEFI'mi Legacy mi? UEFI ise GPT, Legacy ise MBR yapmalısınız.

Aynen sanal diske gidip bakın GPT ise GPT format atın değilse MBR olarak atın ama tavsiyem GPT olsun. Ayrıca format sonrası için 13 SSD ayarı yapacaksınız bunun içinde Technopat arama kutusuna veya Google SSD ayarları yazın bu sitemizde de bulursunuz ne yapmanız gereğini, şunu da unutmayın sst utilitynizde kurun aynı markaya uygun olanı ve oradan belli bir GB yedek kullanılmayan bölüm ayırın 67 GB maximum en azından ben Kioxia SSD de öyle kullanıyorum ömrünü uzatır ayrıca büyük silmeler yapmamaya özen gösterin rahat olun SSD'leri kullanmaya başladıktan sonra HDD'lerin yüzüne bakmaz olursunuz hızın tadını alınca. Bu arada inşallah SATA 3 girişlidir anakartınız değilse %50 hızla çalışır SSD niz. AHCI modu olmalı formatlarken BIOS'tan seçin/ 64 Bit Windows olmalı formatınız.

YouTube'da SSD'ye format atma diye yazın çıkar. GPT önceki Windows sürümlerinden tanınmaz denen şey XP veya Windows 7 GPT olmaz MBR olur sadece bunu kastediyor yani sizn GPT gösteriyor ama sçeneği nasıl dilerseniz öyle ayarlarsınız Rufus'la format hazırlarken GPT'yi seçmelisiniz misal vya MBR hangisini seçtiyseniz yani diskinzi GPT ayarlıyken MBR seçmemelisiniz Rufus'ta veya tam tersi diskiniz MBR ise GPT yapılmaz Rufus ayarı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı