Yeni takılan Corsair Vengeance Pro SL RAM sonrası sistem sürekli yeniden başlıyor

BedirhanEzder

Hectopat
Yer
Dünya
Daha fazla  
Meslek
Aşçı
RAM
Corsair vengeance pro sl 2x16 3600
SSD veya HDD modeli
Adata legend 750
Ekran kartı
Gtx 1650 inno3d
Anakart
Msi B450M Pro M2 Max
İşlemci
AMD Ryzen 3 1200
Merhaba iyi sosyaller arkadaşlar, bugün Corsair Vengeance Pro SL 3600 MHz 2x16 satın aldım.
Daha öncesinde 8 GB 3200 MHz G.Skill Ripjaws kullanıyordum.
Yeni aldığım RAM'leri taktım bilgisayar yeni donanım algılama vs. yaptıktan sonra yeniden başladı düzgün bir şekilde açıldı ancak RAM'lar 2333 MHz'de çalışıyordu. BIOS'a girip ez menüde hazır ayarlar XMP 2.0 CPU overclock açtım diğer RAM takılı iken ve diğer eski BIOS ayarlarım dururken bu ayarları zaten kullanıyordum gelişmiş modda bir ayar yapmadım çok bilmediğimden ayarları kaydettim ve çıktım.

Ana kartım EZ Debug LED kısmında CPU uyarısı verdi siyah ekranda kaldım hiçbir şekilde ileriye gidemiyordum bıos‘a tekrar giremiyordum yani BIOS pilini çıkarttım olmadı CMOS yaptım bu sefer açıldı ve şu an Windows ekranını görüyorum, şifre yazmaya geldiğimde klavyeden bir tuşa bastığım anda bilgisayar tekrar yeniden başlıyor yardımcı olabilir misiniz?
Anakart: MSI B450M Pro M.2 Max

BIOS ayarlarını yaptıktan sonra mavi ekran yediğimi yazmayı unutmuşum, mavi ekrandan sonra sürekli yeniden başlat atmaya başladı BIOS ayarlarım eski haline dönse bile.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba iyi sosyaller arkadaşlar, bugün Corsair Vengeance Pro SL 3600 MHz 2x16 satın aldım.
Yeni aldığım RAM'leri taktım bilgisayar yeni donanım algılama vs. yaptıktan sonra yeniden başladı düzgün bir şekilde açıldı ancak RAM'lar 2333 MHz'de çalışıyordu. BIOS'a girip ez menüde hazır ayarlar XMP 2.0 CPU overclock açtım diğer RAM takılı iken ve diğer eski BIOS ayarlarım dururken bu ayarları zaten kullanıyordum gelişmiş modda bir ayar yapmadım çok bilmediğimden ayarları kaydettim ve çıktım.

Ana kartım EZ Debug LED kısmında CPU uyarısı verdi siyah ekranda kaldım hiçbir şekilde ileriye gidemiyordum bıos‘a tekrar giremiyordum yani BIOS pilini çıkarttım olmadı CMOS yaptım bu sefer açıldı ve şu an Windows ekranını görüyorum, şifre yazmaya geldiğimde klavyeden bir tuşa bastığım anda bilgisayar tekrar yeniden başlıyor yardımcı olabilir misiniz?

BIOS ayarlarını yaptıktan sonra mavi ekran yediğimi yazmayı unutmuşum, mavi ekrandan sonra sürekli yeniden başlat atmaya başladı BIOS ayarlarım eski haline dönse bile.
RAM'ler, anakart-işlemci-bellek üçlüsünü baz aldığımız zaman uyuşmamış olabilirler.
Belki de RAM konusunda 1 numara olan Corsair'in böyle kronik sorunları var maalesef.

BIOS varsayılan ayarlarla da sorun çıkarıyorsa, uyuşmamıştır zaten. İade et gitsin.

Merhaba iyi Sosyaller arkadaşlar, bugün Corsair Vengeance Pro SL 3600 MHz 2x16 satın aldım.

Ana kartım EZ Debug LED kısmında CPU uyarısı verdi siyah ekranda kaldım hiçbir şekilde ileriye gidemiyordum BIOS‘a tekrar giremiyordum yani BIOS pilini çıkarttım olmadı CMOS yaptım bu sefer açıldı ve şu an Windows ekranını görüyorum, şifre yazmaya geldiğimde klavyeden bir tuşa bastığım anda bilgisayar tekrar yeniden başlıyor yardımcı olabilir misiniz?

BIOS ayarlarını yaptıktan sonra mavi ekran yediğimi yazmayı unutmuşum Mavi ekrandan sonra sürekli yeniden başlat atmaya başladı BIOS ayarlarım eski haline dönse bile

Minidump dosyanı atabilme sansın varsa at, inceleyelim. Bu arada 2x16 yerine 1x16 seklinde calıstırmayı denedin mi?

Evet denedim sonuç aynı. Bilgisayar kapalı bir şekilde biraz bekledim normal bir şekilde açıldı 3600 MHz de çalışıyor işlemci fanım sürekli hız yükseltip düşürüyor kapatmaya korkuyorum açıkçası 😀 minidump dosyasını nasıl atacağım bilmiyorum maalesef

RAM'ler, anakart-işlemci-bellek üçlüsünü baz aldığımız zaman uyuşmamış olabilirler.
Belki de RAM konusunda 1 numara olan Corsair'in böyle kronik sorunları var maalesef.

BIOS varsayılan ayarlarla da sorun çıkarıyorsa, uyuşmamıştır zaten. İade et gitsin.
Şu an BIOS ayarlarım normal haliyle açıldı ama 3600 MHz de çalışıyor neden anlamadım.Bir kapat aç yapacağım eğer sorun devam ederse buraya ekleyeceğim

Evet denedim sonuç aynı. Bilgisayar kapalı bir şekilde biraz bekledim normal bir şekilde açıldı 3600 MHz de çalışıyor işlemci fanım sürekli hız yükseltip düşürüyor kapatmaya korkuyorum açıkçası 😀 minidump dosyasını nasıl atacağım bilmiyorum maalesef

Şu an BIOS ayarlarım normal haliyle açıldı ama 3600 MHz de çalışıyor neden anlamadım.Bir kapat aç yapacağım eğer sorun devam ederse buraya ekleyeceğim

Windows saptırıyorsa, sürekli mavi ekran yiyorsa muhtemelen RAM sorunudur zaten öyle bir durumda minidump da yazamayabiliyor. Yazsa bile hatalı olabiliyor.

Şu an mavi ekranın aksine windows ekranı geliyor tam şifre yazacağım yeniden başlatıyor bios ayarlarım şu şekilde minidump dosyasını atamıyorum çünkü windows a ulaşamıyorum

Dosya Ekleri

• IMG_9882.jpeg
    IMG_9882.jpeg
    145,6 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_9881.jpeg
    IMG_9881.jpeg
    242 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_9880.jpeg
    IMG_9880.jpeg
    230,3 KB · Görüntüleme: 9
@BedirhanEzder
Şu an mavi ekranın aksine windows ekranı geliyor tam şifre yazacağım yeniden başlatıyor bios ayarlarım şu şekilde minidump dosyasını atamıyorum çünkü windows a ulaşamıyorum
XMP kapalı ama sen elle MHz ayarlıyorsun. XMP aç. Ondan yapıyordur muhtemelen. Çünkü MHz ayarlıyorsun ama Voltajı 1.2 değil 1.35 yapmak lazım. CAS Latency değerlerini ayarlamak lazım falan filan.

A-XMP'yi Diasbled değil de Profile 2 olarak ayarla kaydet.

@BedirhanEzder

XMP kapalı ama sen elle MHz ayarlıyorsun. XMP aç. Ondan yapıyordur muhtemelen. Çünkü MHz ayarlıyorsun ama voltajı 1.2 değil 1.35 yapmak lazım. CAS latency değerlerini ayarlamak lazım falan filan.

A-XMP'yi diasbled değil de profile 2 olarak ayarla kaydet.

XMP açıkken hiç açılmıyor, o açıldı ama 3600 MHz de çalışıyor. Dediğim de ondan kaynaklıymış, OC Genie açık hale getirince sürekli yeniden başlat atıyor. Eskiden XMP Profil 2'de OC Genie açık kullanıyordum, elle ayarlamayı daha sonrasında yaptım. Şu an default ayarlarda bilgisayar açıldı.

@BedirhanEzder

XMP kapalı ama sen elle MHz ayarlıyorsun. XMP aç. Ondan yapıyordur muhtemelen. Çünkü MHz ayarlıyorsun ama Voltajı 1.2 değil 1.35 yapmak lazım. CAS Latency değerlerini ayarlamak lazım falan filan.

A-XMP'yi Diasbled değil de Profile 2 olarak ayarla kaydet.
Yazım hatasından dolayı 1 saaten fazla bir süre engel yedim bu yüzden cevap veremedim kusura bakmayın.
Bu süre zarfında Bios ayarlarını defauld yapıp yeniden başlat attım. XMP Profil 2 değil 1 i seçtim ve OC açtım, şu anda sorunsuz gibi gözüküyor ancak 3333 MHz de çalışıyor. İade etmeli miyim yoksa bu şekilde kullanmalı mıyım?
Bios ve görev yöneticisinin ekran görüntüleri ekte bıraktım.

Dosya Ekleri

• 15442f4c-5e32-437c-bebf-b42a7ac154b5.jpeg
    15442f4c-5e32-437c-bebf-b42a7ac154b5.jpeg
    95,3 KB · Görüntüleme: 7
  • Ekran görüntüsü 2024-04-05 204325.png
    Ekran görüntüsü 2024-04-05 204325.png
    46 KB · Görüntüleme: 5
  • b2a3c0ae-f7de-4472-9bdc-c110b00ee3b9.jpeg
    b2a3c0ae-f7de-4472-9bdc-c110b00ee3b9.jpeg
    159,7 KB · Görüntüleme: 5
  • 2f04296d-412c-4cf3-8aba-efca33ff2625.jpeg
    2f04296d-412c-4cf3-8aba-efca33ff2625.jpeg
    159,2 KB · Görüntüleme: 10
  • a99c56ae-2345-404d-8b62-22c834994c4f.jpeg
    a99c56ae-2345-404d-8b62-22c834994c4f.jpeg
    173,5 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
XMP açıkken hiç açılmıyor, o açıldı ama 3600 MHz de çalışıyor. Dediğim de ondan kaynaklıymış, OC Genie açık hale getirince sürekli yeniden başlat atıyor. Eskiden XMP Profil 2'de OC Genie açık kullanıyordum, elle ayarlamayı daha sonrasında yaptım. Şu an default ayarlarda bilgisayar açıldı.

Yazım hatasından dolayı 1 saaten fazla bir süre engel yedim bu yüzden cevap veremedim kusura bakmayın.
Bu süre zarfında BIOS ayarlarını defauld yapıp yeniden başlat attım. XMP Profil 2 değil 1'i seçtim ve OC açtım, şu anda sorunsuz gibi gözüküyor ancak 3333 MHz de çalışıyor. İade etmeli miyim yoksa bu şekilde kullanmalı mıyım?
BIOS ve Görev Yöneticisi'nin ekran görüntüleri ekte bıraktım.

Manuel olarak XMP kullanmadan 3600 denedin mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı