Yeni takılan Ryzen 5 5600X sistem çalışmıyor

Acemi Kaşif

Hectopat
Bu anakartıma yeni bir işlemci almıştım;

Anakart - ASUS Prime B450M-K socket AM4, DDR4 3200Mhz(O.C.), M.2, USB 3.1 gen2, DVI, VGA m-ATX

Aldığım işlemci de şu;

AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz 35MB cache soket AM4 ışlemci.

Taktırmak için bilgisayarcıya götürmüştük ve bu anakart ile uyumlu olmadığını söylemişti ve işlemcinin çalışmadığı gibisinden bir şey söylemişti, sonra başka bir arkadaşda BIOS'u güncellemesini söylemiş bu günde güncellemeyi deneyerek deneyecekmiş yapmayı.

Araştırdığım kadarı ile de bazı anakartlarda BIOS güncel olmadan çalışmıyormuş bazı işlemciler, bir merak ettiğim şeyde bu, eğer BIOS güncel olmadığı için çalışmadıysa işlemci sizce BIOS güncel olmadan çalıştırmaya çalışmak herhangi bir zarar verir mi herhangi bir şeye bilgisayar içinde ki?

Bu anakartıma yeni bir işlemci almıştım;

Anakart - ASUS Prime B450M-K socket AM4, DDR4 3200Mhz(O.C.), M.2, USB 3.1 gen2, DVI, VGA m-ATX

Aldığım işlemci de şu;

AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz 35MB cache soket AM4 ışlemci.

Taktırmak için bilgisayarcıya götürmüştük ve bu anakart ile uyumlu olmadığını söylemişti ve işlemcinin çalışmadığı gibisinden bir şey söylemişti, sonra başka bir arkadaşda BIOS'u güncellemesini söylemiş bu günde güncellemeyi deneyerek deneyecekmiş yapmayı.

Araştırdığım kadarı ile de bazı anakartlarda BIOS güncel olmadan çalışmıyormuş bazı işlemciler, bir merak ettiğim şeyde bu, eğer BIOS güncel olmadığı için çalışmadıysa işlemci sizce BIOS güncel olmadan çalıştırmaya çalışmak herhangi bir zarar verir mi herhangi bir şeye bilgisayar içinde ki?

Windows sorun yaratır BIOS değil.

B450 anakartlar 5000 serisi işlemcileri BIOS güncellemeden çalıştırmıyor.

Ben BIOS kısmına baktım sadece anakartın ne olduğuna değil dediğiniz gibi olabilir ben 5600X alan birinin B550 B570X aldığını düşünerek yazdım o mesajı ve eğer önceden Windows kurulu sistemde upgrade yapılırsa Windows'ta eski sürücüler ve yazılımlar olduğu için sorun yaratır sıfırdan Windows kurmak önemli onu anlatmak istedim.

Daha eski nesil bir işlemci ile güncelleyip kullanabilirsiniz. Bu şekilde, sadece görüntü gelmez. Başka sorun olmaz.

Bilgilendirici cevaplarınız ve de bununla beraber sağladığınız yardım için çok teşekkür ederim. 😅 yaşadığım yer biraz küçük bir yerde bilgisayarcıları çok iyi olmayabiliyor ama parçamı çalmadıkları sürece geriye kalan bütün bu konularda bir şeklide başarılı olacağımızı umuyorum. 😄

Geri
Yukarı