Çözüldü Yeni 5600X sistemde çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

PiyazBey

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba bilgisayarımda halihazırda kullandığım 2600X işlemciyi yükseltmek için 5600X aldım ve geldi ancak taktıktan sonra fanlar tam devirde çalışıyor. Bazen anakart üstündeki CPU bazen de VGA ışığı yanıyor.
Ryzen 2600X taktığımda bilgisayar eskisi gibi çalışmaya devam ediyor bu yüzden sorunun ekran kartından olduğunu düşünmüyorum. RAM'leri de tek tek taktım ve denedim. Bilgisayar çalışmadığına göre sorunun işlemcide olduğunu düşünüyorum.
Sitesinde de desteklediğini gördüm ancak bir eski BIOS sürümü F60 olarak yazıyor.

1641327947089.png

1641327144080.png

Bilgisayar bileşenlerim:
Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming.
EVGA RTX 2070S.
8x2 3000MHz Corsair Vengeance.
Ryzen 5 2600X.
Cooler Master nwe 650W bronz.

Denediğim çözümler:
  • Tüm parçaları teker teker söktüm ve tekrar taktım.
  • Tek ve çift olarak kanallarda RAM'leri denedim.
  • CPU'nun pinlerini kontrol ettim ve tekrar tekrar taktım.
  • BIOS son sürümde (F62D).
  • BIOS pilini çıkartıp tekrar taktım.

Son düzenleme:
Çözüm
İşlemciyi değişim yaptılar. 3 günde gelip evimden alındı ve yenisi 2 gün sonra elime ulaştı. Taktım sorunsuz çalışıyor. Teşekkürler yardımlarınız için.
Peki 2600x söküp tekrar deneyeceğim. Umarım çalışır. Ancak farklı bir konuda arkadaş bunları denemesine rağmen sorunu garantide bulmuş. Daha dün aldım Hepsiburada'dan. Direk değişim talep edemez miyim?
@PiyazBey 10-15 saniye ile sıfırlanma olmayabilir. En az 1 dakika beklemeni öneririm.
Bıos pilini fişe takılıyken mi çıkartmam gerekiyor?

@PiyazBey tabii ki. Sistem kapalı, güç düğmesi kapalı hatta prizden çekilmiş olsun. Anakartta bulunan voltaj bile sıfırlanmamasına eden olur. Pili söküp şöyle 2-3 dakika bekle sıfırlandığına emin olup pili yerleştir, sistemini 5600X'i de takarak başlat. Görüntü geldiyse olmuş demektir. Gelmezse 2600X'i takar işlemci için değişim talebinde bulunabilirsin, üretim hatası olmuş olabilir.

Maalesef anakarttaki CPU ışığı yanıyor ve tüm sistem fanları full şekilde çalışıyor. Boot olmuyor.

İşlemcide sorun olabilir, yapılabilecek tüm şeyler bunlardı güncellenmiş ve temizlenmiş BIOS'ta işlemciyi görmüyorsa daha da görmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı