Yeni telefonların özelleştirilememesi ve erişim güçlüğü

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eğer bilinmedik yerlerden kapalı kaynak kodlu Custom ROM'ları yüklersen tabii ki de Custom ROM güvensizdir. Fakat GrapheneOS gibi bir gerçek varken stok ROM Custom ROM'dan güvenli demek akıl işi değil.
Yazıda da onu anlatıypr zaten.

Sanki milyar dolarlık savunma sanayi CEO'suymuş, cihazında devlet sırrı tutuyormuş tribinde gizlilik de gizlilik, güvenlik de güvenlik diye takılan tiplere ayar oluyorum. Milyar dolarlık şirket CEO'su bu triplere girmiyordur vallahi. İnsan önce kendine ben kimim diye sormalı. Bu nasıl bir egodur?
Google boşanma davaları için bilgi veriyormuş mahkemelere. Gizlilik ve güvenlik her şey. Yüzde yüz önlem alınmaz ama bir şeyler yapılmalı.

Sanki milyar dolarlık savunma sanayi CEO'suymuş, cihazında devlet sırrı tutuyormuş tribinde gizlilik de gizlilik, güvenlik de güvenlik diye takılan tiplere ayar oluyorum. Milyar dolarlık şirket CEO'su bu triplere girmiyordur vallahi. İnsan önce kendine ben kimim diye sormalı. Bu nasıl bir egodur?
Önce gizlilik ve mahremiyet arasındaki farkı öğren, süper zeka.

@yumurtaa beton yetmeyecek insansın yeminle. Gizli değilmiş güvenli değilmiş. Pehh. Resimlerini sosyal medyada yayınlarken gizlilik değil sosyalleşme önemli ama telefonu bilgisayara gelince gizlilik lazım agaaa.

Ben kendi resmimi sosyal medya üzerinde koymadım hiç bugüne kadar. Sadece küçükken babam koyduğu birkaç fotoğraf var o kadar. Telefonumda kendim ile alakalı fotoğraflarım yok. Olan sadece kuşumun fotoğrafları var o kadar. (Yanlış anlaşılmasın papağan olan kuş.)

Ama telefona gelince gizlilik lazım kurcalamak lazım agaaa diyorsunuz ya işte buna hem gülüyorum hem de sinirleniyorum. Gülüyorum, sizin düştüğünüz durumları gördüğüm için. Sinirleniyorum çünkü bu artık takıntı ve bağımlılık hale gelmiş. Ona bakılırsa bu sosyal bile senin buradaki bilgilerini depoluyor. Ama o bilgileri kullanıp kullanmaması değil önemli olan sizin güvenlik takıntısı ile alakalı yazdığınız yer bile aslında sizin bilgilerinizi topluyor. Ama ona rağmen telefonda bilgisayarda tarayıcıda gizlilik agaaa...

Daha çok söylenecek şey var ama nedense siz karşıma söyleyecek bir lafınız ortaya çıkıyor. Ben gizliliğime önem vermiyorum. Ama kişisel bilgilerimi her yerde çarçur etmiyorum. Neyse size iyi güvenlikler.

Sanki milyar dolarlık savunma sanayi CEO'suymuş, cihazında devlet sırrı tutuyormuş tribinde gizlilik de gizlilik, güvenlik de güvenlik diye takılan tiplere ayar oluyorum. Milyar dolarlık şirket CEO'su bu triplere girmiyordur vallahi. İnsan önce kendine ben kimim diye sormalı ya bu nasıl bir egodur. Senin gtu bklu bilgilerini kim ne yapsın?

Banyoya girdiğin zaman kapıyı kilitliyor musun kilitlemiyor musun? Ya da en basitinden kıyafet giyiyor musun giymiyor musun? Madem gizleyecek hiçbirşeyin yok çıkar kıyafetini çırılçıplak dolaş ortalıkta. Banyoyu da kilitleme gelen geçen görsün ne yaptığını. Evde kimse yokken çıplak kaldığında hemen kıyafet giyme ihtiyacı hissetmiyor musun? Gizlilikte böyle bir şey, insan ihtiyacı. Adamlar tahmin ettiğinden daha fazla bilgine sahip.

@yumurtaa beton yetmeyecek insansın yeminle. Gizli değilmiş güvenli değilmiş. Pehh. Resimlerini sosyal medyada yayınlarken gizlilik değil sosyalleşme önemli ama telefonu bilgisayara gelince gizlilik lazım agaaa.
Belki birinin çıplak resimleri var. Apple foto tarıyormuş iCloud'dan. Bu rahatsız edici.
Adam gevşek bir insan değildir ve sosyal medyada da çıplak içerikler paylaşmıyordur.

Belki birinin çıplak resimleri var. Apple fotoğraf tarıyormuş ICloud'dan. Bu rahatsız edici.
Adam gevşek bir insan değildir ve sosyal medyada da çıplak içerikler paylaşmıyordur.

O zaman çekmesin kardeşim. Tamam basit bir cevap verdim ama affedersin ama telefonunda çıplak resminin ne işi var?

Ayrıca unutmadan zamanında video ile iPhone cihazları zarar gördüğünden bu şekilde tarama yapıyor olabilir.

Zamanında yaşanan olay. Olayı tam net hatırlamıyorum ama daha iyi bir önlem almak için tarıyor olabilirler. Neye baktıklarını kimse bilemez ama bence sadece cihaza zarar verecek bir şey var mı diye bakılıyordur. Tabii başka amaçlar için kullanılıp kullanılmayacağını bilmiyorum.

Tabii canım, o zaman kaynak kodlarını paylaşsın inanalım. O işler öyle abidik gubidik Face ID ile olmuyor.

Kaynak kodlarını açtıktan sonra güvenliğin ne anlamı kaldı? Direk işletim sistemini herkesin (iyi veya kötü kişilerin) gayet de açık arayabileceği bir konuma getiriyor. Ve bu iş daha kolay hale getirilebilir.

Siz ben ne dersem diyeyim illaki bir şey buluyorsunuz. O yüzden sizinle uğraşmak istemiyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı