Yeni telefonların özelleştirilememesi ve erişim güçlüğü

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kaynak kodlarını açtıktan sonra güvenliğin ne anlamı kaldı? Direk işletim sistemini herkesin (iyi veya kötü kişilerin) gayet de açık arayabileceği bir konuma getiriyor. Ve bu iş daha kolay hale getirilebilir.

Siz ben ne dersem diyeyim illaki bir şey buluyorsunuz. O yüzden sizinle uğraşmak istemiyorum.
O zaman Linux niye paylaşıyor. Bak şuan Linux paylaşıyor ve herkes Linux'a güveniyor. Gidip birisi şimdi Linux güvensiz diyemiyor. O zaman Apple da paylaşsın kaynak kodları öyle görüşelim.

Tekrar söylüyorum ben fanboy değilim ve Apple cihazlarından sadece iPhone 4 kullanmışlığım var. Yani aslında iPhone kullanma deneyimim çok düşük. Android kullandım ben çoğunluka ve kullandığım telefon ise Xiaomi cihazı (POCO X3 GT)

Lütfen kendimi rezil ettiğimi düşünmeyin. Çünkü daha komik hale geliyorsunuz. Çünkü baktınız karşıdaki kişi gayet de mantıklı cevaplar veriyor başka yerden sallayalım ona yeter ki yerin dibine batsın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben yıllarca Android kullandım, hatta bugün bir tartışmada "Bilmem ne cihazın piyasa değeri düşecek ama herhangi bir Apple telefonun asla" deyince nasıl da sinirlendiler bana. Hazmedemeyince böyle oluyor, önce S7 Edge daha sonra S20 Plus hadi yetmedi bide muhteşem şayomi denedim. Hepsi mi senesi dolmadan kasar? iPhone XR aldım, bakın bu telefon öyle Apple ekosisteminde premium falan değildir. O kadar stabil ki anlatamam, dünya varmış. Yemişim özgürlüğünü ben stabil cihaz istiyorum artık. Tek kameranın verdiği performansı mükemmel ötesi şayomi cihazdan alamamıştım. 4 sene sonra gidip telefonu 5 binden satacağım şimdi buradaki S21 FE'si olan arkadaşlarda 1000 liraya alıcı bulursa satar artık, hadi bakalım.

Yahu yanlış anlamayın ancak S20 Plus gibi bir cihazı ilk senesinden kastırıyorsanız o cihazın değil sizin kullanımınızla ilgili olabilir ancak. Bakın Samsung cihazlarını yavaşlatıyor güncellemeler ile, aynı Apple gibi bunu biliyoruz. Fakat bahsettiğiniz kadar ciddi bir yavaşlama olmasına imkan mümkünat yok. Belleği ağzına kadar doldurup, depolamada en ufak yer bırakmayıp, arkada zibilyon tane uygulamayı sürekli açık bırakıp kullanıyorsanız - yani bu durumda bile cihazın bahsettiğiniz şekilde kasacağına ihtimal vermiyorum.

Ne Samsung, ne Xiaomi ne de Apple fanıyım bu arada.

Bakın ben uzun yıllar sürekli olarak giriş seviyesi cihazlar kullandım. Bir kullandığım amiral gemisi vardı o da LG G5 oldu. 2018 yılında Mi 8 Lite ile değiştirdim. Cihazı kullanma durumunuza bağlı olarak cihazın da size bir geri dönüşü olur. Hiçbir Android cihaz ilk günkü performansını sonsuza dek koruyamaz fakat bahsettiğiniz boyutta donma ve kasma yapması için de kullanıcısının bilinçsiz olması gerekli - sözüm size değil-.

Stabil cihaz istiyorum demişsiniz, piyasa stabil cihaz dolu. Bakın MIUI gerçekten stabil değil, bir aktif MIUI kullanıcısı olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim bunu. Fakat One UI oldukça stabil bir arayüz. Kamera konusuna değinmiyorum bile, iPhone'un kamerası tamamen şişirilmiş. Bizzat deneyimledim, kafa kafaya gelecek amiral gemilerinde fotoğraf çekimleri yaptım. Amatör fotoğraf sınıfına bile girmeyecek "bak-çek" tarzı çekimler yapan kişiler övdükçe övüyor iPhone kamerasını. Halbuki Samsung şu anda kamera konusunda net bir şekilde iPhone'un önünde şahsi fikrim. S22 ve S21 ile defalarca çekimler yaptım, hafif düzeltmeler ile muazzam kareler çıkartıyor cihaz.

iPhone çıkartmıyor mu o da çıkartıyor, fakat sizin de ballandıra ballandıra anlattığınız "tek kamera ile mükemmel ötesi performans" gibi övgüleri haketmiyor kesinlikle. Keza HDR konusunda da iPhone'u oldukça başarısız buluyorum Samsung ile kıyaslarsak.

Elbette bu yazdığımı "iPhone kamerası kötü" şeklinde yorumlayanlar olacak. Böyle bir şey söylemiyorum. iPhone kamerası gayet iyi, fakat aynı fiyat bandında hatta daha düşük fiyat bandındaki kameralara göre öne çıkan net bir özelliği yok "elma" dışında. Varsa da ya ben göremedim, ya da marka değeri özelliğidir en fazla. Benim bahsettiğim bu durum, iPhone kamerasının dünya dışı bir teknoloji gibi övülüp, iş diğer kameralara gelince (özellikle aynı segmentte) yorumların "e iyi işte, fena değil kamerası" şeklinde olmasına.

Bu arada kamera konusunda Xiaomi hep donanımsal özelliklerini anlatıyor da, yazılımsal geliştirmesi gerçekten çok kötü. Yani Xiaomi kullanıcısıyım yaklaşık 4 yıldır, fakat kamera anlamında gerçekten Samsung ve iPhone seviyesine gelmesi için değil 40, 80 fırın ekmek yemesi gerekli. Sevgiler...

Arkadaşlar, önemli fotoğraflarınızı uçtan uca şifreleme sağlayan ve güvenilir olan bir Cloud`da saklayın. Kafanız biraz daha rahat olsun. Google Drive da patlayabilir iCloud gibi.

Rootlu cihazı kendine güvenen kullansın o zaman :). Uzun süre rootlu cihaz kullandım. Hem official hem unofficial ROM kullandım. Hiç güvenlik sorunu yaşamadım.
Bankacılık uygulamalarında da zaten birçok kişinin bildiği Magisk işimizi görüyor.
Ayrı olarak neden başlıkla alakasız bir yazı yazdınız ya da ben mi gizli kelimeleri göremedim?

@Dutchman Xiaomi telefona Samsung ROM'u kurulabiliyorsa aslında ben kurmak isterim. Zaten MIUI 13 beni bayağı sıktı. Hele en son yaşadığım internet gidip gelme sorunu çok daha kötü bir vaziyette.

Arkadaşlar, önemli fotoğraflarınızı uçtan uca şifreleme sağlayan ve güvenilir olan bir Cloud'da saklayın. Kafanız biraz daha rahat olsun. Google Drive da patlayabilir iCloud gibi.

Ya da onun yerine kendi Cloud sunucunda saklamak daha iyi olur. En azından bilgilerin elinde ve erişebilecek kişileri sınırlarsın veya başka şeyler yaparsın. Bu daha mantıklı bence. Çünkü hepsi benzer mantıkla çalışıyor.

@Dutchman Xiaomi telefona Samsung ROM'u kurulabiliyorsa aslında ben kurmak isterim. Zaten MIUI 13 beni bayağı sıktı. Hele en son yaşadığım internet gidip gelme sorunu çok daha kötü bir vaziyette.

Ya da onun yerine kendi Cloud sunucunda saklamak daha iyi olur. En azından bilgilerin elinde ve erişebilecek kişileri sınırlarsın veya başka şeyler yaparsın. Bu daha mantıklı bence. Çünkü hepsi benzer mantıkla çalışıyor.
Kurulup kurulamadığı hakkında bilgim yok fakat kurulsa bile Samsung'da çalıştığı kadar stabil olacağından şüpheliyim. Stabilite ilk öncelikse kesinlikle One UI tercih edilmeli. Fakat Mi cihazlarda da MIUI dışında farklı bir ROM kullanmadım.

Yalnız bundan 1 sene önce yeni cihaz alacak olsam tekrar Xiaomi alırdım fakat şu anda tek tercihim Samsung olur. Yahu bir firma sattığı cihazının ekranında kullanıcısına kocaman reklam gösterir mi? Tüm uygulamalardan elle reklamları kapatmak zorunda kaldım!

Yahu yanlış anlamayın ancak S20 Plus gibi bir cihazı ilk senesinden kastırıyorsanız o cihazın değil sizin kullanımınızla ilgili olabilir ancak. Bakın Samsung cihazlarını yavaşlatıyor güncellemeler ile, aynı Apple gibi bunu biliyoruz. Fakat bahsettiğiniz kadar ciddi bir yavaşlama olmasına imkan mümkünat yok. Belleği ağzına kadar doldurup, depolamada en ufak yer bırakmayıp, arkada zibilyon tane uygulamayı sürekli açık bırakıp kullanıyorsanız - yani bu durumda bile cihazın bahsettiğiniz şekilde kasacağına ihtimal vermiyorum.

Ne Samsung, ne Xiaomi ne de Apple fanıyım bu arada.

Bakın ben uzun yıllar sürekli olarak giriş seviyesi cihazlar kullandım. Bir kullandığım amiral gemisi vardı o da LG G5 oldu. 2018 yılında Mi 8 Lite ile değiştirdim. Cihazı kullanma durumunuza bağlı olarak cihazın da size bir geri dönüşü olur. Hiçbir Android cihaz ilk günkü performansını sonsuza dek koruyamaz fakat bahsettiğiniz boyutta donma ve kasma yapması için de kullanıcısının bilinçsiz olması gerekli - sözüm size değil-.

Stabil cihaz istiyorum demişsiniz, piyasa stabil cihaz dolu. Bakın MIUI gerçekten stabil değil, bir aktif MIUI kullanıcısı olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim bunu. Fakat One UI oldukça stabil bir arayüz. Kamera konusuna değinmiyorum bile, iPhone'un kamerası tamamen şişirilmiş. Bizzat deneyimledim, kafa kafaya gelecek amiral gemilerinde fotoğraf çekimleri yaptım. Amatör fotoğraf sınıfına bile girmeyecek "bak-çek" tarzı çekimler yapan kişiler övdükçe övüyor iPhone kamerasını. Halbuki Samsung şu anda kamera konusunda net bir şekilde iPhone'un önünde şahsi fikrim. S22 ve S21 ile defalarca çekimler yaptım, hafif düzeltmeler ile muazzam kareler çıkartıyor cihaz.

iPhone çıkartmıyor mu o da çıkartıyor, fakat sizin de ballandıra ballandıra anlattığınız "tek kamera ile mükemmel ötesi performans" gibi övgüleri haketmiyor kesinlikle. Keza HDR konusunda da iPhone'u oldukça başarısız buluyorum Samsung ile kıyaslarsak.

Bu arada kamera konusunda Xiaomi hep donanımsal özelliklerini anlatıyor da, yazılımsal geliştirmesi gerçekten çok kötü. Yani Xiaomi kullanıcısıyım yaklaşık 4 yıldır, fakat kamera anlamında gerçekten Samsung ve iPhone seviyesine gelmesi için değil 40, 80 fırın ekmek yemesi gerekli. Sevgiler...
Bilmiyorum ben arkada öyle çok program çalıştıran, hatta mobil oyun oynayan biri değilim. Instagram'da bile yavaşlama görülür mü? Benim gözüme Android kastığı zaman inanılmaz hantal hissettiriyor ve gerçekten her sene ama her sene telefon almaktan o kadar yoruldum ki ve arkadaşlarımdaki 5-6 yıllık cihazların hala iyi para ettiğini görünce resmen isyan bayrağını çektim diyebilirim. Android cihazlar evet, en başta ekran özellikleri, 4-5 kamera, şu işlemci vs. ama cidden gına geldi, bu benimki biraz dolmuşluk, bıkkınlık yani.

Ha Android telefon kullanır mıyım? Kullanırım tabi. Bu arada Google'ın yeni işletim sistemi gelecek, güzelse neden kullanmayalım.

Kamera performansına gelecek olursak, mükemmel ötesi demedim sadece Xiaomi'nin müthiş 4 tane kamerasına karşı daha iyi sonuçlar veriyor dedim, o telefon Redmi Note 8'di. Tabi bu telefon bir ölçü değil fakat ben aldığımda bu telefonu önümde hep özellik güncellemesi veren, sınırlamayan bir şirket profili vardı. Yahu ben telefonu aldım, Xiaomi bozdu. Ne güncellemesi düzgün geldi ne bişey. Bildirim panelini bile gri yaptılar, neymiş işlemcisi yetmiyormuş. Telefonla ödül alırken yetiyordu ama işlemcisi? Ne olduk böyle birden. Ben S20+ aldığımda bu Samsung'un 2 sene güncelleme politikası devamdı, daha sonradan geldi 3 yıl muhabbeti. Onun öncesinde S7 Edge gibi müthiş bir telefonu 2 tane boş versiyona dayattılar ve onlar için de yıllarca güncelleme bekledik.

Bu durum karşısında Apple tarafına geçmesem içim rahat etmezdi, ben güncelleme istiyorum, yanında stabilite istiyorum. Ayrıca destek istiyorum. Bakın Apple tarafında destek müthiş desem yeridir, aynı desteği hangi marka veriyor? Hiç biri. Garanti konusunu bilmiyorum, onu garantiyle haşır neşir olduğumda göreceğiz.

ROM çevresi geniş bir telefon alabilirsin.
Güncel cihazlarda bu yok maalesef eski amiral gemisi cihazların birçoğu ROM konusunda oldukça geniş bir çevreye sahip.
Pixel cihazlarda sistem koruması ağır oluyor, a/b bölümleme kullanıyor bu yüzden pek sevdiğim cihazlar değiller ama güncellemeye gelince gerçekten güzel cihazlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı