Eski telefonların ömrü daha uzundu, yeni telefonlar da böyle mi?

Efekan0990

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, aklıma takıldı.
Şimdi Android güncellemesi almayan telefonlar sorun oluyor diyorlar, kısmen doğru söylüyorlar ama benim aklıma bir soru takıldı, şimdi yeni bir telefon alalım örnek olarak 2023 yılında aldık ve bu telefonu 10 yıldan fazla kullanmak istiyorum. Android sürüm desteği 4 yıl sonra bitiyor, sorun yaratır mı, mesela bende J7 var 10 yıldır kullanıyorum. Hala ilk günkü gibi hızlı, iyi çalışıyor. Bu yeni telefonlar içinde geçerli midir yoksa eski telefonlar özel mi? Yani kısaca özetlersek eski telefonlar 10+ fazla götürüyor yeni 2023 modeller de götürür mü yoksa güncelleme almadığı için saçmalar mı?
Cevaplarınızı bekliyorum, düşuncelerinizi merak ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence eski telefonlar kat kat sağlamdı. Hem yazılım hem de donanım olarak bu kadar karmaşaları yoktu. Basit, dümdüz telefondu. Şimdi telefonların yazılımları da donanımları da karmaşıklaştı. Mutlaka bir yerden patlıyorlar. O yüzden evet, nerede o eski telefonlar...

Açıkçası zannetmiyorum çünkü günümüzde üreticilerin alım mantığı için ürünlerin bozulması gerekli. Eskiden böyle bir düşünce yerine kalite ve sağlamlık öncelikken şimdi şık bir görüntü ve belirli özellikler ön planda. Basit bir örnek vermek gerekirse, bir ampul 10-20 yıl boyunca kullanılsaydı eğer belirli şirketler ayakta kalabilirdi bozulmadıkları için. Ama şimdi bir ampul alıyorsun 1 sene dayanırsa iyidir. Aynı senaryo televizyonlar için geçerli ve telefonlarda şöyle bir durum söz konusu. " Güncellemeler " Telefona gelen güncellemeler senin telefonuna göre değil son model telefona göre gelmekte. Yani " Iphone " marka birisi 11. seri kullansa bile 14. seriye gelecek olan yazılımı yüklüyor diye biliyorum. İş böyle olunca telefonda yavaşlama ve kasma gibi problemler oluşuyor.

Geri
Yukarı