Yeni telefonların özelleştirilememesi ve erişim güçlüğü

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

AppImage

Decapat
Merhaba arkadaşlar. Hayalimdeki ve benim ihtiyaçlarımı tam olarak karşılacak telefon, yalnızca Google pixel. Bir GNU/Linux kullanıcısı olarak, cihazı Root'lu kullanmanın, TWRP yüklemenin vs. ne kadar tehlikeli olduğunun farkındayım ama telefonu istediğim gibi kurcalamadan yapamıyorum. İstediğim temiz AOSP'yi ve güvenliği sağlayacak tek yazılım (ROM) da Google pixel cihazlarda çalışıyor. Bu dandik Çin telefonları güvenlik güncellemeleri bile almıyor. iPhone alayım dedim, onda da Firefox bile çalışmıyormuş; o kadar dandik ve sınırlı bir OS. Pixel cihazlar da resmi olarak satılmıyor, garantileri yok, IMEI atmak gerekiyor ve alınsa bile çok ama çok pahalı (ayrıca olabildiğince yüksek sürümünü alabilmem lazım ki uzun yıllar kullanabileyim). Telefon kullanırken rahatsız oluyorum artık. Tuşlu telefona geçmeyi düşünüyorum.

iPhone alayım dedim, onda da Firefox bile çalışmıyormuş; o kadar dandik ve sınırlı bir OS.

Burada yarıldım resmen.

Konuyu açma amacını anlayamadım ben açıkçası. Ama Firefox çalışmasının sebebini bilmiyorum ama dandik demek gerçekten hakaret olur Apple için.
Mod arkadaşlar bu şekilde değiştirmiş. Son cümlem, başlık idi aslında.

Bu daha komik.

Merhaba arkadaşlar. Hayalimdeki ve benim ihtiyaçlarımı tam olarak karşılacak telefon, yalnızca Google pixel. Bir GNU/Linux kullanıcısı olarak, cihazı Root'lu kullanmanın, TWRP yüklemenin vs. ne kadar tehlikeli olduğunun farkındayım ama telefonu istediğim gibi kurcalamadan yapamıyorum. İstediğim temiz AOSP'yi ve güvenliği sağlayacak tek yazılım (ROM) da Google pixel cihazlarda çalışıyor. Bu dandik Çin telefonları güvenlik güncellemeleri bile almıyor. iPhone alayım dedim, onda da Firefox bile çalışmıyormuş; o kadar dandik ve sınırlı bir OS. Pixel cihazlar da resmi olarak satılmıyor, garantileri yok, IMEI atmak gerekiyor ve alınsa bile çok ama çok pahalı (ayrıca olabildiğince yüksek sürümünü alabilmem lazım ki uzun yıllar kullanabileyim). Telefon kullanırken rahatsız oluyorum artık. Tuşlu telefona geçmeyi düşünüyorum.

Ben S20FE kullanıyorum, Apple kullanmam ben Samsung güncellemeyi eksik bırakmıyor gerçekten memnunum sanada S21FE önerebilirim işine yararsa.

iOS'da Firefox var, yanlışınız var.
ROM ve Recovery işlemleri risklidir evet, ancak official olarak desteklenen cihazlara TWRP ve LineageOS gibi yazılımları kurmak güvenlik açısından sorun yaratmaz. Önünüze gelen .APK'ları sisteme kurmazsanız Root işlemi de cihaza zarar vermez.
Gecko motoru yokmuş. System Webview olayı gibi Safari motoru kullanıyor yani Firefox. Ublock vs çalışmıyor. LineageOS yüklemek privacy için iyi olsa da, güvenlik için çok kötü.

Ben S20FE kullanıyorum, Apple kullanmam ben Samsung güncellemeyi eksik bırakmıyor gerçekten memnunum sanada S21FE önerebilirim işine yararsa.

Bilmem farkında mısın ama Apple yazılım desteğini en uzun süre sağlayan firma. Tabii daha uzunları vardır illaki ama yine de sizin dediğiniz şeyi çürütüyor. iPhone 4 iOS 4 ile çıkıyor iOS 7 son sürümü. iPhone 4S iOS 5 ile geliyor son sürümü iOS 9. daha eskiden beri uzun süre vermesine rağmen neden böyle bir uyanlıl kanının içine düştünüz? iPhone 6 veya 6S idi galiba yeni güncelleme desteği bittiydi galiba.
Gecko motoru yokmuş. System WebView olayı gibi Safari motoru kullanıyor yani Firefox. uBlock vs çalışmıyor. LineageOS yüklemek privacy için iyi olsa da, güvenlik için çok kötü.

Güvenliğin direk kendisi Apple zaten 🤣

iOS'da Firefox var, yanlışınız var.
IOS'da Safari dışında tarayıcı yok. IOS üzerindeki bütün tarayıcılar Safari'nin farklı arayüze sahip hali. Apple, Safari dışında bir motor kullanılmasına izin vermiyor.

IOS'da Safari dışında tarayıcı yok. iOS üzerindeki bütün tarayıcılar Safari'nin farklı arayüze sahip hali. Apple, Safari dışında bir motor kullanılmasına izin vermiyor.

Zaten gerek de yok. Niye gerek olsun. Chromium tabanlı varsa ekstra belki o vardır. Ki Safari zaten kendi başına gayet de yeterli bir tarayıcı iken cidden anlayamıyorum sizi.

Konu boş gibi geliyor bana.

Haa şimdi gidip de bana Apple fanboyu demeyin sürekli olarak kullandığım telefon Xiaomi telefonu. (POCO)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı