Yeni topladığım bilgisayarda kasma ve takılma sorunu

Luffy Senpai

Decapat
Merhaba arkadaşlar.

İncehesap'tan yaklaşık 10 gün önce bir sistem topladım. Bilgisayarı denedikten sonra donma, kasma, takılma, FPS düşmesi vs yaşadım. Yaşadığım sorunla alakalı olarak süreç için ' İncehesap'tan sıfır aldığım toplama bilgisayarda yaşadığım sorunlar '
Buraya da bakabilirsiniz.
Sistemim şu şekilde:

Screenshot_20220402-160940_Gallery.jpg

Ayrıca MSI 23.8" Optix G241 FHD 144 Hz monitörü HDMI kablosuyla 144 Hz olarak kullanıyorum.

Yaşadığım sorun ise bilgisayarı normal kullanırken, klasör açarken, sayfayı yukarı aşağı çekerken, internette gezinirken takılma, donma oluyor. Sürekli değil ama rahatsızlık verecek düzeyde oluyor. Oyun oynarken ise ' Oyunlarda %1 ve %0.1 FPS değerleri kaç olmalı? ' bu videoda yaşanan FPS düşmesi sorununu aynı şekilde yaşıyorum. %1 ve %0, 1 FPS değerleri 5'lere kadar düşünüyor. En düşük sistem gereksinimli oyundan en yükseğine tüm oyunlarda aynı sorunu yaşadım. PUBG, LoL, CS 1.6, Metro Exodus, Assassin's Creed vs. yaşadığım sorunlarla alakalı, MSI Afterburner programıyla değerlerin de açıkça görüldüğü videolar da çektim.

Yeni aldığım bilgisayarda 3 günde bu sorunların olmasının normal olmadığını söyleyerek iade talep ettim ancak talebim kabul edilmeyerek bilgisayarı teknik servise yolladılar. Teknik servis sorumlusu baki bey ile ilk görüşmemde gönderdiğim videoları izlediklerini, kasma ve donmayı çok net gördüklerini söyledi. Fulmark programı ile test ettiklerinde, test ekranındaki görüntüde pırpırlanma, dalgalanma, bozulma vb tespit ettiklerini söyledi. Farklı bir ekran kartı ve RAM ile test ettiklerinde yine aynı durumla karşılaştıklarını, dolayısıyla ekran kartı ve RAM de bir sıkıntı olmadığını söyledi. İşlemci, anakart ve güç kaynağını da deneyip bakacaklarını söyledi. Ertesi gün aradığımda bilgisayara format attıklarını ve sorunun düzeldiğini söyledi. Ben daha önceki konuşmalarımızı ve işletim sistemini yine İncehesap'ın yüklediğini, sorunun bundan kaynaklanamayacağını söyledim ancak değişen bir şey olmadı.

Bilgisayarı dün teslim aldım. PUBG oynadığımda herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Değerler olması gerektiği gibiydi. Ancak LoL ve CS gibi oyunlarda yine takılma, donma, FPS düşmesi yaşadım. %1 ve %0, 1 FPS değerleri yine 5'ler civarındaydı. Ayrıca normal kullanımda yine aynı sorunları yaşadım. Yüksek sistem gereksinimli oyunlarda ekran kartı kullanımı % 97'lerde oluyor ancak düşük sistem gereksinimli oyunlarda kullanım % 20-40 arası oluyor.

Teknik servisle telefonla bugün görüştüm. Sorunların hala devam ettiğini söyledim. Yine video çekip göndermemi istediler.

Yeni topladığım bilgisayarsa yaşadığım sorunlarla alakalı olarak bana yardımcı olursanız sevinirim. Herhangi bir test vs. istenilen şeyleri yapıp sonuçları paylaşabilirim. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

İyi günler.

Düşük sistem gereksinimli oyunlarda %20-40 demişiniz.
%100 olsa 1000fps gibi değerler verir zaten. Bazı oyunlarda fps limiti varda.
Ekran kartınız güzel ve bir i9 giderdi ona. İşlemcide 2,6 ghz stock düşük kalmış.
Overclock ilede çok ısınır.

Artı -3 Eksi
Bence bu sistemde aşırı bir darboğaz var işlemciden kaynaklı.
O ekran kartına o anakart ile işlemci olmamış.
Bana kalırsa çevrende varsa i9 güzel bir işlemci bul ve bulduğun işlemci ile test et.
Sorununun çözüleceğini düşünüyorum.
Çözüldükden sonrada işlemci ile anakartını 2.el olarak sat.
Üstüne koyup güzel bir anakart ile işlemci bul al bence. En azından işlemcini değiş.

Anakart ve işlemci acemice seçilmiş darboğaz yapıyor. Bu işlemci ve anakart 3060 ve 6600'e göre olur. Bence sistemi iade edin yeni aldıysanız. Hayatta taşımaz o işlemci ve anakart 3070'i.

Anakart ve işlemci acemice seçilmiş darboğaz yapıyor. Bu işlemci ve anakart 3060 ve 6600'e göre olur. Bence sistemi iade edin yeni aldıysanız. Hayatta taşımaz o işlemci ve anakart 3070'i.
3060 ti alıcaktım ama stok bitmişti. Hemen hemen aynı fiyata 3070 görünce onu aldım. Normal kullanımda nasıl donma kasma yapabilir ki yüke girmeden darboğaz?
Aslında dün de vardı ama bugün fark ettim. Bilgisayar açılırken bip sesi geliyor 1 kez. 2 3 saniye sonra ise 3 4 kez bip sesi geliyor. Neden bu sesi çıkarıyor acaba?

3060 Ti alacaktım ama stok bitmişti. Hemen hemen aynı fiyata 3070 görünce onu aldım. Normal kullanımda nasıl donma kasma yapabilir ki yüke girmeden darboğaz?
Aslında dün de vardı ama bugün fark ettim. Bilgisayar açılırken bip sesi geliyor 1 kez. 2 3 saniye sonra ise 3 4 kez bip sesi geliyor. Neden bu sesi çıkarıyor acaba?

Rastgele buldum Microsoft sitesinden tam böyle mi bilmiyorum bir bilgisayarcıya danışsan iyi olur.

Dosya Ekleri

• IMG_20220407_094242.jpg
    IMG_20220407_094242.jpg
    70,9 KB · Görüntüleme: 249
Hangi çözünürlükte kullanıyorsunuz hocam?
1080p
2k monitör ve samsung m2 ssd ile denedim ancak hala masaüstünde takılma ve donmalar, oyunlarda ise fps drop oluyor. Cs, lol vb oyunlarda her 1 dk da bir fps drop oluyor ve msi afterburner programı ile baktığımda frametime(kare süresi) grafiğinde yükselme ve kare üretme süresinde anlık olarak değişiklik oluyor. Pubg, metro exodus, assassins creed gibi daha yüksek gereksinimli oyunlarda daha fazla oluyor ve grafikte belli oluyor. Ayrıca msi afterburner ile baktığımda %1 ve %0,1 değerleri 5 lere kadar düşüyor. Konu hakkında yardımcı olabilecek var mı?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı