Yeni topladığım bilgisayarda kasma ve takılma sorunu

Luffy Senpai

Decapat
Merhaba arkadaşlar.

İncehesap'tan yaklaşık 10 gün önce bir sistem topladım. Bilgisayarı denedikten sonra donma, kasma, takılma, FPS düşmesi vs yaşadım. Yaşadığım sorunla alakalı olarak süreç için ' İncehesap'tan sıfır aldığım toplama bilgisayarda yaşadığım sorunlar '
Buraya da bakabilirsiniz.
Sistemim şu şekilde:

Screenshot_20220402-160940_Gallery.jpg

Ayrıca MSI 23.8" Optix G241 FHD 144 Hz monitörü HDMI kablosuyla 144 Hz olarak kullanıyorum.

Yaşadığım sorun ise bilgisayarı normal kullanırken, klasör açarken, sayfayı yukarı aşağı çekerken, internette gezinirken takılma, donma oluyor. Sürekli değil ama rahatsızlık verecek düzeyde oluyor. Oyun oynarken ise ' Oyunlarda %1 ve %0.1 FPS değerleri kaç olmalı? ' bu videoda yaşanan FPS düşmesi sorununu aynı şekilde yaşıyorum. %1 ve %0, 1 FPS değerleri 5'lere kadar düşünüyor. En düşük sistem gereksinimli oyundan en yükseğine tüm oyunlarda aynı sorunu yaşadım. PUBG, LoL, CS 1.6, Metro Exodus, Assassin's Creed vs. yaşadığım sorunlarla alakalı, MSI Afterburner programıyla değerlerin de açıkça görüldüğü videolar da çektim.

Yeni aldığım bilgisayarda 3 günde bu sorunların olmasının normal olmadığını söyleyerek iade talep ettim ancak talebim kabul edilmeyerek bilgisayarı teknik servise yolladılar. Teknik servis sorumlusu baki bey ile ilk görüşmemde gönderdiğim videoları izlediklerini, kasma ve donmayı çok net gördüklerini söyledi. Fulmark programı ile test ettiklerinde, test ekranındaki görüntüde pırpırlanma, dalgalanma, bozulma vb tespit ettiklerini söyledi. Farklı bir ekran kartı ve RAM ile test ettiklerinde yine aynı durumla karşılaştıklarını, dolayısıyla ekran kartı ve RAM de bir sıkıntı olmadığını söyledi. İşlemci, anakart ve güç kaynağını da deneyip bakacaklarını söyledi. Ertesi gün aradığımda bilgisayara format attıklarını ve sorunun düzeldiğini söyledi. Ben daha önceki konuşmalarımızı ve işletim sistemini yine İncehesap'ın yüklediğini, sorunun bundan kaynaklanamayacağını söyledim ancak değişen bir şey olmadı.

Bilgisayarı dün teslim aldım. PUBG oynadığımda herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Değerler olması gerektiği gibiydi. Ancak LoL ve CS gibi oyunlarda yine takılma, donma, FPS düşmesi yaşadım. %1 ve %0, 1 FPS değerleri yine 5'ler civarındaydı. Ayrıca normal kullanımda yine aynı sorunları yaşadım. Yüksek sistem gereksinimli oyunlarda ekran kartı kullanımı % 97'lerde oluyor ancak düşük sistem gereksinimli oyunlarda kullanım % 20-40 arası oluyor.

Teknik servisle telefonla bugün görüştüm. Sorunların hala devam ettiğini söyledim. Yine video çekip göndermemi istediler.

Yeni topladığım bilgisayarsa yaşadığım sorunlarla alakalı olarak bana yardımcı olursanız sevinirim. Herhangi bir test vs. istenilen şeyleri yapıp sonuçları paylaşabilirim. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

İyi günler.

Hocam sizdeki sorunların bire bir aynısını yaşıyorum. 3-4 gündür canımı çok sıkıyor. Çözüm bulabildiniz mi?
Hocam öncelikle her oyunda 1 dk. da bir drop olmasının sebebinin şu olduğunu fark ettim. Masaüstü ekran görüntüsünü slayt yapıp slayt süresini de 1 dk. olarak ayarlamıştım. Bunu kaldırıp yerine sabit bir tane fotoğraf koyunca sorun çözüldü.
İkinci olarak da işlemcim soğutucusuz ve çok ısınıyordu. Bundan dolayı kasmalar olabiliyordu. Soğutucu kullanarak da bu sorunu hemen hemen hallettim. Ha yine kasmalar oluyor mu evet oluyor ama daha az ve sıklıkla oluyor. Oyundan oyuna da değişiyor ama %0,1 fps öyle 5 lere falan düşmüyor. Genelde 30 ve üstünde kalıyor. Ara sıra da 20'lere falan düşüyor ama çok bir sorun olmuyor oyun akıcılığında. Oyundan oyuna fark ediyor dediğim gibi.
Tavsiyem masaüstü ekranı için slayt gösterisini kapatıp normal bir fotoğraf kullanman ve işlemci soğutucun yoksa bir soğutucu alman. Tabii sistemini de bilmiyorum ama ben bu şekilde halledebildim. Umarım sorunun çözülür hocam.

Hocam öncelikle her oyunda 1 dk. da bir drop olmasının sebebinin şu olduğunu fark ettim. Masaüstü ekran görüntüsünü slayt yapıp slayt süresini de 1 dk. olarak ayarlamıştım. Bunu kaldırıp yerine sabit bir tane fotoğraf koyunca sorun çözüldü.
İkinci olarak da işlemcim soğutucusuz ve çok ısınıyordu. Bundan dolayı kasmalar olabiliyordu. Soğutucu kullanarak da bu sorunu hemen hemen hallettim. Ha yine kasmalar oluyor mu evet oluyor ama daha az ve sıklıkla oluyor. Oyundan oyuna da değişiyor ama %0,1 fps öyle 5 lere falan düşmüyor. Genelde 30 ve üstünde kalıyor. Ara sıra da 20'lere falan düşüyor ama çok bir sorun olmuyor oyun akıcılığında. Oyundan oyuna fark ediyor dediğim gibi.
Tavsiyem masaüstü ekranı için slayt gösterisini kapatıp normal bir fotoğraf kullanman ve işlemci soğutucun yoksa bir soğutucu alman. Tabii sistemini de bilmiyorum ama ben bu şekilde halledebildim. Umarım sorunun çözülür hocam.
Hocam teşekkürler cevap için, masaüstünde zaten sabit bir fotoğraf kullanıyorum. Soğutucum da aslında yeterli işlemci en fazla 75 derecelere çıkıyor oyunlarda. Onu geçtim masaüstünde 50 derecelerdeyken de kasma, donma oluyor. O benim canımı çok sıkıyor. Sanırım M.2 SSD'nin sağlığı %77'ye düştüğü için sıkıntı yapmaya başladı.

Yeni konular

Geri
Yukarı