Çözüldü Yeni toplanan R7 7800X3D RTX 4090 Zotac sistem yavaş açılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kaleon

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Corsair VENGEANCE DDR5 RAM 64GB (2x32GB) 6000MHz
SSD veya HDD modeli
Crucial 2TB P3 Plus
Ekran kartı
RTX 4090 Zotac
Anakart
MAG B650 TOMAHAWK WIFI
İşlemci
Ryzen 7 7800x3d
Arkadaşlar selamlar.

Yeni sistem topladım ve tüm gün boyunca yüksek fan sesi ve geç açılmasını çözmekle uğraştım.

Sistemi kurduktan sonra güncel BIOS dosyası ile birlikte güncelledim.

Fakat montajdan önce ilk açtığımda da önce kasa ve ekran kartı ledleri yanarken sıvı soğutma ve onlara bağlı kasa üstündeki fanların ışıkları yanmadı, aradan 40-50 saniye geçtikten sonra yanmaya başladılar.

Windows kurulumu yaptım, Windows Update ile tüm güncellemeleri yaptım.

Bu aşamada bilgisayar süpürgeye yakın bir ses ile çalışıyordu ve üstte belirttiğim gibi her rebootta güç düğmesine bastıktan sonra işlemcinin çalışması 40-60 saniyeyi buluyordu.

Bunun üzerine Youtube'da gerek Technopat'ın gerek yerli yabancı kanalların BIOS ayarlarını araştırdım. Hatta bazı değiştirdiğim BIOS ayarlarını hatırlamıyorum.

Neyse ki az önce son bir umutla fan ayarlarını kurcalarken system fan ayarlarını DC'den PWM'e çekince bilgisayarın sesi bir anda azaldı.

Şimdi sizlere birkaç tane sorum var.

1- Tüm fan ayarlarımda smart fan modu açtım bir problem yaratır mı?
2- PWM, DC ve Auto seçenekleri olan CPU fanda Auto yapmalı mıyım?
3- Fanlarım için en uygun ayarları bulabileceğim bir kaynak var mı? (MSI arayüz için baktım bulamadım)
4- Bilgisayarın açılışta kasa ve ekran kartının çalışıp işlemcinin bir süre sonra açılmasının boot ayarları ile bir alakası olabilir mi?
5- Bazı ayarları değiştirip şu an olay benim için karıştığı için tüm ayarları default ayarlara çekip sadece sizin söylediğiniz ayarlara müdahale etmeli miyim?
6- Fanlarımın sistemde sağlıklı şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edebileceğim bir uygulama var mı?

Not: RAM frekansı ayarını yaptım.

Aşağıda BIOS arayüzümden görseller ekliyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.jpg
    Screenshot_3.jpg
    78,2 KB · Görüntüleme: 26
  • 1.jpg
    1.jpg
    238,6 KB · Görüntüleme: 22
  • Screenshot_4.jpg
    Screenshot_4.jpg
    312,6 KB · Görüntüleme: 19
  • Screenshot_5.jpg
    Screenshot_5.jpg
    359,6 KB · Görüntüleme: 31
Çözüm
Overclock bölümünden Memory context restore: Enabled yaparsanız geç açılma sorununuz düzelecektir.
Ryzen 7000 serisi ısınma sorununu -20 PBO curve yaparak bir nebze çözebilirsiniz. Ben 7600X ve galahad 360 kullanıyorum. %60 da 2536RPM çalışarak boşta 38-40 arası çalışıyor. %100'e aldığımda maksimum 1-1, 5 derecelik bir düşüş yaşıyorum. Size de tavsiyem uzun ömürlülük açısından 53 dereceye kadar %60-65 dereceye ayarlayıp 75 dereceye kadar kademeli olarak %100'e yükseltmeniz.
Pump ayarını PWM alıp sıvı soğutma uygulaması üzerinden kasa fanlarını (önde 2 arkada 1 ızgara fanı) %30 a çekince ses problemim çözüldü gibi gözüküyor.
1700996200511.png

Dosya Ekleri

• 1700996184062.png
    1700996184062.png
    124,3 KB · Görüntüleme: 9
Pump ayarını PWM alıp sıvı soğutma uygulaması üzerinden kasa fanlarını (önde 2 arkada 1 ızgara fanı) %30'a çekince ses problemim çözüldü gibi gözüküyor.
Eki Görüntüle 2031461

Ses takıntınız var ise tahammül edebileceğiniz en yüksek RPM'e kadar çıkın. Oynadığınız genel oyunlarda işlemciniz kaç dereceyi görüyorsa onun 4 5 derece altına kadar sabit RPM uygulamanız benim açımdan mantıklı. Ben CS2 oyununda 43 44 derece işlemci sıcaklığı ile oynuyorum o yüzden 45 ve aşağısı 2500RPM de. Sesini dıyamayacağım en hızlı seviyeye getirdim ve bu düşük RPM'i kasa fanlarıyla destekliyorum. Pompa fanı diğerlerinden daha önemli gördüğüm için onun daha uzun ömürlü olmasını tercih ediyorum.

Geri
Yukarı