Yeni toplayacağım sistem için fikir alışverişi

OceanWraith

Kilopat
Herkese merhaba,

Yeni bir bilgisayar toplamaya karar verdiğim şu dönemde sizlerle fikir alışverişi yapmak istiyorum. Birçok forum sitesine üyeyim ancak bu konuyu burada açmak istedim. 35 yaşındayım. Araştırmalarım tüm hızıyla devam ediyor ancak neden konu açma ihtiyacı duydum önce bundan bahsedeyim.

Özet geçecek olursam 2010 yılına kadar bilgisayarlar ile gayet ilgiliydim. Ancak o sene rasyonel bir kararla Apple iMac 27" almaya karar verip en üst donanımlısını aldım. Hem o yıllarda giriş seviyesi DSLR fotoğraf makinem ile RAW fotoğraflar çekip Ps'de editliyordum hem de keyfe keder 3D (autodesk maya) çizimler yapıp render alıyordum. Fakat arada sırada oyun oynamak istediğim için tekrar yönü PC'ye yani Windows'a çevirdim. Windows 8 ve 8.1'i resmen pas geçtim. 2015 yılının kasım ayına kadar iMac kullandım ve sattım. Sonrasında tek tek bileşen toplayıp masaüstü ile uğraşmak istemedim. Hem oyun oynatacak hem de işten güçten vakit bulduğum kadarıyla edit, render vs işleri yaptıracak bir dizüstü almaya karar verdim. MSI Gaming Dragon GE72 6QF Apache Pro laptopu aldım (6700HQ ve GTX 970M) ve o da beni bugünlere kadar getirdi.

Şimdi hem bileşen araştırmaya, bilgisayar dünyasını takip etmeye hem de ara verdiğim bu 10 yıllık süreçten sonra günümüzdeki konuları tekrar toparlamaya çalıştığım bu dönemde işler biraz karışmış gibi geldi bana. Hepsine tek tek değineceğim ve soracaklarım da var tabii ki. Öncelikle hiçbir markanın fanatiği falan değilim ve lütfen konu Intel - AMD ya da AMD - NVIDIA kavgasına dönmesin rica ediyorum. İlgimi çeken markalar yok değil fakat sınırlı sayıda.

Bu ay içinde aldığım bileşenlere gelince;

- Corsair iCUE 465X RGB mid-Tower ATX Smart case — beyaz.
- Corsair RMX white series™ RM850X V2 — 850 Watt 80 Plus® Gold certified fully modular PSU beyaz.

Buraya kadar her şey normal. Aslında Corsair Obsidian 1000D alacaktım ancak bunun yanında alınacak olan 13 adet Corsair LL120 fan, bunların kontrolcüleri vs ile astarı yüzünden gereksiz masraf olacağını düşündüm. Bir de su soğutmalı bir sistem yapmayacağım için (işlemci için kapalı devre sıvı soğutma hariç) öyle bir şeye ihtiyacım olmadığına karar verdim. Diğer kasaları araştırırken iCUE 465X'i gördüm ve beyaz kasaların, diğer bileşenleri de beyaz almak suretiyle, RGB ile çok güzel bir uyum yakalayacağını düşündüğüm için bunu satın aldım.

Bugünün koşullarına baktığımda üst segment bileşenler ile güç ihtiyacının tam yük altında takribi 600 - 700W harcamasından dolayı PSU tarafında sonraki dönemlerde de sorun yaşamamak adına 850W bir PSU almaya karar verip RM850X beyaz aldım. Bunu beyaz almamın sebebi PSU ile birlikte gelen kablolarında beyaz olmasıydı. Araştırmalarıma göre ilk versiyona göre daha kısa olan V2 dedikleri versiyonu bulup aldım.

İlk bilgisayarımı 1996 yılında almış ve toplamda 4 kasa değiştirmiş biri olarak bu 5. kasam olacak. Aradaki iMac ve MSI laptopta dahil olmak üzere tüm sistemlerde Intel sistem kullanmıştım, kullanıyorum. Laptopumdaki 6. nesil i7 6700HQ'dan sonrasına sadece kulak aşinalığım var. 7000'ler, 8000'ler, 9000'ler, AMD'nin Ryzen 2000'leri 3000'leri bayağı uzak kaldım. Ancak biraz bilgileri ufak araştırmalarla, konuları okumakla, YouTube'da inceleme ve araştırma videolarını izleyerek tazeledim ki yine AMD'nin Athlon dönemindeki gibi saçma sapan bir kavga var ortada. Yine birçok forumda fanboylar kendi aralarında sanki babalarının markasıymış gibi gereksiz bir şekilde savunuyor ama Intel'i ama AMD'yi.

Fakat yaş itibarıyla benim bu kavgaları, gürültüleri, anlamsız ve bir yere varmayacak tartışmaları kaldıracak ne halim var, ne de sabrım. Günümüzde anladığım kadarıyla AMD almış yürümüş. Intel yine yerinde sayıyor. Ben geleneği bozmak istemediğim için yine Intel bir sistem ile devam etmek istiyorum. Çünkü öyle yayın yapan, deli gibi Photoshop, aftereffects, Premiere, maya vs kullanan birisi değilim. Eskisi gibi saatlerce (günde 8 - 10 saat) oyunda oynayamıyorum. Malum iş güç var. Ama şu mantıkta var. Öyle bir sistem toplayım ki yine beni laptopumun taşıdığı gibi 5 - 6 sene taşısın. Aslında laptopuma 8 GB RAM daha ilave edip, termal pedlerini yenilesem herhalde 1- 2 sene daha götürür. Ancak masaüstü ekran boyutu olarak da benim için daha konforlu olacak. Çünkü 17.3"ten yine 27"'e geçiş yapacağım.

Malum çalışan insanız, bilgisayara vakit ayıracağım haftada toplasanız 15 - 20 saat olacak.

Sorularıma gelecek olursam;

1) 1 adet 2 TB M.2 NVMe SSD PCI-e 3.0 almak istiyorum. 3500 MB/s yeterli midir?

2) AMD tarafında bir anakart ve işlemci tavsiyesi yapabilir ya da konuyu derinlemesine irdelemem için yol gösterebilirsiniz. Her türlü fikre açığım. Gençlerden fikir almak önemli. Ama Intel yine önceliğim olacak gibi.

3) Bütçe sınırım yok ancak bu demek değil ki boşa para harcayacak kadar saçma bir iş yapacağım. Aklımdan geçen işlemci Intel'in 10. nesil i9 10900 işlemcisi. K değil, çünkü OC yapmakla uğraşan bir insan değilim. 10700'de olabilir. 10900 ya da 10900K sizin için gereksiz olabilir ancak ben bunlara para harcamayı seven birisi olarak dediğim gibi fikirlerinize açığım ama sadece "gereksiz" diyerek yorum yapıp bırakmazsanız sevinirim. Açıklamalarınızı okumak istiyorum.

4) Sistemi 3 marka üzerinde, fazla dağılmadan toplayacağım. Intel, ASUS, Corsair. SSD işini iyi araştırmam gerekecek (Samsung öncelikli). Bu bağlamda ekran kartını NVIDIA almayı düşünüyorum ve alacağım ekran kartı eğer ben bilgisayarı toplamayı bitirene kadar RTX 3000 serisi ekran kartları gelmezse ASUS ROG STRIX GeForce RTX 2080 Ti OC Edition 11GB olacak. En son ekran kartını alacağım. Tamamen fiyat durumuna göre karar vereceğim.

5) Anakart olarak ASUS ROG Maximus XII Hero Wi-Fi LGA1200 soket Intel Z490 almayı düşünüyorum. Dediğim gibi OC ile işim olmadığı için Extreme serisine hele hele Apex serisine hiç ihtiyacım yok. Hatta ve hatta buna da bu kadar para vermek yerine ASUS ROG STRIX Z490-A GAMING beyaz - gri anakartını bile alabilirim. Bu konuda da fikirlerinizi bekliyorum.

6) RAM olarak her iki anakartında Corsair Vengeance Pro RGB beyaz RAM'leri desteklediğini gördüm. 4x8 cmW32GX4M4C3600C18 kodlu 32 GB RAM'ler bunlar ancak CL18 3600MHz için ideal bir gecikme midir? Yoksa CL 16 ve altı bir şey mi tercih etsem daha iyi olur?

7) ışlemci soğutucu da Corsair'in kapalı devre sıvı soğutma sistemlerini denemek istiyorum. 360mm kuruluma olanak tanıyan bir kasam olduğu için sanırım Corsair iCUE H150I RGB Pro XT 360mm sıvı işlemci soğutucu alacağım. Kasamın ön tarafında hazır olarak gelen 3 adet LL120 var. Radyatörün üstündekiler RGB'siz geleceği için kasanın üstüne 2, arkasında 1 adet egzoz fan olacak şekilde 3 adet daha LL120 fan almak zorunda kalacağım. Kontrolcümüz zaten kasayla geliyor. Bu konuda bir sıkıntı olmayacak.

8) Monitör 27" olacak. Yine ASUS ROG serisinden olabilir. G-Sync desteği olmak zorunda. 165Hz ve üstü olursa iyi olur. Tavsiyelerinizi lütfen yazın.

9) Mouse olarak ASUS ROG pugio kullanıyorum ancak bilgisayarı toplayınca sanırım Corsair'in Gaming RGB klavye ve mouse bileşenlerinden alacağım. ASUS'ta olabilir. Fikirlere açığım.

Son olarak şunu da belirteyim. Acelem yok. Laptopum hala iş görüyor. Piyasayı yoklaya yoklaya alımlar yapacağım. Uzun oldu kusura bakmayın ama derdimi anlatabilmişimdir umarım.

Fikirlerinizi bekliyorum dostlar...

Bence RAM'ler güzel ancak AMD olsaydı CL16 alın derdim Intel'de pek fark etmiyor diye biliyor işlemci olarak i7 10700K olabilir bir de NVIDIA FreeSync monitörleri G-SYNC desteği kazandırdı onun için FreeSync monitör alabilirsiniz Technopat'ta zaten rehberi bile var.

Sorular biraz karışık geldi ama birazını cevaplayayım:

1- Normal bir kullanıcının fark pek fark etmeyeceği bir şey.
2- Yüksek bütçede pek takılmaya gerek yok soket ömrü benzer olur zaten.
3- En azından bir sınır olsa güzel olur.
4- Fazla para harcamak istemiyorsanız RTX 2080 Super yeterli olur. Özellikle ROG Strix beyaz ile güzel sistem toplanabilir.
5- Anakart olarak çok fazla OC vb. yapmam diyorsanız yeterli olur diye düşünüyorum.
6- G Skill 3600 MHz CL16 RAM'lerini öneririm.
7- Beyaz sistem istiyorsanız ona göre bir öneri yapılabilir.

Bütçe belirtip veya fazla abartmak istemiyorum derseniz ona göre öneri yapılabilir.

Asus ROG STRIX Z490 A Gaming anakart alarak intel yönünde karar verdim. Hem kasayla uyumlu beyazlı grili bir yapısı var hemde diğer bileşenler açısından gayet yeterli bir anakart.

RAM olarak 3200Mhz CL14 ya da maksimum CL16 almaya karar verdim. RAM olarak Corsair Vengence PRO RGB'lerden anakart için uygun olanlarından seçim yapacağım ama GSKILL'de olabilir. Bu yönde tavsiye alabilirim sizlerden. İşlemci büyük olasılıkla 10700k olacak.

Akşam akşam okumaya üşendim. Destan yazmışsınız hocam🤣 arkadaşlar yardımcı olurlar zaten şu anda hiç okuyasım gelmiyor.

Anakart çok güzel ya 😍 Keşke sistem için bütçe belirtseniz elimden geldiğimce yardımcı olayım.
Şimdi şöyle, belirli bir bütçem yok çünkü ihtiyacımı karşılayacak en iyi donanımları alma peşindeyim ve bunun için bir sınır belirlemedim.

bugün bütçem 50.000₺ derim, yarın dolar fırlar olur size aynı sistem 65.000₺. O yüzden bir sınırım yok maalesef.

şimdiye kadar kasa, psu ve anakarta verdiğim toplam fiyat 4.876₺. Önemli olan istediğim ürünü, olabilecek en uygun fiyata almak.

İşte dediğim gibi, kasa, psu ve anakart alındı.

Kasa Corsair iCue 465x Beyaz.

PSU Corsair RMx Serisi 850x 850W Beyaz.

Anakart Asus ROG STRIX Z490 A Gaming Beyaz.

İşlemci %90 10700k olacak ya da 10900.

Geriye kalan temel şeyler;

RAM, M.2 NVMe SSD, ekran kartı (nvidia 3000 serilerini bekleme niyetim var), monitör alınacak ki neredeyse ekran kartı kadar bir bütçeyi oraya ayırmak istiyorum çünkü çift monitör alacağım.

Yani sizler istediğiniz yorumu ve ürün tavsiyesini yapabilirsiniz.

1) 3500 MB/s hızın yeterli olduğunu düşünüyorum.

2) Bilgisayarı oyun dışında bir iş için kullanacak mısınız bilmiyorum fakat çoğu productivity uygulamasında AMD Ryzen 9 3900X (12c/24t) ve 3950X (16c/32t)'teki yüksek çekirdek sayısıyla Intel'e kıyasla çok daha iyi performans verirken, oyun ağırlıklı kullanacak iseniz yüksek frekanslara çıkabilmesi sayesinde Intel daha iyi bir performans veriyor. Tercihinizi buna göre yapmanızı öneriyorum.

3) Overclock yapmayı düşünmüyorum demiş olmanıza rağmen Z chipsetli overclock destekleyen bir anakart almışken K'lı işlemci almanızı öneriyorum. Şimdi yapmasanız da 4-5 sene sonra çok daha güçlü bir ekran kartı çıktığında biraz işlemci Overclock'u yeni işlemci gereksinimini ortadan kaldırabiliyor. Üstelik günümüzde overclock yapmak da çok kolaylaştı. Geleceğe yatırım gibi düşünün.

6) 3600MHz ise CL16, 3200MHz ise CL14 gecikme değerlerine bağlı kalmaya çalışın. Gecikme de frekans kadar önemli.

7) RGB tamamen zevk meselesi. Fakat ben soğutucunun üstünde gelen fanları kullanmanızı tavsiye ederim çünkü radyatöre uyumlu basınç ve hava akışı değerlerini sağlıyorlar. RGB kullanmak istiyorsanız bile soğutucu ile birlikte gelen fanların aynısının RGB olanlarını bulmaya çalışın.

Geri
Yukarı