Yeni yazılımcı için tavsiyeler

Xehanort

Hectopat
Arkadaşlar iyi günler, bir süredir programlama üzerine çalışıyorum. Tam 1 yıl oldu başlayalı, bunun 4 ayında çalışamadım ancak kalan 8 ayı asla boş geçirmedim.

HTML ve CSS ile başladığım serüvenimde şu anda bildiklerim:
Frontend:
-HTML
-CSS
-JavaScript
-Typescript
-React
Ve bunların yanında figma, netlify, GitHub gibi uygulamalar.
Backend:
-Node.js
-Express.js
-Nest.js (typescript kullanarak, microservice yazabiliyorum)
-Docker
Nest.js te hem SQL (PostgreSQL, MySQL) hem de nosql(MongoDB) sistemler kurabiliyorum bunları dockerize edebiliyorum. Microservice yazabiliyorum. 3 orm biliyorum: Prisma, typeorm ve mongoose.
Bilmediklerim ve yol haritamda ilk sırada olanlar:
AWS, kubernets ve googleclouds.

Sizce seviyem nedir, hiç iş deneyimim yok, iş bulmaya uygun muyum? AWS ve Google clouds çok karmaşık geldi, onları iş yerinde öğrenebilir miyim? Kısaca hem tavsiyelerinizi hem görüşlerinizi merak ediyorum 2-3 haftadır CV bırakıyorum, GitHub'ım dolu ama kimse geri dönüş yapmıyor.

Edit: React ile ilgili şunu belirtmek isterim son 5 aydır sadece backend uygulama yazıyorum, bu yüzden Frontend'de eskisi kadar seri değilim ancak 65 saatlik bir kurs aldım şu bir ay boyunca React + nestjs i birlikte devam ettireceğim. Kafama takılan konu ise AWS. Yani React'ı tekrar etmeye mi odaklanmalıyım yoksa AWS öğrenmeye mi bilemedim.

Bazı senior developerlar ile konuşuyorum, hiç iş tecrübesi olmayan birine göre çok şey bildiğimi söylüyorlar... Ancak bu doğru ise neden kimse CV'me dönüş yapmıyor? Amerika'da junior iş ilanlarına bakıyorum hep aynı, sadece 3 yetenek:

-HTML
-CSS
-JavaScript

Türkiye'de junior ilanı verip 2+ yıl deneyim isteyen gördüm ve motivasyonum azalıyor üzücü bir şekilde. Bir işe girmeye gerçekten çok ihtiyacım var ve kendimi geliştirmeye açığım, bu yüzden her türlü yapıcı yorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Hepinize iyi günler diliyorum :)

Geri
Yukarı