Yeni yılda asgari ücret sizce ne kadar olmalı?

İstersen 20.000 TL olsun, her şeye aynı oranda zaten zam gelecek önemli olan zam değil paranın değerinin artmasıdır. Zam gelince daha mı zengin olacağınızı sanıyorsunuz?

Ülkenin %42'si asgari ücret aldığı için eğer artış olursa enflasyon daha da artacak.

Kısır döngü.

Asgari ücret isterse 2000 dolar olsun her şey zamlanacak ve işsizlik oluşacak yani asgari ücrette zamlanmasının hiçbir değeri önemi yok onun yerine alım gücü arttırılmalı dolar düşmeli.

İsterse 100000TL olsun. Kimi işveren çalışanın parasını zor ödüyor. Sadece asgari ücrete zamla düzelecek bir şey değil bu, onu geçtim asgari ücrete ne zaman zam gelse asgari ücretlinin alım gücü düşüyor.

Bence minimum 8500 TL olmalı.
Asgari ücrete zam gelmemesi gerek hatta geçen seneki fiyatına getirilmeli . Zam geldikçe iş verenler ürünlerin fiyatını artırıyor. Bizim insanımızın gözü duymadığı için fazladan zam koyuyor hatta ve böyle alım gücü düşüyor. Asgari ücret 10.000 TL olsa 20 30 TL ye ekmek alırsınız. RTE ye sesleniyorum serbest piyasayı kaldır, vergiyi eşit değil adaletli alın. 100 TL kazanan adamdan %10 vergi alırken 1000 TL kazanan adamdan da %10 al . Şirketlerin üretim yapabilmesi için şirket kurmalarını kolaylaştır ama vergi düzenlemesi değiştirmek gerek . TR serverda insanların cebine giren paranın %50 si en zengin ilk 10 aileye aitmiş. Bir tarafta 80 milyon insan diğer tarafta 10 kişi halkı ezdiniz . Rahmetli Erbakan hocam haklı çıktı. Zengini daha zengin etmekten başka birşey yapmakmdiniz.

Asgari ücret 25 bin TL olsa da bir şey değişmeyecek, neyin tartışması bu? Asgari ücret %50 artacaksa bize binen vergiler %450 artıyor. Asgari ücret 25 bin olsun, alacağınız ekmek 120 TL olur.

Bence minimum 8500 TL olmalı.
Maaş'a zam geldiği zaman şuan zorlukla aldığımız ürünlere zam gelmeyecek mi? Market ürünlerinin ve diğer ürünlerin fiyatları aynı mı kalacak sanıyorsunuz? Maaş'a zam geldikçe faturalara da, süte de, ete de zam gelecek. Tek çözüm enflasyonun düşmesi vergilerin azaltılması. Maaşa zam gelmesin, zamlar düşsün vergiler kısılsın. Bir de esnafı düşünün. Artacak olan işsizliği düşünün. Sigortaya ÖTV ye KDV ye gelecek olan zamları düşünün.

Geri
Yukarı