Yenilmeyen şeylerin tadını nasıl biliyoruz?

siyahoyuncu_42

Hectopat
Arkadaşlar bir tek bende mi böyle oluyor bilmiyorum ama bir kişide daha görmüştüm. Mesela Doritos Risk yediğimde mazot tadı alıyorum. Oysaki hiç mazot içmedim. Kokusunun tadı diyeceğim öyle de değil. Bazı şeyler için nedense böyle hissediyorum. Nasıl böyle oluyor beni aydınlatacak var mı?

Arkadaşlar bir tek bende mi böyle oluyor bilmiyorum ama bir kişide daha görmüştüm. Mesela Doritos Risk yediğimde mazot tadı alıyorum. Oysaki hiç mazot içmedim. Kokusunun tadı diyeceğim öyle de değil. Bazı şeyler için nedense böyle hissediyorum. Nasıl böyle oluyor beni aydınlatacak var mı?
Hocam beyin tadını biliyorum ben çok tuhaf 🤯

Evrim ağacı kanalında bir video izlemiştim sanırım bunun için. Koku alma ve tat alma arasında bir bağlantı vardı hatta buna görmeyi ve dokunmayı ekleyebiliriz. Yine izlediğim bir deney videosunda insanlara gözü ve burnu kapalı kendileri dokunmayacakları şekilde elma ve soğan yediriyorlardı ve insanlar ikisinin de aynı olduğunu söylüyordu.

Arkadaşlar bir tek bende mi böyle oluyor bilmiyorum ama bir kişide daha görmüştüm. Mesela Doritos risk yediğimde mazot tadı alıyorum. Oysaki hiç mazot içmedim. Kokusunun tadı diyeceğim öyle de değil. Bazı şeyler için nedense böyle hissediyorum. Nasıl böyle oluyor beni aydınlatacak var mı?

Yanında ayağı kokan bir akrabası çorap çıkardığında "bu nasıl ayak kokusu ayağının tadı ağzımda" diyen birini duymadıysan bu düşünceni destekleyememen normal. Şaka bir yana arkadaşın dediği gibi iki duyunun arasında bağlantılar var.

Kokusunu almadığın şeyin tadını da alamazsın. O yüzden hasta olduğumuzda burnumuz tıkalıysa yediklerimiz zevk vermez.

Yeni konular

Geri
Yukarı