Başlangıç için Raspberry Pi mı, Arduino mu?

FreeE

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, robotik kodlamaya başlamak istiyorum. Arduino wemos D1 alamayı düşünüyordum. Fakat grafik birimi vs. olmadığı için yapmak istediğim şeylerde beni kısıtlayacağını düşündüm. 179 TL'ye Raspberry Pi model b buldum. Sizce Arduino mu Raspberry Pi mı alayım? Bunu aldıktan sonra uzunca bir süre güncellemeyeceğim. O yüzden istediğim her şeyi yapabilmek istiyorum. Lütfen yardımcı olun.😊

Merhaba, robotik kodlamaya başlamak istiyorum. Arduino wemos D1 alamayı düşünüyordum. Fakat grafik birimi vs. olmadığı için yapmak istediğim şeylerde beni kısıtlayacağını düşündüm. 179 TL'ye Raspberry Pi model b buldum. Sizce Arduino mu Raspberry Pi mı alayım? Bunu aldıktan sonra uzunca bir süre güncellemeyeceğim. O yüzden istediğim her şeyi yapabilmek istiyorum. Lütfen yardımcı olun.😊

Robotik için en azından başlangıçta grafik birimine ihtiyacın yok. Arduino UNO işini görür.

Bunu aldıktan sonra uzunca bir süre güncellemeyeceğim.

Eğer görüntü işleme gibi işlerin yok ise Arduino işini görecektir. Ya da ESP32.
Raspberry görüntü işleme vb. işlerde devreye giriyor. RPI'nin GPIO pinleri ile yapabileceğin çoğu şeyi zaten Arduino
İle yaparsın. Eğer diyorsan ben "işte büyük robotlar projeler yapacağım" o zaman UNO değil de Mega'ya yönelebilirsin.

Robotik için en azından başlangıçta grafik birimine ihtiyacın yok. Arduino UNO işini görür.

Eğer görüntü işleme gibi işlerin yok ise Arduino işini görecektir. Ya da ESP32.
Raspberry görüntü işleme vb. işlerde devreye giriyor. RPI'nin GPIO pinleri ile yapabileceğin çoğu şeyi zaten Arduino
İle yaparsın. Eğer diyorsan ben "işte büyük robotlar projeler yapacağım" o zaman UNO değil de Mega'ya yönelebilirsin.

Teşekkür ederim. Peki wemos D1 hakkında ne düşünüyorsunuz. Raspberry Pi model b mi wemos D1 mi sizce daha mantıklı? Dediğim gibi olabildiğince uzun süre idare etmek istiyorum. Wi-Fi seçeneği de çok cazip geliyor. Fakat yine de işin ehline sormak istiyorum.

Teşekkür ederim. Peki wemos D1 hakkında ne düşünüyorsunuz. Raspberry Pi model b mi wemos D1 mi sizce daha mantıklı? Dediğim gibi olabildiğince uzun süre idare etmek istiyorum. Wi-Fi seçeneği de çok cazip geliyor. Fakat yine de işin ehline sormak istiyorum.

Peki wemos D1 hakkında ne düşünüyorsunuz.

O kartı biliyorum da mantıklı değil.

Raspberry Pi model b mi wemos D1 mi sizce daha mantıklı?

Çok fazla model b var. Pi3 mü PI4 mü? B'mi b+'mı?

Onun yerine yine ESP tabanlı bu kartı alın. Tek çipin değil kartın genel olarak dokümantasyonu ve rehberli dünya kadar.
O Wi-Fi özelliği Arduino'a ait değil. Üzerinde ki ESP8266'ya ait. Ayrıca o bir Arduino değil. Arduino PCB pinout ve şekline sahip özel bir kart.
Dediğim gibi. Bence ESP32 alabilirsiniz.
Burada tonla rehber var.
Eğer kamera özelliği de istiyorsanız ESP32-CAM'e yönelmelisiniz. Ama ESP32-CAM'de pin çıkışı az.
Bu arada benim verdiğim mağaza linkine bakmayın. Her yerden minik bir araştırma ile alabilirsiniz.

O kartı biliyorum da mantıklı değil.

Çok fazla model b var. Pi3 mü PI4 mü? B'mi b+'mı?

Onun yerine yine ESP tabanlı bu kartı alın. Tek çipin değil kartın genel olarak dokümantasyonu ve rehberli dünya kadar.
O Wi-Fi özelliği Arduino'a ait değil. Üzerinde ki ESP8266'ya ait. Ayrıca o bir Arduino değil. Arduino PCB pinout ve şekline sahip özel bir kart.
Dediğim gibi. Bence ESP32 alabilirsiniz.
Burada tonla rehber var.
Eğer kamera özelliği de istiyorsanız ESP32-CAM'e yönelmelisiniz. Ama ESP32-CAM'de pin çıkışı az.
Bu arada benim verdiğim mağaza linkine bakmayın. Her yerden minik bir araştırma ile alabilirsiniz.

Çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. ESP32'yi almaya karar verdim. Özelliklerine göre fiyatı çok iyi. Tekrardan çok teşekkür ederim.

Rica ederim. Ama size önerim ilk önce ESP32 ile yapılabilecek projeleri inceleyin.

Tamamdır. Bir de yanlış görmediysem ESP32 ve ESP32s modeli var. Aynı model mi veya hangisini alayım ?
Rica ederim. Ama size önerim ilk önce ESP32 ile yapılabilecek projeleri inceleyin.

Birçok varyasyonu var hangisini alayım ?

Son düzenleme:
32s : Arduino ESP-32S Wifi ve Bluetooth Modül 30 pin Fiyatları ve Özellikleri

32u : esp32 - Google Alışveriş

32(38 pin) : ESP32 WROOM Wifi ve Bluetooth Gelistirme Modülü 38 Pinli Fiyatları ve Özellikleri
Link verir misin?
Model b raspberry pi : Rasberry Pi Model B Kullanılmamış Ürün - Programlayıcı ve Çeşitli Elektronik Ürünler sahibinden.com'da - 728422507

Son düzenleme:
32s: Arduino ESP-32S Wifi ve Bluetooth Modül 30 pin Fiyatları ve Özellikleri

32u: esp32 - Google Alışveriş

32(38 pin): ESP32 WROOM Wifi ve Bluetooth Gelistirme Modülü 38 Pinli Fiyatları ve Özellikleri

Model b Raspberry Pi: Rasberry Pi Model B Kullanılmamış Ürün - Programlayıcı ve Çeşitli Elektronik Ürünler sahibinden.com'da - 728422507

Merhaba hocam. Bir süredir yoktum. O attığınız Model B bir işe yaramaz. Eski ve artık süresini doldurmuş bir kart. Kullanıldığını düşünüyorum.
32S ile 32u arasında fark yok. İkisi de aynı çip diye biliyorum. İyi sosyaller!

Yeni konular

Geri
Yukarı