Netflix Yerel (Uydu) Kanalların Yerini Netflix Alabilir mi?

Sizce Yerel (Uydu) Kanalların Yerini Netflix Alabilir mi?

• Alır. Öyle bir gün gelecek ki, artık herkes Netflix gibi dijital yayınları kullanacak.

• Almaz. Netflix gibi bir platform alternatif olamaz.

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.

Mr.Acar

Kilopat
Makaleler
14
Yer
Türkiye/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Profil Kapağı
1521878528
2019'un 2. yarısına yaklaşırken hala TV kanallarımızın çoğu HD görüntü vermekte. Dizilerimiz ise, 3 saat + reklamlar ki siz de taktir edersiniz ki bu çok uzun bir süre. Oysa 4K TV'umda Netflix filmlerini izlemek çok daha iyi geliyor. Hem kıymetli günümün 3 saatinden ödün vermek zorunda değilim, hem de o dakikalarca süren reklamlara da takılmak zorunda değilim.

Demem o ki, sizce Netflix gibi bir dijital yayın platformu yerel kanalların yerini alabilecek mi? Bence kısa vadede şıp-şak herkes uydu kullanımını bırakıp Netflix'e geçmeyecekse bile uzun vadede artık herkes dijital yayın kullanacak diye düşünüyorum. Tabii dizi-film sektörünün de Netflix'i tanıması gerekiyor.

Sizin düşünceniz nedir?

Bu şey hoşuma gitti, TV'de bulunan gereksiz programları, dizileri vs. izlemek yerine gün boyunca Netflix'de akarız :)

Netflix fiyat dağılımını biraz düzenlerse, ki şu an bile çok iyi ama belki daha iyisi olabilir :)

Alır en basitinden bizim yaptığımız dizileri sevenler bile bir noktadan sonra artık ezbere bilmeye başlayacak ve bu zaman gelene kadar akıllı TV teknolojisi daha çok eve gelecek ve haliyle insanlarda artık aynı şeyleri izlemekten bıkınca TV'yi kurcalarken yada arkadaşlarından Netflix'i duyacak ve en sonunda herkes Netflix yada benzeri dijital yayınlar kullanacak tabi eğer bizim dizilerimiz bir evrim geçirmezse ki hepimiz öyle bir şey olmayacağını biliyoruz o yüzden evet Netflix gibi dijital yayınları gün gelecek herkes kullanacak.

Almaz, alamaz. Diziler, programlar ve filmlerin yayın hakkını tek başına elinde tutan bir platform değil. Geleneksel yayıncılığın önüne geçemezler bu şekilde. Bütün platformlar ülkemizde olsa bile, hangi birine abone olacağız? :) Alternatifleri ile birlikte, tek elden bir abonelik alabilseydik, o zaman bir tür hakimiyet ve değişim yaşanabilirdi.

Netflix tekelinde olsa bu durum olur aslında, ama şimdi Black mirror izleyeceğim Netflixe giriyorum GOT izlemek istiyorum blu tv phu tv o tv bu tv çok fazla seçenek var. Bir tekelde toplanması lazım böyle bir şey olması için yoksa geleneksel yayıncılık devam eder.

Türkiye'de olacağını pek zannetmiyorum. Olursa bile bu biraz zaman alacaktır.
Yabancı ülkelerde fiyatlar daha uygun olacağı için Türkiye'ye kıyasla daha kısa sürede yayılabilir.

TV ne yazık ki tekelleşme eğiliminde; özellikle Türkiye'de. Tekel size ne dayatırsa onu izlemek mecburiyetindesiniz. Oysa dijital platformlar çok daha özgür.
Bundan ötürü dijital platformların önü mutlaka açılacaktır.

Netflix'ten ziyade en basitinden YouTube'dan bile örnek verebiliriz. YouTube bile sosyal medya oldu 2011-2012'den sonra. Ya da Spotify gibi platformlar. Medya dosyaları artık belirli bir dahili bellekten oynamak yerine kilometrelerce uzaktaki harddisk sunucularında saklı olacak ve canlı akış şeklinde yürütme daha çok olacak bana kalırsa. Çünkü erişilebilirliği ve hükmedilebilirliği daha kolay.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı