Yerli Kasa Fanların Pin Sayısı Meselesi

evokul

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bildiğiniz üzere Türkiye' de bilgisayar kasası üretimine başlayabilmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Şöyle bir şey kafama takıldı. Bilgisayar kasalarımızda kullanacağımız fanları belirlemek üzere araştırmalar ve incelemeler yaptık. Edindiğimiz sonuç şu: Fanlar 3 pinli de olsa 4 pinli de olsa anakart üzerindeki 4 pinli (PWM) sokete takıldığı takdirde anakart üzerinden hız kontrolü yapılabiliyor.

Bu durumda benim aklıma şu soru geliyor: O zaman 4 pinli fanlar niye?

Arkadaşlar bu konu bizim için önemli bir nokta, çünkü; kasalarımızda arızalanma ve diğer donanımları arızalanma gibi riskleri olduğu için en azından ilk modelimizde hız kontrolcü kullanmayacağız. Zaten anakart üzerinden çok daha detaylı bir şekilde hız kontrolü yapılabiliyor. Bundan dolayı hız kontrolü yapılabilmesi çok önemli.

Bu pin sayısı meselesinde atladığımız veya bilmediğimiz bir nokta varsa bizi uyarmanızı istiyorum.

Yerli bilgisayar kasası üretimi planlarımızı takip etmek isterseniz;
Yerli PC Kasa Üretimi

Niyetimiz, planlarımız ve gelinen noktalar için en azından benim mesajlarımın tamamını okumanızı tavsiye ediyorum.

Konuya destek veren ve mesajlarıyla bize fikir, görüş veya tavsiyelerini paylaşan tüm Technopat Ailesine teşekkür ederim.

Umarım başarılı oluruz. Kasamızın incelemesiyle başlayan yeni bir konu açarız. Sizlerin desteğini ve güveninizi boşa çıkartmamayı en azından ben firmamız adına çok istiyorum.

3 pinlide DC gerilim kontrolü, 4 pinlide PWM kontrolü yani RPM kontrolü ve okuması yapılabiliyor.

3 pinlide DC gerilim kontrolü, 4 pinlide PWM kontrolü yani RPM kontrolü ve okuması yapılabiliyor.

3 pinli fanı 4 pinli anakart soketine taktığımız zaman yine anakart üzerinden RPM kontrolü yapılabiliyor.

Hangi videoda bilmiyorum ama sanki Recep Baltaş da 3 pinli olmasının önemi olmadığını söylemişti. ama emin değilim yanlış hatırlıyor olabilirim. @Asım Demir

Söylemek istediğim şey :Size somut örnek vereyim,

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Fan expert 3 inceleme videosundaki sistemde chasis fan 3 te 3 pinli fan bağlı. Sistem toplama videosunda görmüştüm 3 pinli olduğunu. Oradaki 3 pinli kasa fanının kontrolü RPM değerleriyle sağlanabiliyor. Hatta yukarıdaki youtube önizleme resminde işlemci fanının ya da sıvı soğutma pompası da sanki 3 pinli.

Bizim bilgisayarımızda da bu durum böyle. 3 pinli fanda akımla da (DC) olsa RPM değerleri okunuyor.
untitled.png

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı