Yerli Otomobil Ne Kadar Yerli?

Valla şaka gibi ülkeyiz. Üretmeyiz niye üretmiyoruz deriz üretiriz niye ürettik, yerli mi deriz.
Bizim insanımız araştırmadan konuşmayı çok sever, şahsen ben de araştırmadım o yüzden susup yorumları izliyorum ama mutluyum en azından bir adım atıldı. Kimin araştırıp konuştuğu, kimin laf olsun diye salladığı ortaya çıkıyor. :D

Kötü senaryo olarak ithal edilen kritik parçalara ambargo gelmesi durumu bizi çok sıkıntıya sokar. Projeyi destekliyorum ancak parçaların zamanla ülkemizde üretilebilir hale gelmesi lazım.

Tasarımını yapan grup İtalyan fakat grubun başında bir Türk tasarımcı bulunuyor. Murat Günak sanırım. Pil ve elektrik motorunun Türkiye'de üretildiği söyleniyor. BenzinTV'nin youtube kanalına bakarsanız o videoda bu bilgileri görebilirsiniz. Hiçbir araç %100 yerli değil. Şuanki otomotiv devlerinden olan Mercedes'in de tasarımcılığını uzun süre yapan insan bir Türk. Ortaya konulan araç 2 yıllık bir çalışmanın ürünü ve en önemlisi bu devletin desteğini almış Türkiye'nin otomobili olarak anılıyor. Bence tek başına bu bile bu aracın yerli ve milli olduğunun bir kanıtı.

İsim hakları Türk'lerde. Başka bir şeye gerek yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fiyatı ve kalitesi uygun olmadığı sürece, vestel telefonların raflarda millete baktığı gibi kalacaktır. Benim gidip vatandan, eksenden veya herhangi bir yerden PC parçalarını alıp toplamamla oluşturduğum pc'yle aynı şey bu da. Faydası, devlet atıyorum eskiden 100 veriyosa yurtdışına araba için, şimdi 75 verecek belki, cari açığın azalmasında faydası olur diye düşünüyorum. Fiyat olarak en kötü 200-250bin TL olacak diyorlar. Yine parası olana hitap edecek galiba. Almanyada halamların yanında 2 ay kalmıştım. Orda kuzenim 1200 euro maaş alıyor ve ikinci el bir opel mesela 4bin Euro'ya alabiliyor. Yerli malı işte bu bence.

Benim anlamadığım konu şu bilmem kaç yıl sonra üretilecek olan arabayı niye şimdi tanıtıyorsun özellikle de düşük asgari ücret zammının hemen ardından tanıtılması bunda art niyet aramayalım da ne yapalım.

Yeni konular

Geri
Yukarı