Yerli Otomobil '' FIAT AEGEA (EGE)

SurqeonHD

Hectopat
Daha fazla  
Türkiyenin ilk yerli üretim otomobili, FIAT Aegea (Ege) hakkında neler düşünürsünüz arkadaşlar. Bu arada araç arayan arkadaşlara tavsiyem hem yakıt hemde tasarruf bakımından titiz iseniz FIAT Aegea tam size göre. 100 km/4 LT tüketiyor. Araç almak isteyenler bu aracı düşünebilirler hemde Türkiyemize katkıda bulunurlar.
Sevgilerle...

@SurqeonHD Yanlışın var. Arabanın çoğu hatta tamamı Türk mühendisleri tarafından Türkiye'de tasarlandı. Ve parçalarının büyük bir kısmı Bursa'da TOFAŞ'ta üretiliyor. Ancak bu aracın yerli olduğu anlamına gelmez. Sonuç olarak Fiat İtalyan markası. Bu olay aynı Doğan, Kartal, Şahin'in Türk malı gösterilmesine benziyor. Onlarda İtalyan malıydı. Anadol'da yerli araç diye lanse edildi ancak motorunu Ford üretiyordu. Yerli üretilmiş tek arabamız Devrim Arabaları'ydı. Ancak onun sonu kötü oldu.

Egea hakkındaki görüşlerime gelirsek tasarım olarak oldukça hoş. Motor teknolojileride oldukça iyi gözüküyor. Fiat eğer bir aptallık yapmaz ve arabayı 45000-50000 Tl segmentinde sunarsa çok tutar. Ancak 60000 Tl gibi fiyatlardan başlanırsa fiyatlandırma kendi pimini çekmiş olur.

Türk mühendisler tarafından yapıldı.
Ama parayı İtalyanlar götürüyor. Bizim mühendislerimiz yaptı diye araba yerli olamaz. Ne zaman bir Türk firması araba üretirse o zaman yerli olur. Ek olarak araba Türkiye'de üretildi diyenler çıkacak, çoğu araba markasının uzun bir zamandır Türkiye'de fabrikası var zaten.

Ama parayı İtalyanlar götürüyor. Bizim mühendislerimiz yaptı diye araba yerli olamaz. Ne zaman bir Türk firması araba üretirse o zaman yerli olur. Ek olarak araba Türkiye'de üretildi diyenler çıkacak, çoğu araba markasının uzun bir zamandır Türkiye'de fabrikası var zaten.
E haklısın tabi.

Araba hoş duruyor. Performansı da iyi olacak gibi, yakıt serfiyatı da söylenildiği gibi ise geriye sadece fiyat kalıyor.

Arkadaşın dediğin gibi; 50.000'den fazla istenirse ki bence 40.000 bile ideal olur, ben olsam almazdım.

Kendi tecrübem ile konuşuyorum, Vestel her hangi bir televizyonun içini açın parçalarını inceleyin. Bir çok parçanın, Samsung, LG, Philips vb. olduğunu göreceksiniz. Yerli diye gururlanıyoruz ama değil. Henüz tam olarak yerli değiliz. Yani Vestel'in yaptığı bir nevi toplama PC gibi. Sadece televizyonlarını inceledim, diğer ürünlerinde var mı bilmiyorum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı