Sizin özel yönteminizi sormuyorum. Kasalardaki sacların bağlantı yerleri var vida yerine başka bir şey kullanılmış. Resimdeki yeri diyorum köşelere bakarsanız.

Dosya Ekleri

• 1bcda175bfe0f66f2a58fb09ab3861a4.jpg
    1bcda175bfe0f66f2a58fb09ab3861a4.jpg
    33,5 KB · Görüntüleme: 254
Konuyu takip ediyorum ancak ticari tavsiyeler de içereceği için ölçüp biçerek yorum yapmak istiyorum. Pazara ürün ulaştırmak için bütün seçenekleri kullanmanız gerekiyor, kendi satışınızda bile kargo hasarları ve iade sorunları için marj bırakmanız şart. Ekip olarak ürün tasarımı, üretimi ayrı iştir, fiyatlandırma, pazarlama ve satış işleri ayrıdır. Açık net sorumluluklar, hedefler olmak zorunda.

Şahsen yerinizde olsam tek modele odaklanarak başlardım. O model üzerinde iyi bir satış yakalayana kadar iş akışını oturtur, sonra oradan büyütürdüm. Üretim odaklı bir şirket olarak satış için hali hazırda pazara ürün ulaştırabilen, lojistik ve satış konusunda deneyimli bir şirket ile çalışmaya başlardım. Her işi kendiniz yapmaya çalışırken pek çok yerde aksaklık yaşayabilirsiniz. Tabii ki bu azimle her işi başaramayacağınız anlamına gelmiyor.

Konuyu takip ediyorum ancak ticari tavsiyeler de içereceği için ölçüp biçerek yorum yapmak istiyorum. Pazara ürün ulaştırmak için bütün seçenekleri kullanmanız gerekiyor, kendi satışınızda bile kargo hasarları ve iade sorunları için marj bırakmanız şart. Ekip olarak ürün tasarımı, üretimi ayrı iştir, fiyatlandırma, pazarlama ve satış işleri ayrıdır. Açık net sorumluluklar, hedefler olmak zorunda.

Şahsen yerinizde olsam tek modele odaklanarak başlardım. O model üzerinde iyi bir satış yakalayana kadar iş akışını oturtur, sonra oradan büyütürdüm. Üretim odaklı bir şirket olarak satış için hali hazırda pazara ürün ulaştırabilen, lojistik ve satış konusunda deneyimli bir şirket ile çalışmaya başlardım. Her işi kendiniz yapmaya çalışırken pek çok yerde aksaklık yaşayabilirsiniz. Tabii ki bu azimle her işi başaramayacağınız anlamına gelmiyor.

Kutulamayı çok iyi yapmamız gerekiyor. Arıza yapabilecek ekipmanlardan, bozulabilecek malzemelerden mümkün olduğunca uzak kalmaya çalışıyoruz. Örneğin fan kontrolcüleri: kendilerinin bozulabileceği gibi kısa devre gibi bir durumda güç kaynağı iyi değilse, sistemin bileşenlerine de zarar verebileceğini düşünüyorum. Boya işine karışmıyoruz: kolay çizilme, boya atması gibi problemlerde müşteriler iade etmek isteyecektir.

Şu anda tek bir modele odaklanmış durumdayız. Kısmen veya tamamen modüler yapıda bir kasa düşündüğümüz için yan panel, ön panel, aydınlatma, fanlar vs bunların kombinasyonuyla ileride farklı modeller türetebiliriz. Eğer başarılı olursak masa tipi ve mATX kasalarla veya farklı modellerle devam ederiz.

Her işi kendimiz yapmamaya çalışıyoruz. Zaten buna gücümüzün de yetmeyeceğini düşünüyorum ama malesef bazen şartlar bunu gerektiriyor.

Açıkcası pazarlama şirketleri Çin'den getirdikleri kasalarla daha iyi kar elde ediyorlar zannediyorum çünkü pazarlamacı firmalardan henüz geri dönüş alamadık. Umarım prototipi ürettikten sonra satış işi daha iyi ilerler. Aşmamız gereken sorun fazla. İnşallah başarılı oluruz.

Desteğiniz için ve fikirleriniz için gerçekten sağolun. Çok zor ama zorlukları aşarsak bakarsınız bir gün bizim bilgisayar kasalarımızı incelersiniz, kasamıza sistem toplarsınız.

Son düzenleme:
@evokul teşekkür ederim beyefendi aradığım perçin pensesini bana özel yöntemimizi söyleme taraftarı değilim diye yükseltmeye çalışıyordunuz kendinizi. İş hayatınızda başarılar dilerim.

@evokul teşekkür ederim beyefendi aradığım perçin pensesini bana özel yöntemimizi söyleme taraftarı değilim diye yükseltmeye çalışıyordunuz kendinizi. İş hayatınızda başarılar dilerim.

Sinan bey. Amacınızı anlayamadım. Ne demek istiyorsunuz? Kendimizi yükseltmeye çalışmak ne demek? Yazmış olduğum mesajları okusaydınız başından beri böyle bir niyetimin olmadığını anlardınız? Firmamıza ona göre düşünce verilsin diye hep gerçekleri yazdım. Lütfen tanımadığınız insanlar hakkında değişik söylemlerde bulunmayın.

Kullanılan parça bir vida, bir çivi bile olsa bunu size söylemem yanlıştır. Yanlış olmasa bile kişisel olarak söylememe hakkına da sahibim. Biz bir firmayız. Bu, firmama bir ihanet olur. Corsair'in, Cooler Master'ın üst düzey firma yetkililerine sorun size cevaplasın kullandıkları şeyleri.

Ayrıca neyden bahsettiğinizi bile sonraki mesajınızda resimle gösterdiniz.

''Özel yöntem, taktik ve aletleri... '' derken arada virgül kullandım ama siz okurken oradaki ''özel'' kelimesini diğerleri için de sıfat olarak kullanmışsınız. Özel bir alet olabilir mi? Ne kadar saçma. Alet olarak tabir edilen şey herkesin alabileceği ve kullanabileceği standart haline gelmiş İngiliz anahtarı gibi şeylerdir. Özel bir taktik de olmaz. Anlatım bozukluğu olur. Taktik zaten bir kişiye, kuruma, takıma veya gruba has bir şeydir. Ama herkesin,her faaliyet gösteren şeyin yöntemi birbirinden farklıdır. Özel bir araç olabilir. Kendiniz geliştirirsiniz ve kullanırsınız. Bu alet değildir o sadece bir araçtır.

Ayrıca o iş için perçin pensesi kullanılmaz. Ama siz perçin pensesi kullanabilirsiniz.

Kullandığımız alet bize önyargıları yöneltebilir biz farklı işler için basit veya gelişmiş araç kullanabiliriz.
Bu bize kalmış. Kasalarımızda hata olmasın yeter. ''Şuna bak! Şu basit iş için bile o tezgahı kullanıyorlar'' veya ''Şöyle gelişmiş, hatasız olması gereken bir şey şu makineyle yapılır mı?'' söylemlerini istemeyiz. Yaptığımız iş mükemmel olsun bize yeter.

Bu hususu artniyetliymişim gibi yazmanız beni çok üzdü.​

Son düzenleme:
İşinizde başarılar. İnşallah başarılı olursunuz. Benim önerilerim şöyle.
Türkiye'de insanlar kasaya genel olarak en fazla 200 lira veriyor. Fiyatlar yüksek olursa kasalar pek fazla satılmaz.
Dış görünüme önem verin. Sadeliğe önem verin. Kasaya çok güzel isim verin. İnsanlar duyduklarında hayran kalsın ve kendine çeksin. Kasanıza iyi bir simge belirleyin. Mesela msi firması ejderha simgesini kullanıyor ekran kartlarında ve gerçekten çok yakışıyor. Sizde böyle iyi bir simge bulun kasaya. Kasaya güzel etiket yapın. Tabiki kaliteli bileşenler kullanın. Bu işlerde en önemli iş ise diğer firmalardan farklı olmak. Yeni birşeyler geliştirin. Örnek vereyim kasada işlemci tarafında farklı malzeme kullanıp işlemcilerin daha soğuk çalışmasını sağladınız. Veya kasadan hiç ses gelmemesi için mükemmel ses yalıtımı yaptınız. Bunlar sizi bambaşka yerlere taşır. Dediğim gibi bunlar sadece örnek. Hediyeler vermeyi unutmayın. Mesela iyi bir mousepad ve buna benzeyen hediyeler. Bende ilerleyen zamanda bilgisayar toplayacam. Eğer iyi bir kasa yaparsanız alabilirim. Ne zaman üretime başlayacaksınız?

İşinizde başarılar. İnşallah başarılı olursunuz. Benim önerilerim şöyle.
Türkiye'de insanlar kasaya genel olarak en fazla 200 lira veriyor. Fiyatlar yüksek olursa kasalar pek fazla satılmaz.
Dış görünüme önem verin. Sadeliğe önem verin. Kasaya çok güzel isim verin. İnsanlar duyduklarında hayran kalsın ve kendine çeksin. Kasanıza iyi bir simge belirleyin. Mesela msi firması ejderha simgesini kullanıyor ekran kartlarında ve gerçekten çok yakışıyor. Sizde böyle iyi bir simge bulun kasaya. Kasaya güzel etiket yapın. Tabiki kaliteli bileşenler kullanın. Bu işlerde en önemli iş ise diğer firmalardan farklı olmak. Yeni birşeyler geliştirin. Örnek vereyim kasada işlemci tarafında farklı malzeme kullanıp işlemcilerin daha soğuk çalışmasını sağladınız. Veya kasadan hiç ses gelmemesi için mükemmel ses yalıtımı yaptınız. Bunlar sizi bambaşka yerlere taşır. Dediğim gibi bunlar sadece örnek. Hediyeler vermeyi unutmayın. Mesela iyi bir mousepad ve buna benzeyen hediyeler. Bende ilerleyen zamanda bilgisayar toplayacam. Eğer iyi bir kasa yaparsanız alabilirim. Ne zaman üretime başlayacaksınız?

Kasanın alüminyum olmasından, diğer malzemeleri de üst düzey kullanmaya çalıştığımızdan ve diğer sebeplerden dolayı maliyet çalışmalarımız devam ediyor. Ama şu anda kasanın bize ne kadara malolduğu hakkında hesapladığımız yaklaşık rakamlar var. Ancak bunu sizinle paylaşmamız yanlış olur. Çünkü pazarlamacıyla anlaşırsak pazarlamacının karı ayrıca mağaza karı da üstüne eklenecek fiyat yükselecektir.

Kasalarımız için markamız belli. Ama ben isim konusunda şöyle düşünüyorum: Marka ismi ün yaptıkça ve prestij sahibi oldukça kulağa hoş gelir. Örneğin Apple (elma), Volkswagen (halk arabası)...diğer marka isimlerinin de çoğu böyle.

Simge konusunda da size katılıyorum. Yeni bir şeyler geliştiriyoruz ancak maliyet ve işçiliğin artması bunun önüne geçebiliyor. Modüler veya yarı modüler bir kasa üretmeyi planladığımız için aynı kasa tipi üzerinde çeşitli eklentiler veya değişimler olabilir. Tabi ki fiyatlar da farklı olacaktır.

Önümüzdeki problemleri aşmak ne kadar sürer bilmiyorum. ''Sorunları aşabilir miyiz?'' onu da bilmiyorum. Ama şunu biliyorum: Bir iki haftada olacak şeyler değil. Şu anda prototip için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Muhtemelen prototip sonrasında geri bildirimlere göre de değişiklikler yaparız.

Bir de: tabiri caizse taş gibi kasalar yapmaya çalışıyoruz. İnsanlar 200 liralık kasayı alıyor ve 3-4 yıl sonra topladığı bilgisayarla birlikte değiştiriyor. Bizim kasalarımız inşallah evladiyelik olacak.

Desteğiniz ve tüm tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Hayırlı olsun, öncelikle böyle bir işe cesaret edip girişebildiğiniz için sizi kutlarım. İnşallah umduğunuz ivmeyi yakalarsınız. Direkt üst segmentten piyasaya girmek cidden cesaret işidir. Bu arada ürünün fiyatını hesaplarken Recep Beyin bahsettiği "hizmet bedellerini" de hesaplamak önemli. Bunlar iyi hesaplanmadığı taktirde bir kasa da çıkacak sorundan dolayı 10 kasadan edeceğiniz kardan olursunuz. Yine bununla birlikte sıfırdan piyasaya gireceğiniz için aslında en önemli şey reklam ve pazarlama kısmı işin, hatta belki de en büyük maliyet yine burdan çıkacaktır. En kısa zamanda maliyeti yüksekte olsa kabataslak bir prototip çıkarıp işin pazarlama kısmına başlamanızda hayır var.

Hayırlı olsun, öncelikle böyle bir işe cesaret edip girişebildiğiniz için sizi kutlarım. İnşallah umduğunuz ivmeyi yakalarsınız. Direkt üst segmentten piyasaya girmek cidden cesaret işidir. Bu arada ürünün fiyatını hesaplarken Recep Beyin bahsettiği "hizmet bedellerini" de hesaplamak önemli. Bunlar iyi hesaplanmadığı taktirde bir kasa da çıkacak sorundan dolayı 10 kasadan edeceğiniz kardan olursunuz. Yine bununla birlikte sıfırdan piyasaya gireceğiniz için aslında en önemli şey reklam ve pazarlama kısmı işin, hatta belki de en büyük maliyet yine burdan çıkacaktır. En kısa zamanda maliyeti yüksekte olsa kabataslak bir prototip çıkarıp işin pazarlama kısmına başlamanızda hayır var.

Bu işe giriştik ama şu anda elimizde somut bir şey yok. İlerliyoruz ama yavaş bir şekilde. Kendimizi riske atmak istemiyoruz.

Piyasada gerçekten çok ucuza kasalar var. 40-100 tl civarında kasalar var.

Eğer giriş seviye ürünler üretirsek piyasadaki mevcut kasalarla kesinlikle rekabet edemeyiz. Zaten işim içinde alüminyum olunca kasa doğrudan orta veya üst segmente çıkıyor. Ayrıca , giriş seviye ürünlerle marka da oluşturamayız, diye düşünüyorum.

Fiyat hesaplarken her şeye dikkat etmeye çalışıyoruz. Ama kasanın tasarımını hizmet bedeli gerektirmeyecek şekilde yapmaya çalışıyoruz. Kutulamasını da o şekilde yapmayı planlıyoruz.

Reklam ve özellikle pazarlama konusunda : ''Bizim şu anda ilerlememizi çok ciddi anlamda yavaşlatan ve hevesimizi kıran frenlerimiz. '' diyebilirim.

İşçiliği, malzemeyi ve ekipmanları en üst seviyede tutup bir yandan da maliyeti düşürmemiz gerekiyor. Çalışmalarımız yavaş da olsa devam ediyor.​

Arkadaşlar, kardeşlerim; '' Bir kasada şu olmalı ya da olmamalı, kasanın şurası şöyle olmalı, mutlaka şu bulunmalı vs'' gibi ya da farklı her türlü öneri ve görüşünüzü beklemeye devam ediyorum. Çünkü burada da belirttiğim sebeplerden dolayı kasanın tasarımı netleşmiş değil.

İleriki günlerde umarım sizinle, çalışmalarımızı yansıtan resimli mesajlar paylaşabilirim.

Şu anda Türkiye' ye gelmeyen bazı firmalar gibi USB 3.0 hızında USB 3.1 type C portu yerleştirme durumumuz da var, ben bunun USB 3.0 hızında olacağı için gereksiz olduğunu ve boş yere maliyeti artıracağını düşünüyorum siz bu durum için ne düşünürsünüz?

Bir de şu konu bizim için netlik kazanmış değil: Yerli Kasa Fanların Pin Sayısı Meselesi

Merhabalar ; kasa'da önceliğim yan kapakta büyük ebatta bir fan'ı destekleyebilecek (+ tercihen buyuk ebatta bir fan yerine örneğin 4 x 12cm fan opsiyonu DA sunabilen) bir yan kapak tasarımı. Bu benim olmazsa olmazımdır, naçizane (kasa incelerken, fan desteği olan bir yan kapağa sahip olmayan kasa'ları direkt olarak elerim - Aşağıdaki kasa favorilerimden biri olmamasına rağmen yan kapak bahsettiğim gibi bir opsiyon sunuyor, incelemeniz için onu da eklemenin uygun olacağını düşündüm)

Cooler Master: HAF 932 Advanced

Şu da elbette bir "absolute perfection"

Cooler Master: COSMOS II

Bununla birlikte elbette başka kriterler de var, "yan kapakta fan opsiyonu" tek başına elbette yeterli değil. Fakat mumkun olabildiği kadarıyla kullanıcının fan özelleştirmesi yapabilmesine olanak sağlayan kasaların çok daha fazla talep göreceğini düşünüyorum (Kasanın üst tarafında fan opsiyonları, ön taraftaki fanlar vs. vs.)

Şu da beğendiğim bir kasadır örneğin..:

Thermaltake - Chaser A71

Kullanıcıya yeterli fan opsiyonları sunulmuş, ha kullanıcı ister kullanır ister kullanmaz, ancak elinde "seçenek" var demek istiyorum. :)
- Umarım yararlı olur, tekrar başarılar diliyorum ; gelişmeleri ilgiyle takip edeceğim. Sağlıcakla kalın.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı