Yerli Uçak TF-X

Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bu sene 53. düzenlenen Paris Havacılık Fuarı'nda yerli uçağın tam boyutlu maketi görücüğe çıktı. Uçak hakkında birçok bilgide verildi. Uçak 5. Nesil Stealth Avcı Uçağı olarak sınıflandırılıyor. Uçağın biri alt diğer ikisi yan kısımlarda bulunmak üzere 3 adet dahili silah istasyonları bulunmakta. Alt silah istasyonlarında orta-uzun menzilli füzeler veya bombalar taşınırken yan kısımlarda kısa menzilli füzeler taşınacak. Uçak hem yerli hemde NATO çatısı altında geliştirilen birçok füzeyi kullanabilecek. Uçağın herhangi bir makineli topu olup olmadığı hakkında bilgi verilmedi. Uçağın Stealth özelliğine ihtiyaç duymadığı zamanlarda kanatlarda bulunan istasyonlara mühimmat ve yakıt tankları takılabilecek. Uçak Mach 2(2400 km/saat~) hıza çıkabilecek ve 55 bin feet irtifanın üzerine tırmanabilecek. Uçağın motoru için iki seçenek bulunmakta. Uçakta ya Eurofighter Typhoon'da kullanılacak motorların gelişmiş bir versiyonu kullanılacak ya da Rolls Royce'nin motorlarından biri kullanılacak. Hangi motorun kullanılacağı yakın zamanda belli olacak. Uçağın geliştirilmesinde BAE Systems'den destek alınmakta. BAE Systems İngliz hava sanayiinin en deneyimli şirketlerinden biri. Uçak tamamlandığında Avrupa'nın en iyi savaş uçağı olacağı söylenmekte. Uçağın ilk uçuşlarının 2025 yılında, seri üretime girmesinin 2030 yılını bulacağı söylenmekte. Proje için 10 Milyar $ para ayrıldı. Uçağın muharebe yarıçapı 1100 kilometre olacağı söylenmekte. Uçağın kullandığı motora göre değişiklik gösterebilir. Uçağın kanat açıklığı 12 metre, uzunluğu ise 19 metre. Uçakta yerli aviyonik ve elektronik sistemler kullanılacak. Uçakta büyük ihtimal itki yönlendirmede olacak.

Şimdi sizlere öznel fikirlerimi söylemek istiyorum. Uçağın tasarımının F22 Raptor'a çok benzediği hatta klonu olduğu açıkça görülmekte. Keşke uçak daha özgün tasarlansaydı daha iyi olabilirdi. Uçak tamamlandığında 5. Nesil bir uçağa sahip olan 4. ülke olacağız. Uçak hakkında birşeyler söylemek çok zor. Uçağın önünde onlarca sene var. Umarım birçok proje gibi bu projede sekteye uğramaz.

TFX'in Resmi Konsept Görüntüleri:
1755471_620x410.jpg

mmu-2-hex-gallery.png

TFX'in tam boyutlu maketi Paris Havacılık Fuarı'nda gösterilirken:
indir.jpg

F22 Raptor'un bazı resimleri(karşılaştırma için):
170829-F-MI569-900.jpg

32233421265_2c903c8627_o.jpg

F-22'nin fırınlanıp önümüze sunulmuş hali dermişim ama öyle değil :D

Havacılıktan anlayan herkes neyin ne olduğunu bilir ve TF-X'in F-22'ye benzemesi benim için bir şey ifade etmiyor. Benim için önemli olan, sahada ne kadar efektif bir uçak olacağı.

TFX prototipi Paris Air Show'da gösterildi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Gayet güzel olmuş umarım en kısa sürede göklerle buluşulur.
Görünüş olarak benzese de F-22 ile yapısal olarak çok bir benzerliği yok.
Buradan bakabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Ayhan Tarakçı'nın videolarını her gün izlerim kendisi gayet kaliteli videolar yapıyor bakmadıysanız büyük bir kaybınız var demektir.

Bu uçağı en güzel şekilde açıklayan şarkı :)

F-22'ye benzemesi bana sorarsanız kötü bir şey değil. Uçak, ordumuzun ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsa ve sıkıntısızsa, ve cidden yerliyse sıkıntısı yok. Dışı benzer olsa nolur? İçi bizim olsun yeter bana sorarsanız.

Yeni konular

Geri
Yukarı