Yerli Uçak TF-X

Uçağın çok ince yapıda olması üzerinde acaba makineli top taşımıyor mu sorusunu akıllara getirtiyor. Zira konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. Fakat unutmayalım bu henüz bir mockup. Radical değişiklikler olacağını sanmam ama tasarımda minimal değişiklikler elbette olabilir önümüzde daha uzun yıllar var

Umarım süreç, yetkililer tarafından en doğru bir şekilde yönetilir, devam ettirilir. Yerlilik oranında ve bu teknolojinin gelişiminde önemli bir pay alırsak, ülkede güzel şeylerin başlangıcı olacaktır. Şu sıralar Akıncı SİHA'yı da merak ediyorum. Bir de şu Altay Tankı...

Uçağın çok ince yapıda olması üzerinde acaba makineli top taşımıyor mu sorusunu akıllara getirtiyor. Zira konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. Fakat unutmayalım bu henüz bir mockup. Radical değişiklikler olacağını sanmam ama tasarımda minimal değişiklikler elbette olabilir önümüzde daha uzun yıllar var
Makinalı tüfeği taşıması zor bir şey değil F-5 Freedom Fighter uçaklarında bile makinalı top var.
M-61 20 mm makinalı topunu neredeyse her uçağa takabilirsiniz.
Makinalı tüfeği taşıması zor bir şey değil F-5 Freedom Fighter uçaklarında bile makinalı top var.
M-61 20 mm makinalı topunu neredeyse her uçağa takabilirsiniz.
Mauser 27 mm veya Gryazev 30 mm makinalı topu kullanılırsa uçak tadından yenmez.

Tasarımsal olarak F-22'ye benzemesi normal. Stealth tipi uçaklar hemen hemen benzer gövde ve kanatlara sahip. Normalde F-22 Raptor hastasıydım zaten dolayısıyla tasarımını beğendim. Filoya 2030 yılında geleceği için daha ileri teknoloji olması gerekir zaten. Güzel bir atılım. Umarım beklenen karşılanır ve gerçekleşir.

Tasarımsal olarak F-22'ye benzemesi normal. Stealth tipi uçaklar hemen hemen benzer gövde ve kanatlara sahip. Normalde F-22 Raptor hastasıydım zaten dolayısıyla tasarımını beğendim. Filoya 2030 yılında geleceği için daha ileri teknoloji olması gerekir zaten. Güzel bir atılım. Umarım beklenen karşılanır ve gerçekleşir.
SU-47 hariç şunun bir tipine baksanıza uzay aracı gibi durmuyor mu?
406076

Bu daha uçağın konsept maketi, proje sürecinde bazı değişiklikler olacak. F-22'nin başarılı 5. nesil tasarımından dolayı mı bilmiyorum ama hem aerodinamik olarak hem de radar kesiti olarak en risksiz modeli inşa etme yoluna gidilmiş. Bence bu konuda emekleme aşamasından yeni çıkmış ve çağa ayak uydurmaya hazırlanan bir ülke için en mantıklı tercih yapılmış. Tahmini servis tavanı yüksekliği ve maksimum hız müthiş denemese de yeterli, supercruise özelliği ve itki yönlendirme sistemi ile birlikte başarılı bir uçak olacağını düşünüyorum. Bu teknik özelliklerde de motorlara göre ve bazı yapısal değişikliklerle birlikte farklılıklar olacak fakat şimdiki tahminlere göre yeterli görünüyor.

Yalnız bu proje için 10 milyar Dolar yetersiz bir bütçe gibi görünüyor. Bu konuda en tecrübeli 2 ülkeden biri olan Rusya bile yeni 5. nesil savaş jeti projesini o civarda tamamlayabilmişken bu bizim için maalesef uzak bir ihtimal. Rezerv olarak ek bir bütçe de ayrıldığından bahsediliyor, umarım doğrudur.

TFX prototipi Paris Air Show'da gösterildi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Gayet güzel olmuş umarım en kısa sürede göklerle buluşulur.
Görünüş olarak benzese de F-22 ile yapısal olarak çok bir benzerliği yok.
Buradan bakabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ayhan Tarakçı'nın videolarını her gün izlerim kendisi gayet kaliteli videolar yapıyor bakmadıysanız büyük bir kaybınız var demektir.
Modelin Türkiye'de değilde Almanya'da ürettirilmiş olması... Tasarımın %90 F 22 Raptor kopyası olması raslantı mı?

Geri
Yukarı