Yerli ve milli arama motoru Yaani'yi kullanan var mıydı?

Yerli arama motorları ve tarayıcıları doğal olarak büyük devlerin alt yapılarını kullanıyor. Bunda bir sorun yok. Rusya'nın devi de bazı konularda Amerikalı şirketleri kullanarak bu işe girişti. Hatta Yandex tarayıcısı Chromium alt yapısını kullanıyor. Çinli meslektaşlarına(Opera) da çok destekleri oluyor. Bizim ülkede Yandex'den destek alıyordu ama sonra ABD ile yapılan bazı anlaşmalar sonrası burada araları büyük oranda açıldı.

Sorun şurada bizim ülkede devlet ve ona yakın kurumlar, bir işi biz burada varız kafasında yapıyor. Denetim, bakım, sürdürebilirlik aklınıza ne geliyorsa onun devamı yok.

Aynı belediyelerin yaptığı parklar gibi, belirli bir süre sonra terk ediliyor ve alkoliklerin tuvalet alanına dönüyor.

İndirme tarafında da Turkcell faturalısına satılan telefonlara yüklenmiş olabilir. Bunu yapabildikleri arayüz uygulamaları genellikle bu cihazlara yüklü geliyor. Turkcell'in sadece ücretsiz uygulama indirme dışında faturaya 5-10 ₺ gibi çok az gelse de zamanla aylık 25-30 ₺ çıkan bulut depolama vb. gibi servisleri satma saçmalığı da var. Kesinlikle bunlardan izin almadan önce ücretsiz deyip sonra parayla kitliyor.

Turkcell'in malum partilerin, vakıflara para aktarmak için de paravan olarak kullanıldığı olayları da var. Türk Telekom da devlete yakın ama nedense onu bu tarz işler için kullanmıyorlar. Veya kullanıyorlarsa da kamu oyuna hiç düşmedi.

Kısaca yazılımı yapmak zor değil. Zor olan devamlılığını getirmek. Bizim ülkenin genelinde üretim sorunu yok, hizmette sorun var.

Bu arada düzenli destekleyen tek Vuhuv var. Google'un önüne geçen rakip bir arama motoru yok. DDG, Startpage vb. gizlilik ile kitle çekebileceğini sanıyor. Arayüz vb. iyileştirme yapmıyor. Brave ve Bing o konuda bir şeyler yapıyor ama yetersiz.

Diğer arama motorlarında denetim ve bölge göre sonuçlar da iyi olmadığından, atıyorum bir oyun adı yazıyorsunuz ilk başta torrent siteleri çıkıyor. Bunu örnek verme nedenim, bilinçsiz kullanıcı çoksa onların sizi sahte sitelere yönlendirme ihtimali de artıyor. Büyük ihtimalle Vuhuv'da sonuçları Bing, DDG veya Yandex gibi bir yerden çekiyor. Bunda sorun yok bu arada ama denetim yapılması gerekiyor.

Son düzenleme:
Bir ara bedava internet veriyor diye bir iki kullandım da bayağı kötüydü. Yerli ve milli olunca cidden kullanmamak gerekiyor çünkü yeterli özen ve kalite yok.

Geri
Yukarı