Yılbaşı neden kutlanıyor ve neden bu kadar önemsenmekte?

PhantomStriker

Decipat
Makaleler
1
Dini bir duyarlılık amaçlı sormuyorum. Yılbaşı neden bu kadar önemseniyor, insanlar eğlemek için bir şeyler yapmayı sadece bugüne saklıyor. Örneğin film izleyeceğim yılbaşı için, şunu bunu yapacağım yılbaşı için. Bir film izlemek ya da aileyle vakit geçirmenin sadece belirli günlere atfedilmesi bana çok saçma geliyor. Sizin düşünceleriniz nedir?

Her yılda sadece bir son ve bir baş olduğu için olabilir mesela. Veya insanlar yeni yıla girerken mutlu girmek isteyebilir, çünkü yeni bir yıl ve insan ömrü belirli yıllardan oluşuyor. Her bir yeni yıl bir yaş demek :) Bu kadar basit.

Kendime bunu yıllardır sorarım ve sadece yılbaşı için değil doğum günlerinde, özel günlerde bile düşünürüm.
Bana göre tamamen algısal bir durum. Hayatında daha önce yılbaşını bilmeyen biri için 31 Aralığın 1 Ocak olması onun için bir şey ifade etmez. Keza doğum günleri içinde geçerli.
Birkaç gün önce benimde uzun zamandır düşündüğüm bir konu hakkında evrim ağacı bir video paylaşmış. Video ise '' Neden 13 ay yerine 12 ay var ''

Özel günler, doğum günleri, yılbaşı gibi bu ay kavramı da tamamen algısal bir durum.
Yani aşırı derecede fizik bilen ya da matematik bilen birisi zaman kavramını hesapladığını var sayarsak belki daha 2024 de girmedik bile ya da gireli çoktan oldu..
Dediğim gibi her şey psikolojik, sosyolojik ve bizim yıllardır hem çevremizden gördüğüm hem de algılarımız sayesinde o günü ya da günler kutlamaya değer görmemizden ibaret.
Asıl önemli olan bir günü değil birden fazla günü anlamlı kılmak ve yaşamak..

Dini bir duyarlılık amaçlı sormuyorum. Yılbaşı neden bu kadar önemseniyor, insanlar eğlemek için bir şeyler yapmayı sadece bugüne saklıyor. Örneğin film izleyeceğim yılbaşı için, şunu bunu yapacağım yılbaşı için. Bir film izlemek ya da aileyle vakit geçirmenin sadece belirli günlere atfedilmesi bana çok saçma geliyor. Sizin düşünceleriniz nedir?

İsmi üstünde dostum yılın başı. İnsanlar yeni bir şeye her zaman umutlu ve hevesli olurlar.

Ben de genel olarak özel günleri pek sevmem. Ama bugün hariç. Çünkü bugün dünya çapında yüz milyonlarca insan ile benzer şeyleri hissetmeye çalışmak bana bir aidiyet duygusu veriyor. Böyle hissetmek ve düşünmek hoşuma gidiyor.

1) İnsanlar periyodik olarak tekrar eden şeyleri kutlamayı sevmiştir ve bunlara özel anlamlar yüklemiştir geçmişten günümüze. Örneğin baharın gelişini kutlamak, hasat zamanını kutlamak binlerce yıldır birbirinden bağımsız gelişen pek çok toplumda görülen özelliklerdendir. Bu sebepledir ki, insanlar yılbaşını da kutlamayı severler. Oysa yılbaşının herhangi bir anlamı yoktur.
2) Kapitalist sistemin para kazanma rehberi
Özendir > Bilinç altına yerleştir > Özendirdiğin şey için ürün yap > Ürünü pazarla > Sat
Yılbaşı, noel, anneler günü, babalar günü, sevgililer günü de insanların birbirine hediye alıp ürünü satan firmalara para kazandırması için güzel fırsatlardır.

Geri
Yukarı