Yıldırımın gücü depolanabilir mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Teorik olarak potansiyel bir enerjiye sahip olduğu için mümkün. Ancak o tip bir düzeneğin kurulmasına değecek kadar yıldırım düşmüyor. (Aynı bölgeye.)
"Atılan taş ürkütülen kurbağa..." meselesi anlayacağınız. Değmez.

Denemeler oldu ama başarısızlıkla sonuçlandı. Devasa bir enerji aniden sisteme yüklenince direk bam, güm.

Hocam benim bildiğim yıldırımın düşmesi yararlı bir şey değil mi? Yani azot dengeleme tarzı bir şeyler vardı.

Aynen.

Bir yıldırımın ne zaman ve nereye düşeceğini belirleyebilecek bir hesaplama yöntemi mecvut değil. Ayrıca tipik bir yıldırımda bir milyon Volt'un üzerinde elektrik enerjisi barındırıyor ve toprağa ulaştıklarında bunun çok az bir kısmı kullanılabilir olarak kalıyor.

Yüksek binalara yapılabilir.

Arkadaşlar bu konu önemli. Hem yıldırımın elektriğini depolayıp hem de kablosuz halde dünyaya yayarak küresel bedava temiz tek enerji kaynağı yaratabilir miyiz? Ek olarak yıldırımın gücünü depolayabilen birileri çıktı mı ve kablosuz elektriğe kaç yıl kaldı?
Önce nereye düşeceğini öngörebilelim de...

Yıldırımın gücünü depolamak için devasa bataryalara ve kablolara ihtiyacı var. Zira çok, çok büyük bir enerji sıçraması içerir yıldırımlar.

Yıldırım enerjisini enerji olarak toplamaktansa sürekli yıldırım enerjisi halinde kalıp yani sürekli düşüyormuş gibi donuk kalacağı bir sistemle enerjisini dondurup yavaş yavaş çekemez miyiz?

Yıldırım enerjisini enerji olarak toplamaktansa sürekli yıldırım enerjisi halinde kalıp yani sürekli düşüyormuş gibi donuk kalacağı bir sistemle enerjisini dondurup yavaş yavaş çekemez miyiz?

Su mu bu, dondurup difrize atalım. :)

Bak, pili falan geçtim, kablo diyorum sana. :D Yıldırımın enerjisini bırak depolamayı, ona uygun kablo üretmek bile başlı başına dert.

Dengesiz güç güç değildir. Yıldırım da dengesiz güç. Bu nedenle bir şey üretilemez. :)

Su mu bu, dondurup difrize atalım. :)

Bak, pili falan geçtim, kablo diyorum sana. :D Yıldırımın enerjisini bırak depolamayı, ona uygun kablo üretmek bile başlı başına dert.

Dengesiz güç güç değildir. Yıldırım da dengesiz güç. Bu nedenle bir şey üretilemez. :)

Her şeyin bir yolu vardır, düşünürsek en azından yaklaşabiliriz, bence yıldırımı dondurabiliriz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı