YKS 2020 Soruları çalındı iddiası!

Bugün YKS 2020’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı (TYT), sosyal medyada yer alan görüntülerde soruların sızdığı iddia edildi. Yaşananların ardından öğrenciler ise, sosyal medya hesaplarından, “Sorular çalındı mı?”, “Yetkililer bunu açıklamalı” şeklinde paylaşımlarda bulundu. ÖSYM’den ise konuya ilişkin herhangi bir açıklama gelmedi.

ÖSYM tarafından bugün Türkiye genelinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı saat 13.00 itibariyle sona erdi. Sınavın sona ermesinin ardından, sosyal medyada YKS’nin kitapçık fotoğrafları paylaşıldı.

ebhyle8woaei-u4.jpg
ebhykpxxyaar2lx.jpg

Kaynak: Yeniçağ gazetesi

Son düzenleme:
Çekilen fotoğraflardan sınav öncesi değilde sınav sırasında çekildiğini tahmin ediyorum. Bunu nasıl yapacağını düşünecek olursak dahili öğretmenlerin bir işi olabilir, ne yazsak boş. Kitapçık numarasından o sınıftaki öğrencilerin ve hocaların hatta o okuldakilerin işi bundan sonra zor.

Bence sınavdan sonra gözetmen sınava gelmeyen bir kişinin kitapçığına baktı. Telefonu nasıl soktu bilemem ama bizim okuldaki polis araması sadece ceplerden ibaretti ve dedektör filan yoktu.

Sorular maalesef aynı, tekrarlanmaz umarım sınav.

Ben girdim zaten, Türkçe'si çok zordu. Sıcak ve maske ile kimse bir TYT daha çekemez...

Maske takmak zorunlu değildi istersen çıkarabilirdin.

Maalesef klimayı geç, pencerelerin bile bazılarını açtılar.

Klima virüs var diye açılmadı genelge kararıyla öyle biliyorum.

Bence sınavdan sonra gözetmen sınava gelmeyen bir kişinin kitapçığına baktı. Telefonu nasıl soktu bilemem ama bizim okuldaki polis araması sadece ceplerden ibaretti ve dedektör falan yoktu.

Eliyle aramadı ama dedektör ile aradılar üstlerimizi.

Son düzenleme:
Bunu yapan kişinin COVID-19 pozitif biri olabileceğinden bahsediliyor. Çünkü hastaların üstü bulaşma tehlikesine karşın tam olarak aranmamış sanırım.
Kesin bilgiyi soruşturma sonrasında açıklarlarsa haber alırız.
@ymnN Kunduz adlı soru çözüm uygulamasına yüklemiş sanırsam.

Bunu yapan kişinin COVID-19 pozitif biri olabileceğinden bahsediliyor. Çünkü hastaların üstü bulaşma tehlikesine karşın tam olarak aranmamış sanırım.
Kesin bilgiyi soruşturma sonrasında açıklarlarsa haber alırız.
@ymnN Kunduz adlı soru çözüm uygulamasına yüklemiş sanırsam.
Yani pozitifti ayrı bir ortamda girdi ve üstü aranmadı. Bunu fırsat bilip soruların çözümüne mi ulaşmak istedi ?

Bence olayı tek bir ihtimal üzerinden değerlendirmek yanlış olur.

1-Sınava telefonla girip soruların fotoğrafını, kitapçık koduyla birlikte çekip Kunduz programından çözmek zekice bir iş değil. Eğer bu şekilde olduysa yüksek ihtimalle güvenlik düzeyi düşük bir yer ve tek kopya çeken bu arkadaş değildir diye düşünüyorum.

2-Yine fazla zeki olmayan bir gözetmen, sınavı biten bir öğrencinin kitapçığına bakıp sorunun cevabını merak etmiş ve uygulamadan çözmeye çalışmıştır fakat öğrencinin başına bilmeden büyük bir iş açmıştır.

3-Bir diğer ihtimal ise kurnaz bir ögrenci, sınava telefonu sokmayı başarmış ve önünde ki veya arkasındaki sınavı biten bir öğrencinin kitapçığından bu fotoğrafı çekmiş ve uygulamadan paylaşmıştır. Burada ki amaç ise tamamen diğer öğrenciyi zor duruma sokmak, sınavının geçersiz sayılmasını sağlamaktır çünkü fotoğrafta kitapçık numarası kasten gözümüze sokulmuş gibi. Tabi bunu düşünecek ve uygulayabilecek öğrenci makyavelist karaktere de sahiptir ve hiçbir açık vermeden kendi başka bir yöntemle de kopya çekmiş olabilir.

Bunların hepsi varsayımdır.
Benim aklımda daha onlarca senaryo var çünkü kitapçığın arkasında "Sınavlar kamera ile izleniyor, kol saatinde sınavı kaydedebilen mikro kamera kullanan öğrenciler tespit edilecektir" tarzı bir metin görmüştüm diye hatırlıyorum. Daha önce böyle girişimlerde bulunulmuş demek ki.

Ösym'nin yapması gereken eğer gerçekten sınavlar kayıt altına alınıyorsa ilgili kitapçıktan sınav yerini bulup olayı çözebilirler.

Yeni konular

Geri
Yukarı