YKS 2021 için sıralama hangi tarihe bakarak hesaplanmalı?

LossSantos

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar merhaba. Girdiğim denemelerinin sonuçlarını her zaman sıralama hesaplama sitelerine yazıp fikir alıyorum.

2020 ile diğer yıllar arasında sıralamada uçurum var. Neredeyse 40 bin fark oluyor. 2020 de bazı konular çıkartılmıştı ve ek süre verilmişti ondan dolayı mı bu kadar fark var? Bakan arkadaşlar hangi yıla göre bakıyor? Teşekkürler.

Bazı bölümlerin sıralaması aşırı yükselebiliyor o bölüme ilgi azalmaya başladıysa. Ya da tam tersi ilgi artıyorsa aşırı düşebiliyor sıralaması. Her sene aynı sıralamalarda olan bölümler de var, bölüme bağlı yani. Hangi bölüm için bakacaksınız? Mesela mimarlık sıralamaları baya geriliyor, tam tersi bilgisayar mühendisliği sıralamaları ise düşüyor(düşüyor dediğim öne ilerliyor yani).

Belirli bir bölüm için değil hocam. Direk sayısal sıralamasından bahsediyorum.
Ekran görüntüsü 2021-05-27 163135.png

Mesela aynı puanın farklı yıllara göre sıralamadaki artışı. Tamam her sene artış oluyor biliyorum. Ama tek senede 40 bin kişi nasıl oynuyor anlamıyorum.

Sınav kolay olursa sıralamalar yükselir, zor olursa sıralamalar düşer. Fakat bu sene galiba rekor sayıda sınava başvuru yapan oldu, bu yüzden 2020 sıralamasına daha yakın olur.

Mesela aynı puanın farklı yıllara göre sıralamadaki artışı. Tamam her sene artış oluyor biliyorum. Ama tek senede 40 bin kişi nasıl oynuyor anlamıyorum.

Puan önemli değil. Sınav zor olursa (atıyorum) 300 puanla 100bininci olursun; sınav kolay olursa 400 puanla 100bininci olursun. Ki bu durumu yaşadığımla örneklendireyim: 2018'de 433 puanla 32k sıralamam vardı sayısalda; 2020'de yani geçen sene sınavda zor konular kalktığı için önceki yıllara göre daha kolay bir sınav oldu ve 416 puanla 84k sıralamam oldu sayısalda.

Hocam ben bu konuya sürekli denk geldiğim için biraz bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum. Eğer şu sıralar sahip olduğunuz netlere göre bir sıralama yapmak istiyorsanız YKS-2019 sıralamalarına bakmanızda yarar var diyebilirim. Geçen yıl bazı konuların çıkartılması ve TYT kısmında ek sürenin getirilmesinden dolayı sıralamaların geçen yıla göre farklı olacağı söylenmekte.
Bana soracak olursanız, bu verilerle hiç uğraşmayın derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı