YKS 2021 sıralama saçmalığı

Hocam öğretmensiniz. Sizin daha iyi biliyor olmanız lazım ama dil öğrencilerinin gördüğü ders sayısı 3-5 sayısal öğrencilerinin gördüğü ders 5-9 arası. Topu topu 3 ders arasından günde 1 saat matematik çalışmak çok da zor olmamalı.
Yanlış anlaşılmasın ben matematik olmasın demiyorum. Ben 20 doğru çıkartmıştım matematikten zamanında. Benim itirazım YDT sınavının hiçbir bağlayıcılığının olmaması. Dil bölümü dil bilmeyi gerektirmeli. 40 netle İstanbul'a yerleşememeli bir insan. Bu çok büyük bir problem.

Hocam öğretmensiniz. Sizin daha iyi biliyor olmanız lazım ama dil öğrencilerinin gördüğü ders sayısı 3-5 sayısal öğrencilerinin gördüğü ders 5-9 arası. Topu topu 3 ders arasından günde 1 saat matematik çalışmak çok da zor olmamalı.
Hocam, anlamıyorsunuz. Matematik yapabilmek için gerçekten çok sağlam bir temel gerekiyor. Bunun yanında da- dediğiniz gibi- çalışma. Emin olun öğrencilerin büyük bir kısmının temelinde büyük eksiklikler var. Kendimden biliyorum. Her ne kadar konuları bitirdiysem veya soruları çözebilsem bile hiçbir şekilde o sınav sorularını bir dakikada ya da daha kısa bir sürede çözemiyorum. Çünkü temelim yok, ilk ve ortaokulda hiçbir şekilde bunun eğitimini almadım. Benim gibi olan hatta benden çok daha beter olan bir sürü insan var ama kime ne anlatıyoruz ki. Kimse anlamıyor gerçekten. Hadi diyelim ki matematiği bir şekilde yapabiliyoruz. Ancak matematiği daha iyi olup da dil sınavında daha düşük netler yapıp da dil öğrencilerinin önüne geçilmesine ne denilmeli? Bu saçma bir şey değil midir?

Yanlış anlaşılmasın ben matematik olmasın demiyorum. Ben 20 doğru çıkartmıştım matematikten zamanında. Benim itirazım YDT sınavının hiçbir bağlayıcılığının olmaması. Dil bölümü dil bilmeyi gerektirmeli. 40 netle İstanbul'a yerleşememeli bir insan. Bu çok büyük bir problem.
Öncelik katsayılarına sitem edebilirsiniz. Dediğiniz şuan daha anlaşılır ve net. Haklısınız da. Ama bunu çözmek için matematikten az net yapanı almak yerine belirli bir sıralama için alan derslerinden belirli net yapma şartı getirilmeli.

Sayısalcılar eşit ağırlıkçıların önüne geçmemiştir, eşit ağırlıkçılar sayısalcıların gerisinde kalmıştır. Sonuçta aynı matematiği gördünüz. Sayısalcılar da tarih yapıyor, basit edebiyat sorularını çözüp üstüne fen yapıyorlar. Sıralama yapmaları daha kolay. Ama sayısalcılar ben edebiyatı ne yapacağım mühendis olacağım projeleri aruz ölçüsüyle mi çizeceğim demiyor yani. Eşit ağırlık seçtiyseniz matematik çözmek zorundasınız.

Sayısalcılar eşit ağırlıkçıların önüne geçmemiştir, eşit ağırlıkçılar sayısalcıların gerisinde kalmıştır.
Bunu anlasalar keşke. Bir sayısal öğrencisi eşit ağırlıkçıların sorumlu oldukları 80 sorudan 40'ını tek çözüp 80 soru çözen eşit ağırlıkçıları geçebiliyorsa bu eşit ağırlıkçılarla ilgili bir sıkıntıdır. Yazmışlar ki biz tyt'de fen çözüyoruz.
E sayısalcılar da sosyal çözüyor. Sisteme göre çalışmayıp başarısız olunca da sisteme laf atıyorlar. Sanki sayısalcılara ek puan veriyorlar.

Arkadaşlar, neden anlamamakta ısrar ediyorsunuz. Buradaki herkes sistemin nasıl işlediğini biliyor. Burada bahsetmeye çalıştığımız şey, bu sistemin ne kadar bozuk olduğudur. Örnek olarak da yukarıdaki durumlar yazıldı.

Arkadaşlar, neden anlamamakta ısrar ediyorsunuz. Buradaki herkes sistemin nasıl işlediğini biliyor. Burada bahsetmeye çalıştığımız şey, bu sistemin ne kadar bozuk olduğudur. Örnek olarak da yukarıdaki durumlar yazıldı.
Sayısalcı olarak sistemde bir bozukluk göremiyorum. Eşit ağırlıkçıların gördüğü dersleri görüyorsak sınavda çözme hakkımız da var. Sayısalcıların birçoğu iyi bir mühendislik hedefi ile giriyor. Ama sayısalda bocalayınca mezuna bırakmak istemiyor ve hukuk yazıyor. Kağıt üstünde eşit ağırlıkçılar da sayısal çözüp sayısal puanını hesaplatma hakkına sahip. Ama kendileri alan dersi olan matematiği yük olarak görüyorlar. Oldu paşam matematik olmasın elemeyi de artık 4. muratın bacısının doğum yılına kadar sorarak yaparlar. Bilen %0.00001 kitle yapar geçer bilmeyen de ne gerek vardı böyle sınava yiaa diye ağlar artık.

Sayısalcı olarak sistemde bir bozukluk göremiyorum. Eşit ağırlıkçıların gördüğü dersleri görüyorsak sınavda çözme hakkımız da var. Sayısalcıların birçoğu iyi bir mühendislik hedefi ile giriyor. Ama sayısalda bocalayınca mezuna bırakmak istemiyor ve hukuk yazıyor. Kağıt üstünde eşit ağırlıkçılar da sayısal çözüp sayısal puanını hesaplatma hakkına sahip. Ama kendileri alan dersi olan matematiği yük olarak görüyorlar. Oldu paşam matematik olmasın elemeyi de artık 4. muratın bacısının doğum yılına kadar sorarak yaparlar. Bilen %0.00001 kitle yapar geçer bilmeyen de ne gerek vardı böyle sınava yiaa diye ağlar artık.
Dostum, kusura bakma ama anlamakta sorun yaşıyorsun. Sen iyi bir temele sahip olabilirsin veya hayatın boyunca ders çalışmaktan başka bir şey yapmamış olabilirsin. Ancak bu "temele" herkes sahip değil işte. Bu duruma göre bu sınavın neyi mantıklı?
Ya bir de takmışsın eşit ağırlığa, iki yazı önce dilden örnek verdim. Hatta bir öğretmenimiz de örnek verdi. Dilcilerin büyük bir kısmının matematik ve fen yapamadığını hiç mi bilmiyorsun arkadaşım? Ya en basiti, dil bölümüne "öylesine" giren adamlara neden bu bölümü seçtiklerini sor. Cevap yüksek ihtimalle matematik ve fen derslerinden kaçmakla alakalı olacaktır.
Bu sınavın sıralama sınavı olduğunu da biliyoruzdur diye düşünüyorum. Ama herkesin eşit bir şekilde eğitimini almadığı derslerden dolayı sınanmamız çok yanlış. Ya en basiti meslek lisesinde okuyanlar. Meslek liseleri arasında çok az "güzel" olarak tabir edebileceğimiz lise var. Bu liselerin büyük bir kısmı son yıllara doğru hiçbir şekilde okul görmüyor, adamlar tamamen stajda ve senin "mantıklı" bulduğun sınavda bu insanlar doğru düzgün görmediği derslerden sorumlu oluyor. Kendimden de daha önceden örnek verdim. Kağıt üstünde herkes aynı şeye girince eşit olduğunu düşünüyorsan kusura bakma ama gerçekten ezberci bir düzen içinde boğulup gitmişsindir, diye düşünüyorum. Bu dediklerim de hakaret değil, yanlış anlaşılmasın.
Sistem çöp. Sadece matematik üzerine kurulu.
Kesinlikle öyle. Ayrıca buna fen bilimlerini de eklemek gerekebilir, maalesef. Güya "temel" olup da çoğu insana doğru düzgün anlatılmayan veya ulaşamayan bilgileri içeriyor, bu fen dersleri...

Geri
Yukarı