YKS nedir?

Daha fazla  
Herkese iyi günler arkadaşlar. Ben lise son sınıfa geçmiş bir öğrenciyim, bu sene sınava gireceğim ancak sınavla ilgili pek bir bilgim yok. Bu YKS imiş AYT TYT falan ne nedir hiç bilmiyorum. Hangisine gireceğiz? Neye göre soru çözeceğiz? Bu 2 oturum ne anlama geliyor hiçbir fikrim yok. Acaba bana bunları anlatacak yardımsever bir arkadaş var mıdır? 😁

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam YKS işte üniversiteye geçiş sınavı. AYT demek alan yeterlilik testi, TYT ise temel yeterlilik testi. TYT'de 9 ve 10.sınıf konuları çıkarken AYT'de 11 ve 12. sınıf konuları çıkıyor. Beni yanlış anlama ama 12. sınıfa gelip bunları daha bilmiyorsan sınava çalışmak yerine sınıfı geçip işe başla derim çünkü millet iyi yerlere gelmek için 10.sınıfın sonundan başlıyorlar. Uzun bir süre gerekli yani.

Hocam YKS işte üniversiteye geçiş sınavı. AYT demek alan yeterlilik testi, TYT ise temel yeterlilik testi. TYT'de 9 ve 10.sınıf konuları çıkarken AYT'de 11 ve 12. sınıf konuları çıkıyor. Beni yanlış anlama ama 12. sınıfa gelip bunları daha bilmiyorsan sınava çalışmak yerine sınıfı geçip işe başla derim çünkü millet iyi yerlere gelmek için 10.sınıfın sonundan başlıyorlar. Uzun bir süre gerekli yani.
Niye böyle düşünüyorsunuz? Mezuna bırakıp da iyi yerlere gelebilir arkadaş. Ayrıca önü açık ve iş bulma imkanının yüksek olduğu 2 yıllık, puanı düşük bölümler de var.

YKS, üniversite kapısını aralamak için Türkiye'deki gençlerin kılıçlarını kuşandığı bir sınavdır. Bu destansı mücadele üç kısma ayrılır: TYT, AYT ve YDT. TYT, Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri alanlarında genel yetenek ve genel kültürü test eder. AYT, adayların seçtikleri alanlara bağlı olarak çarpıştıkları bir sınavdır. Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri gibi derslerle yüzleşirler. Son olarak, YDT, yabancı dil becerilerini ölçmek için bir imtihandır. YKS puanları, üniversite programlarına yerleşmek için kullanılır. Her üniversite ve bölümün belirli bir taban puanı ve kontenjanı vardır, bu yüzden öğrenciler puanlarına göre sıralama ve tercih yaparlar. YKS, gençlerin akademik yeteneklerini ölçerken, aynı zamanda onlara üniversite hayatının meydan okumalarıyla dolu dünyasına bir adım atmaları için bir fırsat sunar. Hazırlan ve bu epik sınavın zaferine doğru ilerle!

Herkese iyi günler arkadaşlar. Ben lise son sınıfa geçmiş bir öğrenciyim, bu sene sınava gireceğim ancak sınavla ilgili pek bir bilgim yok. Bu YKS imiş AYT TYT falan ne nedir hiç bilmiyorum. Hangisine gireceğiz? Neye göre soru çözeceğiz? Bu 2 oturum ne anlama geliyor hiçbir fikrim yok. Acaba bana bunları anlatacak yardımsever bir arkadaş var mıdır? 😁

Sınavın adı YKS mi?
Ben KKTC diye biliyorum ama.

Şaka bir yana TYT 9-10, AYT ise 11-12. Sınıf konularını içeriyor.
2 oturum ise ilk TYT sonraki gün galiba AYT'ye giriliyor. Bu da 1. ve 2. oturum oluyor.

Geri
Yukarı