YKS sayısal 17.000 için üniversite tavsiyeleri

Pierry

Decapat
Makaleler
1
Arkadaşlar kardeşim sabah sonucunu gördüğünden beri ağlıyor. Ben okulu bırakalı çok oldu. Fazla anlamıyorum bu işlerden artık. Boğaziçi üniversitesi fizik bölümünü istiyordu. Galiba tutturamayacak. Başka seçenekleri ne olabilir? Mezuna kalırsa çok masraf olur mu? Çok fazla para kazanmıyorum. Masraflarını karşılayamayabilirim. Bunun için devletin yaptığı yardımlar var mı? Elimden geldiğince hep destek oldum. Kötü bir abi olmak istemiyorum.

Öncelikle devlet tabii ki de bir yardım yapmıyor. Yapacak olsa okuyan herkese yapmaya başlar öncelikle.

Kardeşin muhtemelen fizik bölümüne Boğaziçi'de giremez. Yine de tercihine yazsın. İTÜ'ye girebilir ama puanından çok daha aşağısı olmuş olur (50.000 civarı). İTÜ'de fizik mühendisliği var.
Yine de derslerini düzgün tutarsa yatay geçiş yapabilir. Fizik mühendisliğinden fizik bölümüne yatay geçiş oluyordur. Alakasız bölüm olursa olmayabiliyor, kabul etmiyorlar. Sıralama farkı o kadar da yok. Kardeşinin sınav puanı ile Boğaziçi fizikten bahsediyorum. Yatay geçişte ortalamaya ve sınav puanına bakılıyor. Okuldan okula, bölümden bölüme oranı değişse de mantık aynı. Olayın amacı ise sadece ortalama ile alınsaydı birisi gider 6-7 basamaklı fizik bölümüne. Oranın düşük eğitim seviyesinde 4.0 ortalama yapıp Boğaziçi Üniversitesine yatay geçiş yapardı. Bunu önlemek için sınav puanını da hesaba katıyorlar.

Bunun dışında ODTÜ'de fizik okuyabilir ve yatay geçiş deneyebilir ama sanıyorum ki İstanbul'da yaşıyorsunuz ve gerek maddi durum yüzünden, gerekse uzağa gitmeyi istememe gibi şeyler yüzünden okulun İstanbul'da olması gerekiyor.

Sevdiği başka bölüm varsa onları da düşünmesini söyle. Ama sakın sevmediği bir bölüme gitmesin. Hatta sevdiğini düşünüyorsa bile tekrar tekrar üzerinde düşünsün. Uzaktan sevmek ile okuması aynı olmuyor.

Mezuna kalma kısmında dediğim gibi herhangi bir yardım alamıyor olmanız gerek. Belki belediyeden falan alırsınız diyeceğim ama verilen yardımlar/burslar hep "öğrenciye" veriliyor. Kardeşin ise mezuna bırakırsa öğrencilikten çıkacak.
Mezuna kalınca seneye daha iyi yapacağının hiçbir zaman garantisi yoktur. Elbette o kadar iyi bir sıralama yapan birinin yükseltmesini beklemek çok daha mantıklı ama aynı civarda ya da daha kötü de yapabilir.

Fizik bölümünün en iyisi Boğaziçi üniversitesinde mi? Doktor olmak istemiyor. Ben de ne yapacağımı şaşırdım.

Fizik bölümünün en iyisi Boğaziçi üniversitesinde mi? Doktor olmak istemiyor. Ben de ne yapacağımı şaşırdım.
1595852930026.png

En yakın ücretsiz üniversite 50 bin ile ODTÜ.

Kardeşiniz Boğaziçi'ne girebilir. Ki bence girecek. Burslu kontenjanlarında kontenjan artırımı varmış. Boğaziçi bu kontenjan artırımı ile geçen sene verilerine göre 30.000 civarına bile gerileyebilir.
Lütfen rahatlatın onu.
Lütfen rahatlatın onu.

Arkadaşlar Boğaziçi üniversitesi gelmezse mezuna kalacakmış. Kararı kesin galiba. Tercih sonuçları gelince girip giremediğini yazarım. Tavsiye veren bütün arkadaşlar için çok teşekkür ederim.

Ben de Boğaziçi Fizik istiyorum. Ancak bu sene gelmeyecek. Seneye iyi yapabileceğimi düşündüğüm için Boğaziçi’nin herhangi bir bölümünde hazırlık okuyup seneye kırık puanla girmeyi düşünüyorum. Kardeşiniz yapabileceğine inanıyorsa bunu deneyebilir. Tekrar yapamazsa mezuna kalır. Denemezse mezuna kalacağı kesin zaten. Denerse en azından bir şansı olur.

Hem parasal ihtiyacınız varsa ve mezuna kaldığında ilk 5.000’e girme ihtimali çok yüksek değilse bu sene kimya bölümünü tercih edip hazırlık süresince aylık 1000 lira burs da alabilir. (bkz.Tübitak Temel Bilim Bursları) Yalnız seneye çok iyi sıralama yaparsa burs miktarının artmayacağını unutmayın. Yine de seçim sizin.

Yeni konular

Geri
Yukarı