YKS senesi spor yapmak

Kendini çok zorlamayacaksan haftada 3 gün gidersen gayet de yapılabilir. Mesela aynen böyle yapan bir arkadaşım bu sene 4 bin civarı sıralama yaptı. Ancak son 1.5-2 ay sporu bırakmanızı ya da azaltmanızı öneririm.

Ben de girdim. Yazılım mühendisliği yazılır mı sence işsiz sap gibi kalmak istemem. Ya mat öğretmenliği ya da veterinerlik düşünüyorum.
Matemetik öğretmenliği veya veterinerlik okuyup işsiz kalma olasılığın yazılım mühendisliği okuyup işsiz kalma olasılığından çok daha fazla diye düşünüyorum.

Anladım, yabancı dil iyi o zaman senin. Konuşacak seviyeye nasıl geldin kanka? Yani ben de bilgisayar, yazılım seviyorum ama endişeliyim.
Ortaokulu Bahçeşehir'de okuyunca otomatik olarak İngilizcen sağlam oluyor. Çok İngilizce dersi koyuyorlardı çünkü. Tabi bu sadece Gramer bakımından çok fayda sağlar. Son 1-2 senedir yabancılarla iş yapıyorum, mesajlaşıyorum o yüzden biraz daha pekişmiş oldu. İngilizce konuşmama ise çok güvendiğim söylenemez, 3 İngilizce toplantıya katıldım 2'si yaklaşık 1 saat sürdü hiç iletişim problemi yaşamadım, hatta konuştuğum adama da ana dilimin İngilizce olmadığını, ufak tefek takılmalar yaşayabileceğimi söylediğimde dert etme çok akıcı konuşuyorsun gibi şeyler söylemişti. Bu özgüvensizliğimi de bu şekilde aşmış oldum. Yurtdışında okumak için yabancı dil denklik sınavlarına girmen gerekiyor, ben IELTS'ye gireceğim onun için de ayrıca İngilizce çalışmayı düşünüyorum.

Ortaokulu Bahçeşehir'de okuyunca otomatik olarak İngilizcen sağlam oluyor. Çok İngilizce dersi koyuyorlardı çünkü. Tabi bu sadece Gramer bakımından çok fayda sağlar. Son 1-2 senedir yabancılarla iş yapıyorum, mesajlaşıyorum o yüzden biraz daha pekişmiş oldu. İngilizce konuşmama ise çok güvendiğim söylenemez, 3 İngilizce toplantıya katıldım 2'si yaklaşık 1 saat sürdü hiç iletişim problemi yaşamadım, hatta konuştuğum adama da ana dilimin İngilizce olmadığını, ufak tefek takılmalar yaşayabileceğimi söylediğimde dert etme çok akıcı konuşuyorsun gibi şeyler söylemişti. Bu özgüvensizliğimi de bu şekilde aşmış oldum. Yurtdışında okumak için yabancı dil denklik sınavlarına girmen gerekiyor, ben IELTS'ye gireceğim onun için de ayrıca İngilizce çalışmayı düşünüyorum.
Yazılım okurken dil gelistirilir mi peki 1 senede? Düşük-orta seviyeden orta üstü bir hale gelmek için?

Matemetik öğretmenliği veya veterinerlik okuyup işsiz kalma olasılığın yazılım mühendisliği okuyup işsiz kalma olasılığından çok daha fazla diye düşünüyorum.
Doğru da hocam işte çok suphedeyim. Sabah kalkıyorum, mat istiyorum rahat diye; yatarken yok yok Vet iyidir diyorum. Gece lavobo için kalkınca, aman en iyisi yazılım diyorum. Ve evet, tercihler başladı. :) Allah sonumuzu hayır etsin ne diyelim, zormuş.

Tarafımca denenmiştir ama sporu bırakmak zorunda kaldım. Hatta hayatımın en salakça kararı olarak yazılımı da bırakmıştım. Tabi dayanamayıp hemen geri döndüm.

Spor fiziksel olarak çok yorduğu için bende kafa falan kalmıyordu, ders çalışamıyordum. O yüzden sporu da tam yatmadan önce yapıyordum (Gym'e yazılmamıştım evde kendim çalışıyordum). Eğer çok iyi bir derece istiyorsan sporu seneye ertele.
Ne kadar süre spor yapıyordunuz haftada?

Ne kadar süre spor yapıyordunuz haftada?
2 Günde bir karın + kol + kardiyo yapıyordum.

Yazılım okurken dil gelistirilir mi peki 1 senede? Düşük-orta seviyeden orta üstü bir hale gelmek için?
Tabi gelişir. Zaten ikisi iç içe olduğundan ister istemez gelişiyor. Size tavsiyem arada kendinizle /arkadaşlarınızla falan İngilizce konuşun, bana kalırsa en önemli kısım konuşmayı geliştirmek.

Geri
Yukarı