YKS Sınava Girmeden Önceki Puanı Kullanmak

PRU'nun sitesine girdim. Net bilgi bulamadım ancak bu linkteki sayfada henüz 2019-2020 bahar yarıyılı kontenjanları açıklanmamış. Ancak 2018-2019 yılının bahar yarıyılı kontenjanlarına baktığımda Ek Madde-1 kontenjanı gözüküyor. Muhtemelen ara dönemde de alıyor ancak tam ve kesin bilgi için okula ulaşmanız lazım. En doğru bilgiyi okulun öğrenci işleri verecektir.
Öğrenim gördüğüm okuldaki kaydımı dondursam merkezi yerleştirme ile yatay geçiş yapabilir miyim?

Öğrenim gördüğüm okuldaki kaydımı dondursam merkezi yerleştirme ile yatay geçiş yapabilir miyim?
Bu geçişi yapabilmek için kayıtlı olduğun okulun kayıtlı öğrencisi veya izinli öğrencisi olmalısın.

Okula gidip dönemlik izin almak istiyorum dersen onlar sana bir dilekçe veya form vereceklerdir. Bunu doldurduktan sonra imzalayıp teslim edeceksin. Daha sonra prosedür işlemler bitince izinli statüsüne gireceksin.

Bu süreçte genelde öğrenci kartını alırlar. Ayrıca okulun herhangi bir imkanından yararlanamazsın.

Ben şahsen üniversitemden senelik izin almıştım ve geçtiğimiz ay başvuru yapıp bu ay da kaydımı yaptırdım.

Yani kısaca sorunun cevabı "Evet." Ancak sen yine de okula durumunu anlat bu duruma herhangi bir engel oluşur mu diye sor. Onlar kesin cevabı verecektir.

Bu geçişi yapabilmek için kayıtlı olduğun okulun kayıtlı öğrencisi veya izinli öğrencisi olmalısın.

Okula gidip dönemlik izin almak istiyorum dersen onlar sana bir dilekçe veya form vereceklerdir. Bunu doldurduktan sonra imzalayıp teslim edeceksin. Daha sonra prosedür işlemler bitince izinli statüsüne gireceksin.

Bu süreçte genelde öğrenci kartını alırlar. Ayrıca okulun herhangi bir imkanından yararlanamazsın.

Ben şahsen üniversitemden senelik izin almıştım ve geçtiğimiz ay başvuru yapıp bu ay da kaydımı yaptırdım.

Yani kısaca sorunun cevabı "Evet." Ancak sen yine de okula durumunu anlat bu duruma herhangi bir engel oluşur mu diye sor. Onlar kesin cevabı verecektir.
Garanti olması açısından sınava tekrar girsem, yatay geçiş yapacağım zaman izinli öğrencisi olduğum okula yerleştiğim puan geçerli olur mu yoksa sınavdan aldığım puan mı geçerli olacak?

Şu anda öğrencisi olduğum okulda farklı bir bölüme geçmek istiyorum ancak puanı çok daha yüksek bir bölüm olduğundan dönem arasında geçebileceğime ihtimal vermediğimden merkezi yerleştirme puanını kullanmak istiyorum.

Garanti olması açısından sınava tekrar girsem, yatay geçiş yapacağım zaman izinli öğrencisi olduğum okula yerleştiğim puan geçerli olur mu yoksa sınavdan aldığım puan mı geçerli olacak?

Şu anda öğrencisi olduğum okulda farklı bir bölüme geçmek istiyorum ancak puanı çok daha yüksek bir bölüm olduğundan dönem arasında geçebileceğimi sanmadığımdan merkezi yerleştirme puanını kullanmak istiyorum.
Eğer sınava geçen sene girdiysen ve bu sene tekrar sınava girersen diploma notundan gelen puan kesintiye uğruyor. Bildiğim kadarıyla diploma notundan gelen puanın yarısı kesiliyor.

Eğer ben çok iyi çalışırım ve yapılan kesintiyi de karşılayarak daha yüksek puan alırım diyorsan denemeye değer.

Okula yerleştiğin puan korunuyor mu bilmiyorum. Ancak tahminim o puanın yanacağı yönünde. Yani yeni alacağın puan ile işlem yapılacaktır.

Bunu ÖSYM'ye filan sormak lazım. ÖSYM İletişim sayfasındaki telefon numarasıyla bir sor istersen. Kesin cevabı sana onlar verecektir. Çünkü bahsettiğin durum ekstrem bir durum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı