YKS bir önceki yılın puanı sonraki sene kullanılabilir mi?

Pawrien

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Depremzedeyim ve deprem bölgesinde yaşıyorum. Geçen sene aldığım YKS puanımı bu sene de kullanmak istediğim için bu yıl sınava başvurmadım ve girmemeyi düşünüyordum bu sebepten dolayı. Başvuruların açık olduğu sırada da bu konuyu araştırdım fakat hangi siteye girersem gireyim böyle bir şeyin olduğunu, TYT puanının 2 yıl, AYT puanının 1 yıl geçerli olduğu söyleniyordu. Fakat dün bir abimin bana söylemesi üzerine böyle bir şeyin olmadığını, bu sistemin kaldırıldığını öğrendim. Ne yapacağım şimdi ben, ortada mı kaldım? ÖSYM müşteri hizmetlerini arıyorum dünden beri fakat açmıyorlar. Ne yapacağım şimdi ben?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geçen sene aldığım YKS puanımı bu sene de kullanmak istediğim için bu yıl sınava başvurmadım ve girmemeyi düşünüyordum bu sebepten dolayı
Geçen senenin puanını alma hala varken bile başvuru yapmak zorunluydu. Bu yıl bu sistem tamamen kaldırılmış. ÖSYM kılavuzunda yazıyor.

Arkadaşlar selam. Depremzedeyim ve deprem bölgesinde yaşıyorum. Geçen sene aldığım YKS puanımı bu sene de kullanmak istediğim için bu yıl sınava başvurmadım ve girmemeyi düşünüyordum bu sebepten dolayı. Başvuruların açık olduğu sırada da bu konuyu araştırdım fakat hangi siteye girersem gireyim böyle bir şeyin olduğunu, TYT puanının 2 yıl, AYT puanının 1 yıl geçerli olduğu söyleniyordu. Fakat dün bir abimin bana söylemesi üzerine böyle bir şeyin olmadığını, bu sistemin kaldırıldığını öğrendim. Ne yapacağım şimdi ben, ortada mı kaldım? ÖSYM müşteri hizmetlerini arıyorum dünden beri fakat açmıyorlar. Ne yapacağım şimdi ben?
Hocam öncelikle sakin olun. Artık o dediğiniz kalktı kullanılmıyor eski puanlar. Size kaynakça sunacağım altta.

2022 TYT puanı 2023'te geçerli mi, kullanılır mı?​

TYT'den 200 puan ve üzerinde alanlar bu puanı artık mevcut sene içerisinde bir defa kullanabilecek. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün yaptığı açıklamada "2021-YKS'de sınava giren adaylardan TYT puanı 200 ve üzeri olan ve bu puanı kullanmak isteyen adaylar, 2022-YKS'de bu puanlarını son kez kullanabileceklerdir. Bu yıldan sonra bu uygulama geçerli olmayacaktır." demişti. Bu açıklamaya göre TYT puanı artık bir sonraki sene kulalnılmayacak.

YTY puanı 2 yıl geçerli mi?​

TYT sınavından 200 ve üzeri alan adayların puanları bir sonraki sene kulalnılmayacak. 2022'nin TYT puanı 2023 yılında kullanım dışı olacak.

Kesinlikle kaldırıldı yönetmeliği kendinizde okuyabilirsiniz geçen sene son defa uygulandı uygulama artık kullanılmıyor emin olabilirsiniz.

Geçen senenin puanını alma hala varken bile başvuru yapmak zorunluydu. Bu yıl bu sistem tamamen kaldırılmış. ÖSYM kılavuzunda yazıyor.
Biraz geç yazıyorum, kusura bakmayın. Ben kılavuza bakmak yerine 5 6 tane farklı haber sayfasına bakmıştım. Kılavuza bakmak aklıma geldi ama bu aslında bir bakıma benim hatam ama ne bileyim ben araştırmama rağmen kaldırılmadığını gördüm. Madem ösym bu sistemi kaldırıyor, neden herkesin görebileceği bir duyuru yapmıyor ki kılavuza yazmak yerine. Mesela yks öğrencilerine sms gönderebilirlerdi, ne de olsa herkesin aklına gelmiyor açıp sitelerine girmek

Hocam şimdi siz hiç başvuru yapmadınız mı?
Maalesef..

Hocam öncelikle sakin olun. Artık o dediğiniz kalktı kullanılmıyor eski puanlar. Size kaynakça sunacağım altta.

2022 TYT puanı 2023'te geçerli mi, kullanılır mı?​

TYT'den 200 puan ve üzerinde alanlar bu puanı artık mevcut sene içerisinde bir defa kullanabilecek. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün yaptığı açıklamada "2021-YKS'de sınava giren adaylardan TYT puanı 200 ve üzeri olan ve bu puanı kullanmak isteyen adaylar, 2022-YKS'de bu puanlarını son kez kullanabileceklerdir. Bu yıldan sonra bu uygulama geçerli olmayacaktır." demişti. Bu açıklamaya göre TYT puanı artık bir sonraki sene kulalnılmayacak.

YTY puanı 2 yıl geçerli mi?​

TYT sınavından 200 ve üzeri alan adayların puanları bir sonraki sene kulalnılmayacak. 2022'nin TYT puanı 2023 yılında kullanım dışı olacak.
Peki yapabileceğim hiçbir şey mi yok? Ortada mı kaldım ben?

Kesinlikle kaldırıldı yönetmeliği kendinizde okuyabilirsiniz geçen sene son defa uygulandı uygulama artık kullanılmıyor emin olabilirsiniz.
Hocam yapabileceğim bir şey yok mu

Biraz geç yazıyorum, kusura bakmayın. Ben kılavuza bakmak yerine 5 6 tane farklı haber sayfasına bakmıştım. Kılavuza bakmak aklıma geldi ama bu aslında bir bakıma benim hatam ama ne bileyim ben araştırmama rağmen kaldırılmadığını gördüm. Madem ÖSYM bu sistemi kaldırıyor, neden herkesin görebileceği bir duyuru yapmıyor ki kılavuza yazmak yerine. Mesela YKS öğrencilerine SMS gönderebilirlerdi, ne de olsa herkesin aklına gelmiyor açıp sitelerine girmek.

Maalesef.

Peki yapabileceğim hiçbir şey mi yok? Ortada mı kaldım ben?

Hocam yapabileceğim bir şey yok mu?

Elinizden bir şey gelse keşke keşke başvursaydınız bir senenizi mahvettiniz yazık olmuş.

Elinizden bir şey gelse keşke keşke başvursaydınız bir senenizi mahvettiniz yazık olmuş.
Benim elimde değildi ki. Ben, planlarımı buna göre yapmıştım. Geçen seneki puanımı kullanacaktım. Başvurular daha başlamadan önce araştırmıştım hatta ama detaylı bir araştırma değildi işte sadece haber sitelerine bakmıştım. Orada da yazılan şey; TYT 2 yıl boyunca kullanılabilir, AYT ise 1 yıl. Hemen hemen hepsinde bu şekilde yazıyordu. Benim bir suçum yok ki.. Açıkçası şu an ortada kaldım aileme de nasıl açıklarım bilmiyorum, düşündüğüm tek konu bu şu an.

Benim elimde değildi ki. Ben, planlarımı buna göre yapmıştım. Geçen seneki puanımı kullanacaktım. Başvurular daha başlamadan önce araştırmıştım hatta ama detaylı bir araştırma değildi işte sadece haber sitelerine bakmıştım. Orada da yazılan şey; TYT 2 yıl boyunca kullanılabilir, AYT ise 1 yıl. Hemen hemen hepsinde bu şekilde yazıyordu. Benim bir suçum yok ki. Açıkçası şu an ortada kaldım aileme de nasıl açıklarım bilmiyorum, düşündüğüm tek konu bu şu an.

Diyebileceğim tek şey geçmiş olsun hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı