YKS Sınava Girmeden Önceki Puanı Kullanmak

Sertidegni

Hectopat
Kullanmak istediğim puanla şu anda bir üniversiteye kayıtlı durumdayım. Öğrencisi olduğum okulu ve bölümü değiştirmek istiyorum. Daha önce yatay geçişle ilgili açtığım konuda merkezi yerleştirme puanımı kullanabileceğimi söylediler.

Bazı sorunlar yaşadığımdan bunu önümüzdeki sene mutlaka halletmem gerek. Yapabileceğim şeyleri paylaşmanızı rica edeceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İstediğin okulun sitesine girip bakacaksın. Bahar döneminde geçmek istiyorsan 2-4 hafta önce duyurusu yapılıyor. Bu yıl 1-15 ağustos aralığındaydı. Temmuz'un 15'inde çoğu yer duyurusunu yapmıştı. İstediğin okulun öğrenci işlerini arayıp detaylı bilgiyi öğrenebilirsin. Burada kimse sana istediğin şekilde yardım edemez. Puanının istediğin yerin taban puanından yüksek olması lazım. Ama senin sınava girdiğin yılda aldığı puana bakacaksın. O zamanki kontenjanın %30'u kadar kontenjan açılıyor merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş için. Çeşitli belgeler istiyorlar, onlar ile başvurunu yapar, açıklanınca da kayıt yapmaya gidersin.

Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçiş'i bu sene kendim yaptım. Çok zor bir süreç değil. Herhangi bir sorun olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Yine de ben kısaca bahsedeyim şu "Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçiş"ten:
Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçiş, daha önceki senelerde üniversite sınav(lar)ından aldığınız puanı kullanarak sınava girdiğiniz senedeki taban puanı aldığınız puandan daha düşük okullara yatay geçiş yaparken kullanabileceğiniz bir yatay geçiş şekli. Yani puanın okulun puanından yüksek olacak ve bunu kontrol ederken aynı seneye bakacaksın.

Bildiğim kadarıyla şu yılda girmiş olacaksın gibi bir zorunluluk yok. Çünkü 2 yıl önceki puanı ile aynı şekilde geçiş yapanı gördüm.

Bu şekilde yatay geçişin kontenjanı ayrı. Ayrıca şartları da farklı olabiliyor. ÖSYM'nin sitesindeki konu ile alakalı yönergeyi okursan göreceksin ki okullar bölümün %30'u kadar kontenjan açmak zorunda (Üst bir limit var 36 olması lazım ancak emin değilim.)

Bu şekilde yatay geçiş genelde yazın yapılıyor. ÖSYM bunu yukarıda bahsettiğim yönergesinde Ağustos 15'e kadar diye belirtmişti. Eğer kabul edilirsen de kayıtlar 15 Eylül'e kadar. Okulun yarı dönemde bu şekilde yatay geçiş açması mümkün mü açıkçası bilmiyorum.

Basitçe sistem bu şekilde işliyor.

Şimdi ne yapman gerektiğin ve nasıl yapman gerektiğinden bahsedeyim:
Öncelikle geçmek istediğin okulun konu ile alakalı sayfasını bul ve oradaki duyuruları sürekli takip et. Muhtemelen şuanda siteler güncellenmemiştir ancak güncelleyeceklerdir. Benim geçiş yaptığım okul çok önceden güncellemişti yani hangi tarihte başvuru yapacağımı çok önceden biliyordum. İlk yapman gereken bu.

Sonra duyuruda neyi nasıl yapman gerektiği yazacak zaten. Senden bazı belgeler isteyecekler. Sınav sonuç belgesi, öğrenci belgesi vs. Bunlara ek olarak eğer birinci veya daha üst sınıfta isen ve bu sınıfı bitirdiysen transkript gibi birkaç belge daha isterler.

Eğer okul ingilizce ise muhtemelen ingilizce yeterlilik belgesi isteyecek. TOEFL, IELTS gibi sınavlar çoğu okulda geçerli ancak bu sınavlar pahalı. Ben okulun kendi sınavına girerek halletmiştim bu işi. Okulun sınavı 80TL'ydi. Bahsettiğim sınavlar ise 100-200 dolar civarı filan.

Gelelim önemli ve dikkat edilmesi gereken kısımlardan biri. Öğrenci'nin durumu:
Öncelikle bu şekilde yatay geçiş yapmak için ya bir okulun öğrencisi ya da okulun izinli statüsünde öğrenci olman gerekiyor. Yani her şekilde okulun öğrencisi olmalısın. Ayrıca öğrenim bilgilerin okul tarafından YOKSİS'te olmalı. Bu başvuru sırasında olmasa bile kayıt esnasında sıkıntı yaratıyor. Benim eski okul YOKSİS girişimi yapmamıştı. Zor hallettik. O yüzden önceden bu işi halledin. Bunu E-devlet üstünden kontrol edebilirsin. "Öğrenci Belgesi Sorgula" hizmeti kullanarak YOKSİS kaydının olup olmadığını görürsün. Eğer kaydın varsa bilgiler orada gözükür ve öğrenci belgesi alabilirsin eğer kaydın yoksa "YOKSİS'te kaydınız yok." hatası alırsın.

Şimdilik aklıma gelen şeyler bunlar kafanda bir soru işareti olursa sorabilirsin. Elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım.

Şimdilik aklıma gelen şeyler bunlar kafanda bir soru işareti olursa sorabilirsin. Elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım.
Merkezi Yerleştirme Puanı özel üniversiteler için de mi sadece birinci sene bittikten sonra kullanılabiliyor? Bahar yarıyılına, diğer bir deyişle ikinci döneme geçerken kullanılamaz mı?

Özel üniversitelerin burslu bölümlerine geçiş yapıp yapamayacağımı da sanıyorum başvuru yapacağım okuldan öğreneceğim.

Merkezi Yerleştirme Puanı özel üniversiteler için de mi sadece birinci sene bittikten sonra kullanılabiliyor? Bahar yarıyılına, diğer bir deyişle ikinci döneme geçerken kullanılamaz mı?

Özel üniversitelerin burslu bölümlerine geçiş yapıp yapamayacağımı da sanıyorum başvuru yapacağım okuldan öğreneceğim.
Bahar yarıyılında geçiş var mı bilmiyorum. Gerekli bilgilere şuradan ulaşabilirsin. Çoğu okul bu şekilde yatay geçiş işlemini güz dönemi için yapıyor yani yaz döneminde bu işlem yapılıyor.

Özel üniversitelerin durumu biraz farklı çünkü burs verip vermeyeceği tamamen okulla ilgili. Onu geçmek istediğin okulla görüşmen gerek.

Bahar yarıyılında geçiş var mı bilmiyorum. Gerekli bilgilere şuradan ulaşabilirsin. Çoğu okul bu şekilde yatay geçiş işlemini güz dönemi için yapıyor yani yaz döneminde bu işlem yapılıyor.

Özel üniversitelerin durumu biraz farklı çünkü burs verip vermeyeceği tamamen okulla ilgili. Onu geçmek istediğin okulla görüşmen gerek.
@Vavien. 'ın dediği gibi geçmek istediğim okulun akademik takviminde 20 Ocak'ta yatay geçiş başvuruları olacağı belirtilmiş.

@Vavien. 'ın dediği gibi geçmek istediğim okulun akademik takviminde 20 Ocak'ta yatay geçiş başvuruları olacağı belirtilmiş.
20 Ocak normal yatay geçiş olabilir. Yani not ortalaması ile olan yatay geçiş. Ayrıca bazı okullar yarı dönemde sadece kurum içi yatay geçişe izin veriyor. Eğer geçmek istediğin okulun adını söylersen bakabilirim.

20 Ocak normal yatay geçiş olabilir. Yani not ortalaması ile olan yatay geçiş. Ayrıca bazı okullar yarı dönemde sadece kurum içi yatay geçişe izin veriyor. Eğer geçmek istediğin okulun adını söylersen bakabilirim.
Piri Reis Üniversitesi veya Doğuş Üniversitesi.

İstediğim PRU için mümkün gözükmekte.
Özel üniversitelerde iyi okulların tam burslu veren görmedim. Veren varsa da iyi bir okul olduğunu sanmam.
GNO'nun 3.0 olması gerektiği belirtilmiş ama tecrübesiz olduğumdan anlamadım. Tüm derslerden en az CC almam gerektiği anlamına mı gelmekte?

Son düzenleme:
Piri Reis Üniversitesi veya Doğuş Üniversitesi.

İstediğim PRU için mümkün gözükmekte.

GNO'nun 3.0 olması gerektiği belirtilmiş ama tecrübesiz olduğumdan anlamadım. Tüm derslerden en az CC almam gerektiği anlamına mı gelmekte?
PRU'nun sitesine girdim. Net bilgi bulamadım ancak bu linkteki sayfada henüz 2019-2020 bahar yarıyılı kontenjanları açıklanmamış. Ancak 2018-2019 yılının bahar yarıyılı kontenjanlarına baktığımda Ek Madde-1 kontenjanı gözüküyor. Muhtemelen ara dönemde de alıyor ancak tam ve kesin bilgi için okula ulaşmanız lazım. En doğru bilgiyi okulun öğrenci işleri verecektir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı