YKS sınavı değişir mi?

kvrnosman

Hectopat
İlk YKS sınavının üzerinden 5 yıl geçmiş durumda ve her sene sınava giren sayısı kat kat artmakta. 2024 için tahmini 4 milyon kişi girecek sınava ve sıralamalar da artık bayağı aşağı çekilmiş durumda, önceden 100-200k sıralama iyiyken şimdi çoğu kişi mezuna bırakmakta. Bölümlerin her sene sıralaması gitgide aşağı çekilmekte, YKS sınavına aşırı bir yığılma var. Ben 11. sınıf öğrencisiyim değişeceğini düşünüyorum devlet bahçeli'nin üniversite sınavlarını kaldıracağız açıklaması ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in sınav stresini azaltacak bir sistem getireceğiz açıklamaları bence buna işaret etmekte. Ayrıca yayınevleri de bu ihtimallerin üzerinde durmaktaymış. Sizce YKS değişir mi, değişmeli mi? Ne zaman değişeceğini düşünüyorsunuz, nasıl bir sistem gelmeli?

Yusuf Tekin ne demişti?: “nihayetinde doğru olanın kademeler arası geçiş de dahil olmak üzere öğrencinin üzerinde sınav baskısını kaldıracak bir mekanizmanın kurulması”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “sınav odaklı, sınavlardaki başarıya odaklı” bakış açısının eğitim sisteminin kanayan yaralarından biri olduğunu söyleyerek, düşünmeye, sorgulamaya, öğrencilerin sanat, spor, bilim, edebiyat gibi farklı alanlardaki kabiliyetlerini keşfetmeye yeterince önem verilmediğini belirtmişti.

Yusuf Tekin: "bununla ilgili spekülatif bir şey olmasın diye detaylı şekilde hazırlıklarımız bittikten sonra konuşalım. Daha önceki kurgumuz şuydu; öğrencilerimizin kendi yetenekleri, kabiliyetlerini, uygun yaşlarda tespit edip bu kabiliyetlerine göre çocuklarımız ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarına yönlendirelim. Kabaca çerçevemiz bu. Dünyanın birçok ülkesinde bu uygulanıyor."

Devlet Bahçeli: yakın bir gelecekte, üniversite sınavının kaldırılacağına inanıyor, bu husustaki söz ve vaatlerimizin gerçekleşeceğini bu vesileyle açıklıyor, herkesin emin olmasını ümit ve temenni ediyorum.

Kaynaklar.
1: Son Dakika: Bahçeli'den 'sınavsız üniversite' açıklaması
2: LGS ve YKS yerine yeni bir 'sistem' mi geliyor? | PervinKaplan.com
3:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçen yıl girdim sınava 12. sınıfı bitirmiştim. Bu yılda giricem mezuna bıraktığım için. İlk defa sizden duyuyorum böyle bi konunun olduğunu sosyal medyada kirli bilgi prim için hızlı yayılır. Gerek dersanede bulundum gerek özel etüt merkezlerinde bulundum gerek hocalarla iç içe oldum. 2-3 Yıl içinde böyle bir şey olcağını düşünmüyorum yayın evleri konunun üzerinde duruyormuş falan hiç inandırıcı gelmiyor hocam. Hepsi cayır cayır yeni ösym diye sorular çıkarıyor. Dünyanın bir çok yerinde YKS gibi hayat belirleyici bir sınav yok ama Türkiyede var bence yakın zamanda kaldırılmaz. Özellikle böyle bir ekonomide. Kaldırırlarsa Türkiye daha kötüye gider herkes üniversite mezunu olur

Geçen yıl girdim sınava 12. sınıfı bitirmiştim. Bu yılda gireceğim mezuna bıraktığım için. İlk defa sizden duyuyorum böyle bir konunun olduğunu sosyal medyada kirli bilgi prim için hızlı yayılır. Gerek dershanede bulundum gerek özel etüt merkezlerinde bulundum gerek hocalarla iç içe oldum. 2-3 yıl içinde böyle bir şey olacağını düşünmüyorum yayın evleri konunun üzerinde duruyormuş falan hiç inandırıcı gelmiyor hocam. Hepsi cayır cayır yeni ÖSYM diye sorular çıkarıyor. Dünyanın birçok yerinde YKS gibi hayat belirleyici bir sınav yok ama Türkiye'de var bence yakın zamanda kaldırılmaz. Özellikle böyle bir ekonomide. Kaldırırlarsa Türkiye daha kötüye gider herkes üniversite mezunu olur.

Sınavın kaldırılması değil de daha çok sistemin değişmesi olası gibi, MEB bakanı da ona ithafen açıklamalar yapmış gibi.

Okullarda genel sınavlar yapılmaya başlandı. Genel sınavlar ile birlikte şu an çeşitli seçenekler masada. Akla en yatkın olanı üniversite sınavı için kademeli olarak 9. sınıf genel sınav puanı %10, 10. sınıf %15, 11. sınıf %20 ve 12. sınıf %25 etkileyecek. Geriye kalan %30 ise üniversite sınavının katkı payı kalacak. Buradaki amaç öğrencilerin akademik başarılarını yıllara yaymak. Tekrar üniversite sınavı yapılmasının ve %30'luk payın amacı da istediği bölüme ufak farklar ile giremeyen öğrencilere son bir şans tanımak.

Masadaki diğer seçenek yine genel sınavların olması ancak ülke genelinde 300.000 ve üstü sıralama yapanların üniversite sınavına girebilmesi. 300.000 ve altı olanlar için otomatik adrese dayalı üniversite belirlenecek ve öğrenci sadece sıralamasına göre bölüm tercihi yapabilecek.

Çok bir sınav mantığına sahip değilim fakat LGS konusunda gerçekten bir şeyler ters gidiyor gibi. En fazla 1-2 yıl sonra değişeceğini düşünüyordum. Dediğiniz gibi Milli Eğitim Bakanı da yeni bir şeyler deniyor gibi. Ben de bu yıl liseye geçtim. Ne olacağını dört gözle bekliyorum.

Okullarda genel sınavlar yapılmaya başlandı. Genel sınavlar ile birlikte şu an çeşitli seçenekler masada. Akla en yatkın olanı üniversite sınavı için kademeli olarak 9. sınıf genel sınav puanı %10, 10. sınıf %15, 11. sınıf %20 ve 12. sınıf %25 etkileyecek. Geriye kalan %30 ise üniversite sınavının katkı payı kalacak. Buradaki amaç öğrencilerin akademik başarılarını yıllara yaymak. Tekrar üniversite sınavı yapılmasının ve %30'luk payın amacı da istediği bölüme ufak farklar ile giremeyen öğrencilere son bir şans tanımak.

Masadaki diğer seçenek yine genel sınavların olması ancak ülke genelinde 300.000 ve üstü sıralama yapanların üniversite sınavına girebilmesi. 300.000 ve altı olanlar için otomatik adrese dayalı üniversite belirlenecek ve öğrenci sadece sıralamasına göre bölüm tercihi yapabilecek.

Böyle bir sistem gelirse mezun olan tayfa için de bir düzenleme yapılmalı o zaman.

Geri
Yukarı