YKS sınavı için hala çalışmaya başlamadım

12.sınıf öğrencisiyim, okulda TYT yaz kursu yaptılar ama ben gitmedim ve 12.sınıf yarılandı ve hala çalışmaya başlamadım.
Derslerimde hiçbir zaman eve gelince tekrar yapmam, ödevlerin yarısını genellikle yapmam ama dersleri çok pürdikkat dinlerim, dersi derste öğrenirim. Galiba zeki bir öğrenciyim. Lisede (9.sınıfa gitmediğimiz için saymıyorum) hep takdir aldım. Ortalamalar 87-88 civarı.
Derslerimde kimya ve fizik ile 0 sorun fakat biyolojide hafif tıkanabiliyorum bazen. (9.sınıf eksikliği) matematik en sevdiğim ve en başarılı olduğum ders fakat Türkçede paragraf çözme konusunda da çok iyiyim.

Sizce doğru olanı mı yapıyorum şu an çalışmamakla? Herkes okulda harıl harıl test çözüyor, ben ise klasik lise hayatımda her gün yaptığım gibi okuldan eve gelince günde 7-8 saat bilgisayarda takılıyorum ama takılmaktan kasıt yazılım ile bayağı bir haşır neşirim, tabii oyun da oynuyorum.
Deneme sınavı çöz eğer 40 net üstü çıkarıyorsan gerekiyorsa her şeyini sat ama ders çalış 55-60 nete çıkarsan ortalama bir üniversiteye gidersin. Ha eğer İTÜ, ODTÜ tarzı yerler istiyorsan yine şimdiden çalışmaya başla ki seneye 70 netlere çıkabilesin.

Üniversite sınavı hayatın sonu değil, başı da değil. Hayatın anı testten ibaret birisini geçemezsen diğerini geçersin. Üniversitede sana milyoner olmayı öğretmezler. Armanico Ortega, Liliane Bettencourt olmak istiyorsan kendi hedeflerine odaklan. Kendi çizgini kendin çiz. Sistemin çizgisinde ilerlersen bir şey olmaz. Kaderin senin ellerinde, bir başkasının yönetmesine izin verme.

Üniversite sınavı hayatın sonu değil, başı da değil. Hayatın anı testten ibaret birisini geçemezsen diğerini geçersin. Üniversitede sana milyoner olmayı öğretmezler. Armanico Ortega, Liliane Bettencourt olmak istiyorsan kendi hedeflerine odaklan. Kendi çizgini kendin çiz. Sistemin çizgisinde ilerlersen bir şey olmaz. Kaderin senin ellerinde, bir başkasının yönetmesine izin verme.

"Sen uyurken ben sabah 5'te kalkıp Luci izliyorsam bana şanslı diyemezsin (!)"

Sayısal olduğun için bu yıl zor. En kötü seneye mezuna bırakır çok daha iyi sıralamalar yaparsın, dünyanın sonuymuş gibi bakma. 1 Yıl mezuna bırakınca ne oluyor? Eşit ağırlık olsaydın yine bir şeyler yapardın derdim.

Çok fazla Instagram'da vakit geçiriyor gibisin dostum. Sakın böyle şeylere inanıp eğitim hayatınızı batırmayın.

Doğru mu yapıyorum derken ne anlatmak istedin tam anlayamadım. İyi bir üniversite istiyorsan çalışmamakla yanlış yapıyorsun, ortalama ya da kötü bir üniversiteye gidip yazılım ile uğraşmak istiyorsan ve bir şeyler de başarabileceğine inanıyorsan çalışmamakla doğru yapıyorsun. Temelin olduğunu varsayıyorum yazdıklarından. Şu an çalışmaya başlasan bile 100k ve altı sıralama yaparsın çalışacaksan.

12.sınıf öğrencisiyim, okulda TYT yaz kursu yaptılar ama ben gitmedim ve 12.sınıf yarılandı ve hala çalışmaya başlamadım.
Derslerimde hiçbir zaman eve gelince tekrar yapmam, ödevlerin yarısını genellikle yapmam ama dersleri çok pürdikkat dinlerim, dersi derste öğrenirim. Galiba zeki bir öğrenciyim. Lisede (9.sınıfa gitmediğimiz için saymıyorum) hep takdir aldım. Ortalamalar 87-88 civarı.
Derslerimde kimya ve fizik ile 0 sorun fakat biyolojide hafif tıkanabiliyorum bazen. (9.sınıf eksikliği) matematik en sevdiğim ve en başarılı olduğum ders fakat Türkçede paragraf çözme konusunda da çok iyiyim.

Sizce doğru olanı mı yapıyorum şu an çalışmamakla? Herkes okulda harıl harıl test çözüyor, ben ise klasik lise hayatımda her gün yaptığım gibi okuldan eve gelince günde 7-8 saat bilgisayarda takılıyorum ama takılmaktan kasıt yazılım ile bayağı bir haşır neşirim, tabii oyun da oynuyorum.

Yanlış yapıyorsun tabii ki. Kimse çalışmadan sana iyi üniversiteleri önüne sermeyecek. Bence hiç beklemeden çalış yoksa sınav zamanı sağlam üzülürsün.

Geri
Yukarı