YKS sınavına nasıl çalışılır?

kaplumbaga deden

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, ben meslek lisesine giden bir 12. sınıfım. Sayısalım ve üniversite de bölüm olarak dijital oyun tasarımı bölümü okumak istiyorum. Derslerim şu an çok kötü durumda. Hayatımda şu ana kadar maksimum 2 kere ders çalışmış bir insanım. Üniversitenin de çok meraklısı değilim. Okursam iyi hoş olur. Okumasam da amcam var İngiltere'de yaşıyor. Okumazsam Türkiye'de 2 sene çalışıp bilet parasını vs. çıkartıp amcamın yanına İngiltere'ye gitmeyi düşünüyorum veya Türkiye'de yazılım öğrenip lise mezunu alan yerlere girmeyi düşünüyorum. Şu an meslek lisesinde ise makine bölümü endüstriyel kalıp dalında okuyorum. Bu meslekte ilerlemeyi düşünmüyorum. Ders çalışmayı ise tüm gün boyunca saatlerce çalışmayı şu anlık düşünmüyorum ama ileride ders çalışmayı iyi hale getirirsem ve gerçekten ders çalışma isteği gelirse saatlerce tüm gün boyunca da çalışabilirim.

Şimdi ders çalışmaya başlasam hangi dersten başlamalıyım? Hangi dersten nasıl başlamalıyım? Sıfırdan mı başlamalıyım yoksa direkt TYT ve AYT konularından mı başlamalıyım? Konu hakkında yardım ve desteklerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, ben meslek lisesine giden bir 12. sınıfım. Sayısalım ve üniversite de bölüm olarak dijital oyun tasarımı bölümü okumak istiyorum. Derslerim şu an çok kötü durumda. Hayatımda şu ana kadar maksimum 2 kere ders çalışmış bir insanım. Üniversitenin de çok meraklısı değilim. Okursam iyi hoş olur. Okumasam da amcam var İngiltere'de yaşıyor. Okumazsam Türkiye'de 2 sene çalışıp bilet parasını vs. çıkartıp amcamın yanına İngiltere'ye gitmeyi düşünüyorum veya Türkiye'de yazılım öğrenip lise mezunu alan yerlere girmeyi düşünüyorum. Şu an meslek lisesinde ise makine bölümü endüstriyel kalıp dalında okuyorum. Bu meslekte ilerlemeyi düşünmüyorum. Ders çalışmayı ise tüm gün boyunca saatlerce çalışmayı şu anlık düşünmüyorum ama ileride ders çalışmayı iyi hale getirirsem ve gerçekten ders çalışma isteği gelirse saatlerce tüm gün boyunca da çalışabilirim.

Şimdi ders çalışmaya başlasam hangi dersten başlamalıyım? Hangi dersten nasıl başlamalıyım? Sıfırdan mı başlamalıyım yoksa direkt TYT ve AYT konularından mı başlamalıyım? Konu hakkında yardım ve desteklerinizi bekliyorum şimdiden Teşekkürler.

Eğer şu an sınava hazırlık konusunda cidden sıfır isen geç kaldın. Sıfırdan başlayıp öğrenmek için çok az süre kaldı. İngiltere'ye gitmek daha mantıklı. Yazılım dili ve dil öğrenmene bakıp bir an önce kendini yurt dışına atman senin için mükemmel bir karar olur.
Ders çalışma konusuna gelecek olursak başlangıçta temel matematik ve fen çalışmalısın.

O zaman ben bir deneyeyim yavaştan, kendimi sıkmadan, zorlamadan. Olursa olur. Olmazsa dediğim gibi yaparım. Matematikten başlamayı düşünüyorum. Ama hangi konulardan başlasam bilemiyorum. Sıfırdan mı başlayayım yoksa direkt TYT ve AYT konularından mı?

Bu arada eklemeyi unutmuşum. Öyle puan olarak çok da yükseklerde gözüm yok. 300 puan civarı tuttursam benim için yeter. Çok da zorlamak, sıkmak istemiyorum kendimi.

O zaman ben bir deneyeyim yavaştan, kendimi sıkmadan, zorlamadan. Olursa olur. Olmazsa dediğim gibi yaparım. Matematikten başlamayı düşünüyorum. Ama hangi konulardan başlasam bilemiyorum. Sıfırdan mı başlayayım yoksa direkt TYT ve AYT konularından mı?

Bu arada eklemeyi unutmuşum. Öyle puan olarak çok da yükseklerde gözüm yok. 300 puan civarı tuttursam benim için yeter. Çok da zorlamak, sıkmak istemiyorum kendimi.

TYT konularından başlamalısın. Özellikle sayılara bayağı bir önem vermen gerek. Tavsiyem Matematiğe başlarken yanında Geometriyi de götür. Açılara ve üçgenlerin giriş kısmına çalış. Zaten bayağı eğlenceli konular.
İstediğin bölüm hangi puan türüyle öğrenci alıyor? (TM-MF)

Onu bilmiyorum sadece sayısal bölüm olduğunu biliyorum. Bir de puan türü vs. o konulardan anlamam.

Sayısal bölüm- MF (matematik-fen)
Eşit ağırlık- TM (türkçe-matematik) oluyor.
MF hazırlanacaksan eğer AYT'de matematik, fizik, kimya, biyolojiden sorumlu olacaksın.
TYT matematiği bitirip AYT'ye başlarsan eğer AYT Matematik 2, 5-3 ayını alır ortalama. TYT matematiği kendin çalışarak ilerle daha hızlı ilerlersin anlamadığın yerleri YouTube'dan, arkadaşlarından veya hocalarından sor. AYT'ye ise biraz daha ağır ve daha çok işleme dayalı olduğu için YouTube'dan videolar izleyerek, derslerde AYT konularında dersi dinleyip derslere katılarak. Üstüne sıkı tekrarlarla çok rahat anlayabilirsin.
Fen kısmına gelecek olursak Fizik bayağı eğlenceli gelecektir eğer matematiği seversen. Kimya ve Biyoloji ise çok çok az ezber isteyebiliyor.
TYT'de denemeler çözerek AYT'de konu üstüne bol bol soru çözüp anlamadıklarını öğrenerek gelişebilirsin. AYT kolay unutulabiliyor. Bu yüzden haftalık ve aylık tekrarlar eklemen gerekebilir bazı derslerin bazı konularına. Ve sık sık soru çözmek lazım. En önemli şey soru çözmek.

Kırmayın vatandaşın hevesini. 5 ayda neler yapanlar var. Düzgün bir çalışma ile sayısal alanından 4 yıllık bir bölüm kazanabilirsin.

Meslek liselisin. Meslek liselilere özel düşük puanlı teknoloji fakülteleri bulunuyor. Biraz araştır derim.

Çok zayıfsan antrenmanlarla mat 1'den başla 2 3 bitir temel işlem yeteneğin olsun rasyonel sayı, köklü sayı, denklemler TYT konularını iyi kavra AYT için çok geç onu en sona bırak TYT mat iyi öğrenirsen 5 6 soru AYT'de de yaparsın.

Geri
Yukarı