YKS sözel 10 bin nasıl yapılır?

Evet haklısın ben de çok gördüm ve hepsinin AYT'si cidden en kötü 60.. Şu an ne durumdasın nasıl gidiyor çalışmaların?

Matematiğe nasıl çalışmıştınız peki yardımcı olabilir misiniz? Çalıştığım halde soru çözemiyorum çünkü ben :(
Ben daha tytyi bitiremedim ya bazı sıkıntılar oldu insallah yetistiricem ocakta ayt başlıyorum senin nasıl

Ben daha tytyi bitiremedim ya bazı sıkıntılar oldu insallah yetistiricem ocakta ayt başlıyorum senin nasıl

1703094352692.png

Dosya Ekleri

• Screenshot_20231220_180837_com.instagram.android.jpg
    Screenshot_20231220_180837_com.instagram.android.jpg
    84,9 KB · Görüntüleme: 84
Son düzenleme:
Merhaba. YKS 2023'te Sözel ilk 15.000'e girerek Sözelde 14.900 küsür sıralama yapmış biri olarak sınava hazırlanırken yaptığım doğru ve hatalı şeyleri anlatabilirim.
1) İlk olarak sınava hazırlanırken TYT Fen Bilimleri dersine çalışmamın bana katkısı olduğunu söyleyebilirim. Özellikle TYT Kimya ve TYT Biyolojiden güzel net yapma imkanınız var. TYT Kimya ve Biyoloji denemesi çözmenizi öneririm. Ben bu hamleyi sınava biraz az bir süre kala yapmama rağmen TYT Fen Bilimlerinde 7,75 net yapmıştım.
2) TYT Sosyal de önemli ve çok fazla TYT Sosyal denemesi çözmediğim halde TYT Sosyalde 12,5 net yapmıştım. Benden daha çok pratik yaparsanız 13,75, 15 hatta 16,25 net bile yapma imkanınız var. TYT Sosyalde 16,25 netin üstü biraz şansa kalıyor.
3) AYT Türk Dili ve Edebiyatında sınava 3 ay kala Kadir Gümüş Hocanın videolarını izledim (tamamını izleyemedim ama önemli bir kısmını) ve AYT Sosyal-1, AYT Sözel, AYT Türk Dili ve Edebiyatı denemeleri çözdüm. Sınavda bu sayede 19,25 net AYT Türk Dili ve Edebiyatı yaptım.

Şimdi sınava hazırlanırken yaptığım hatalarımı anlatıyorum.
1) TYT Matematiğe önem veremedim ve az deneme çözerek halledilebilir sandım ama öyle olmadı. Evde çözdüğüm TYT Matematik denemelerine göre biraz fazla düşük geldi. Beklemediğim yanlışlar yüzünden sınavda 8 net beklerken TYT Matematikte 5,5 net geldi. Buna rağmen Sözelde AYT kısmı sizin için daha önemli çünkü TYT Matematikteki 1 net artışı sizin sıralamanızı pek etkilemeyecek olsa da AYT Coğrafya-2'deki 1 net artışı belki de 2-2,5 net TYT Matematik neti artışı kadar sıralamanızı etkileyecek.
2) AYT Tarih-1'i hafife almışım ama aslında son 3 sınavdır (YKS 2021, YKS 2022, YKS 2023) Eşit Ağırlık ve Sözel için çeldirici soruların çoğu bu alandan çıkıyor. AYT Tarih-1, AYT Sosyal-1 ve AYT Sözel denemeleri çözsem de pek yeterli gelmedi ve sınavda Tarih-1'de 3,75 net yaptım... Daha iyi çalışarak AYT Tarih-1'de 5 veya 6,25 net yapma imkanınız var.
3) Sosyal-2 derslerini biraz hafife almışım. Özellikle AYT Coğrafya-2 ve AYT Felsefe Grubuna iyi çalışmanızı öneririm çünkü iyi çalıştıktan sonra yüksek netler yapılabiliyor. Bu 2 branştan kendime göre biraz düşük (6 net Coğrafya-2 ve 7 net Felsefe Grubu) yaptım ve bu durum sıralamamı etkiledi. AYT Tarih-2 ise bana kolay gelmişti ama biraz daha çok soru çözseydim AYT Tarih-2 sorularının tamamını doğru yapabilirdim. AYT Din Kültürü için sadece AYT Sosyal-2 ve AYT Sözel denemesi çözdüm diye hatırlıyorum. AYT Din Kültürü fena geçmemişti ve 3,75 net yapmıştım.

Öneri ve görüşlerim bu şekildedir. TYT Sosyal, TYT Matematik, TYT Fen Bilimleri, AYT Türk Dili ve Edebiyatı, AYT Tarih-1, AYT Tarih-2, AYT Coğrafya-2 ve AYT Felsefe Grubu sizin için biraz daha kilit dersler.

Merhaba. YKS 2023'te Sözel ilk 15.000'e girerek Sözelde 14.900 küsur sıralama yapmış biri olarak sınava hazırlanırken yaptığım doğru ve hatalı şeyleri anlatabilirim.
1) İlk olarak sınava hazırlanırken TYT Fen Bilimleri dersine çalışmamın bana katkısı olduğunu söyleyebilirim. Özellikle TYT Kimya ve TYT Biyolojiden güzel net yapma imkanınız var. TYT Kimya ve Biyoloji denemesi çözmenizi öneririm. Ben bu hamleyi sınava biraz az bir süre kala yapmama rağmen TYT Fen Bilimlerinde 7,75 net yapmıştım.
2) TYT Sosyal de önemli ve çok fazla TYT Sosyal denemesi çözmediğim halde TYT Sosyalde 12,5 net yapmıştım. Benden daha çok pratik yaparsanız 13, 75, 15 hatta 16,25 net bile yapma imkanınız var. TYT Sosyalde 16,25 netin üstü biraz şansa kalıyor.
3) AYT Türk Dili ve Edebiyatında sınava 3 ay kala Kadir Gümüş Hocanın videolarını izledim (tamamını izleyemedim ama önemli bir kısmını) ve AYT Sosyal-1, AYT Sözel, AYT Türk Dili ve Edebiyatı denemeleri çözdüm. Sınavda bu sayede 19,25 net AYT Türk Dili ve Edebiyatı yaptım.

1) TYT Matematiğe önem veremedim ve az deneme çözerek halledilebilir sandım ama öyle olmadı. Evde çözdüğüm TYT Matematik denemelerine göre biraz fazla düşük geldi. Beklemediğim yanlışlar yüzünden sınavda 8 net beklerken TYT Matematikte 5,5 net geldi. Buna rağmen Sözelde AYT kısmı sizin için daha önemli çünkü TYT Matematikteki 1 net artışı sizin sıralamanızı pek etkilemeyecek olsa da AYT Coğrafya-2'deki 1 net artışı belki de 2-2, 5 net TYT Matematik neti artışı kadar sıralamanızı etkileyecek.
2) AYT Tarih-1'i hafife almışım ama aslında son 3 sınavdır (YKS 2021, YKS 2022, YKS 2023) Eşit Ağırlık ve Sözel için çeldirici soruların çoğu bu alandan çıkıyor. AYT Tarih-1, AYT Sosyal-1 ve AYT Sözel denemeleri çözsem de pek yeterli gelmedi ve sınavda Tarih-1'de 3,75 net yaptım... Daha iyi çalışarak AYT Tarih-1'de 5 veya 6,25 net yapma imkanınız var.
3) Sosyal-2 derslerini biraz hafife almışım. Özellikle AYT Coğrafya-2 ve AYT Felsefe Grubuna iyi çalışmanızı öneririm çünkü iyi çalıştıktan sonra yüksek netler yapılabiliyor. Bu 2 branştan kendime göre biraz düşük (6 net Coğrafya-2 ve 7 net Felsefe Grubu) yaptım ve bu durum sıralamamı etkiledi. AYT Tarih-2 ise bana kolay gelmişti ama biraz daha çok soru çözseydim AYT Tarih-2 sorularının tamamını doğru yapabilirdim. AYT Din Kültürü için sadece AYT Sosyal-2 ve AYT Sözel denemesi çözdüm diye hatırlıyorum. AYT Din Kültürü fena geçmemişti ve 3,75 net yapmıştım.

Öneri ve görüşlerim bu şekildedir. TYT Sosyal, TYT Matematik, TYT Fen Bilimleri, AYT Türk Dili ve Edebiyatı, AYT Tarih-1, AYT Tarih-2, AYT Coğrafya-2 ve AYT Felsefe Grubu sizin için biraz daha kilit dersler.

Çok çokk teşekkür ederim hepsini dikkate alacağım. Sıralaman çok güzel gelmiş öncelikle tebrik ederim. Birkaç sorum daha olacak:') TYT Türkçede kaç net yapmıştın acaba, bir de TYT-AYT toplam netlerin kaç OBP'n ile rica etsem yazabilir misin? Benim Obpm'de 71 bir yandan da bu korkutuyor açıkçası sence 45 TYT ile AYT'yi kaç yapsam bu civarlarda sıralama yapabilirim? Son olarakk da şu an hangi bölümde okuyorsun?

Eki Görüntüle 2059416
İnşallah yetiştireceksin merak etme, sıkıntılar dönem dönem hep olacak önemli olan mümkün olduğunca çabuk toparlamak. Benim de TYT matematiğim hiç yok coğrafyada hâlâ TYT ilerliyorum bir yandan TYT kimya çalışıyorum. Genel olarak TYT'm bitmedi AYT ile birlikte yürüyor diyebilirim, yalnız hissetme 😂 Edebiyatta beş hececilere geçeceğim. Tarihte 2. Turu atıyorum. Felsefe grubu ve din çalışmalarına henüz başlayamadım ama en kısa zamanda başlamak gerek bunlara da... Attığın örneklere de baktım ve umut ışığı oldu gerçekten. Tam anlamıyla AYT'nin önemi adlı bir sonuç yapmışlar. Bu arada sana ulaşabileceğim bir hesabını verirsen dersler hakkında vs konuşabiliriz aynı yolun yolcusuyuzz

Son düzenleme:
Çok çokk teşekkür ederim hepsini dikkate alacağım. Sıralaman çok güzel gelmiş öncelikle tebrik ederim. Birkaç sorum daha olacak:') TYT Türkçede kaç net yapmıştın acaba, bir de TYT-AYT toplam netlerin kaç OBP'n ile rica etsem yazabilir misin? Benim Obpm'de 71 bir yandan da bu korkutuyor açıkçası sence 45 TYT ile AYT'yi kaç yapsam bu civarlarda sıralama yapabilirim? Son olarakk da şu an hangi bölümde okuyorsun?

İnşallah yetiştireceksin merak etme, sıkıntılar dönem dönem hep olacak önemli olan mümkün olduğunca çabuk toparlamak. Benim de TYT matematiğim hiç yok coğrafyada hâlâ TYT ilerliyorum bir yandan TYT kimya çalışıyorum. Genel olarak TYT'm bitmedi AYT ile birlikte yürüyor diyebilirim, yalnız hissetme 😂 Edebiyatta beş hececilere geçeceğim. Tarihte 2. Turu atıyorum. Felsefe grubu ve din çalışmalarına henüz başlayamadım ama en kısa zamanda başlamak gerek bunlara da... Attığın örneklere de baktım ve umut ışığı oldu gerçekten. Tam anlamıyla AYT'nin önemi adlı bir sonuç yapmışlar. Bu arada sana ulaşabileceğim bir hesabını verirsen dersler hakkında vs konuşabiliriz aynı yolun yolcusuyuzz
twitter hesabınız yada discord hesabınız var mı

Merhaba. YKS 2023'te Sözel ilk 15.000'e girerek Sözelde 14.900 küsür sıralama yapmış biri olarak sınava hazırlanırken yaptığım doğru ve hatalı şeyleri anlatabilirim.
2) TYT Sosyal de önemli ve çok fazla TYT Sosyal denemesi çözmediğim halde TYT Sosyalde 12,5 net yapmıştım. Benden daha çok pratik yaparsanız 13,75, 15 hatta 16,25 net bile yapma imkanınız var. TYT Sosyalde 16,25 netin üstü biraz şansa kalıyor.

1) TYT Matematiğe önem veremedim ve az deneme çözerek halledilebilir sandım ama öyle olmadı. Evde çözdüğüm TYT Matematik denemelerine göre biraz fazla düşük geldi. Beklemediğim yanlışlar yüzünden sınavda 8 net beklerken TYT Matematikte 5,5 net geldi. Buna rağmen Sözelde AYT kısmı sizin için daha önemli çünkü TYT Matematikteki 1 net artışı sizin sıralamanızı pek etkilemeyecek olsa da AYT Coğrafya-2'deki 1 net artışı belki de 2-2,5 net TYT Matematik neti artışı kadar sıralamanızı etkileyecek.

Yanıt için çok teşekkürler, sözelci insanları görünce çok mutlu oluyorum, maalesef ülkemizde sözelci olmayı ayıplanacak bir şey olarak gören geri kafalılar çok fazla... Acaba rica etsem sonuç ekranı görüntünüzü atabilir misiniz? Eğer sizin için sakıncası yoksa.

Çok çokk teşekkür ederim, hepsini dikkate alacağım. Sıralaman çok güzel gelmiş öncelikle tebrik ederim. Birkaç sorum daha olacak:') TYT Türkçede kaç net yapmıştın acaba, bir de TYT-AYT toplam netlerin kaç OBP'n ile rica etsem yazabilir misin? Benim OBP'm de 71, bir yandan da bu korkutuyor açıkçası. Sence 45 TYT ile AYT'yi kaç yapsam bu civarlarda sıralama yapabilirim? Son olarak da şu an hangi bölümde okuyorsun?
Rica ederim ve ben teşekkür ederim. TYT Türkçede 28,75 net yapmıştım.
Toplamda 54,5 net TYT, 53 net AYT yapmıştım ve OBP'm 87 küsür.
Görsel İletişim Tasarımı bölümündeyim.

71 OBP'de Sözel ilk 10.000 sıralama için gereken netleri hesapladım (2023):
TYT Türkçe: 30 doğru 10 yanlış => 27,5 net.
TYT Sosyal: 14 doğru 6 yanlış => 12,5 net.
TYT Matematik: 5 doğru 4 yanlış => 4 net.
TYT Fen Bilimleri: 1 doğru => 1 net.
AYT Edebiyat: 21 doğru 3 yanlış => 20,25 net.
AYT Tarih-1: 6 doğru 4 yanlış => 5 net.
AYT Coğrafya-1: 5 doğru 1 yanlış => 4,75 net.
AYT Tarih-2: 10 doğru 1 yanlış => 9,75 net.
AYT Coğrafya-2: 9 doğru 2 yanlış => 8,5 net.
AYT Felsefe Grubu: 10 doğru 2 yanlış => 9,5 net.
AYT Din Kültürü: 5 doğru 1 yanlış => 4,75 net.
Toplamda 45 net TYT, 62,5 net AYT ile Y-SÖZ ilk 10.000 sıralama gelmiş.
Ham sıralama ise 7.100 gelmiş ama yerleştirmede ilk 10.000 (9.900 küsür) olmuş.

Yanıt için çok teşekkürler, sözelci insanları görünce çok mutlu oluyorum. Maalesef ülkemizde sözelci olmayı ayıplanacak bir şey olarak gören geri kafalılar çok fazla... Acaba rica etsem sonuç ekranı görüntünüzü atabilir misiniz? Eğer sizin için sakıncası yoksa.
Rica ederim.
Tabii, YKS 2023 sonucum böyle gelmişti.

YKS 2023 Sonucum.jpeg

Son düzenleme:
Matematik çalışman lazım şart. Sözelcilerin çoğu yapamıyor ve çalışmak seni çok öne atar. TYT Fen zaten çoğunlulukla ezber, sözelciysen ezberin iyidir diye varsayıyorum. Matematik 20, Fen 15 nete çıksa seni inanılmaz öne atar.

Matematik çalışman lazım şart. Sözelcilerin çoğu yapamıyor ve çalışmak seni çok öne atar. TYT Fen zaten çoğunlulukla ezber, sözelciysen ezberin iyidir diye varsayıyorum. Matematik 20, Fen 15 nete çıksa seni inanılmaz öne atar.
Evet ezberim iyidir ama ne yazık ki matematik çalışsam da bir türlü olmuyor soru çözemiyorum. Konu seçimi yaptım o konulara yoğunlaşacağım 4-5 net bile arttırsam kârdır diye düşünüyorum :(

twitter hesabınız yada discord hesabınız var mı
Evet tw kullanıyorum verirsen ekleyebilirim

Rica ederim ve ben teşekkür ederim. TYT Türkçede 28,75 net yapmıştım.
Toplamda 54,5 net TYT, 53 net AYT yapmıştım ve OBP'm 87 küsür.
Görsel İletişim Tasarımı bölümündeyim.

71 OBP'de Sözel ilk 10.000 sıralama için gereken netleri hesapladım (2023):
TYT Türkçe: 30 doğru 10 yanlış => 27,5 net.
TYT Sosyal: 14 doğru 6 yanlış => 12,5 net.
TYT Matematik: 5 doğru 4 yanlış => 4 net.
TYT Fen Bilimleri: 1 doğru => 1 net.
AYT Edebiyat: 21 doğru 3 yanlış => 20,25 net.
AYT Tarih-1: 6 doğru 4 yanlış => 5 net.
AYT Coğrafya-1: 5 doğru 1 yanlış => 4,75 net.
AYT Tarih-2: 10 doğru 1 yanlış => 9,75 net.
AYT Coğrafya-2: 9 doğru 2 yanlış => 8,5 net.
AYT Felsefe Grubu: 10 doğru 2 yanlış => 9,5 net.
AYT Din Kültürü: 5 doğru 1 yanlış => 4,75 net.
Toplamda 45 net TYT, 62,5 net AYT ile Y-SÖZ ilk 10.000 sıralama gelmiş.
Ham sıralama ise 7.100 gelmiş ama yerleştirmede ilk 10.000 (9.900 küsür) olmuş.
Uğraştırdım seni de çook teşekkür ederim gerçekten. Sabah akşam tarihle yatıp tarihle kalkmam gerekecek sanırım 62.5 ayt zorlu olacak gibi geliyor :') Bir de bu hesaplamayı nereden yaptın acaba

Son düzenleme:
Evet ezberim iyidir ama ne yazık ki matematik çalışsam da bir türlü olmuyor soru çözemiyorum. Konu seçimi yaptım o konulara yoğunlaşacağım 4-5 net bile arttırsam kârdır diye düşünüyorum :(

Evet tw kullanıyorum verirsen ekleyebilirim

Uğraştırdım seni de çook teşekkür ederim gerçekten. Sabah akşam tarihle yatıp tarihle kalkmam gerekecek sanırım 62.5 ayt zorlu olacak gibi geliyor :') Bir de bu hesaplamayı nereden yaptın acaba
_34bilal34_ Twitter hesabım

Arkadaşlar öncelikle hedefim sözelde 10 bin yapmak. Ama TYT matematik ile yıldızım hiçbir zaman barışamadı yapamıyorum ve harcadığım vakitte verimsiz geçiyor gibi hissediyorum. TYT'de zorlasam 2-3 fen, 2-3 matematik ile 45 nete çıkabiliyorum. Artık ocak ayı geldi ve sözellere yoğunlaşmam gerektiğinin farkındayım. Bu yüzden sözellere ağırlık vererek çalışmayı düşünüyorum ama 40-45 TYT ile sözelde 10k gelebilir mi bunu bilmiyorum. AYT netlerim ne durumda olmalı, nasıl bir yol izlemeliyim? Daha önceden sınava girmiş ya da girmemiş tarihe edebiyata coğrafyaya ilgisi olan çalışma taktikleri verebilecek ve genel olarak tavsiye verebilecek yaşıtlarım, abi ve ablalarım yardım edebilir misiniz? Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Matematik çalışarak olur. Matematiği yapamama diye bir durum yok. Sınava kadar günde 20 tane problem bile çözsen sınavda en azından 15 net yaparsın.

Uğraştırdım seni de, çook teşekkür ederim gerçekten. Sabah akşam Tarihle yatıp Tarihle kalkmam gerekecek sanırım. 62,5 net AYT zorlu olacak gibi geliyor :') Bir de bu hesaplamayı nereden yaptın acaba?
Rica ederim.
Vepuan'dan hesaplamıştım.

@lanadelrei ve @bilal34, şimdiden başarılar dilerim. 🙏🏻

Geri
Yukarı