YKS tercihlerde ilk tercihten sonra daha iyi yerler yazılırsa ne olur?

TechSavvy1

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar EA alanında 47k sıralamam var. Birinci sıralamaya 52K sıralamalı bir yazıp diğer tüm sıralamalara iyiden kötüye yazmak istiyorum. Mesela şöyle:
1. tercih: 52K.
2. tercih: 45k.
3. tercih: 46k.
4. tercih: 47k.
5. tercih: 48k.
6. tercih: 50k.
7. tercih: 58k.
Vs.

Böyle yaparsam 1. tercih gelmezse diğer tercihler geçersiz olur dedi rehberlik hocamız yerleşemezsin dedi. Bilgisi olan var mı?

Arkadaşlar EA alanında 47k sıralamam var. Birinci sıralamaya 52K sıralamalı bir yazıp diğer tüm sıralamalara iyiden kötüye yazmak istiyorum. Mesela şöyle:
Vs.

Böyle yaparsam 1. tercih gelmezse diğer tercihler geçersiz olur dedi rehberlik hocamız yerleşemezsin dedi. Bilgisi olan var mı?
Tamamen şans işi ve kontenjan.

Vs.

Hocam ilk tercihi en düşükten başlatmanız gerekmez mi? Rehberlik hocanızın dediğini pek anlayamadım.

Rehberlik hocanızı ya yanlış anlamışsınız sanırım. 1. sıradaki tercihiniz büyük ihtimalle gelir ama gelmedi diyelim diğerlerinin geçersiz olması gibi bir durum yok hangisinden kabul alırsanız o okula kayıt olmanız gerekir.

Hocanız büyük ihtimalle 1. sıradaki tercihin %99 geleceği için diğer tercihlerin bir anlamı olmayacağını söylemek istemiştir yani 1. sıradakini kazanınca diğer okulları kazanacak sıralamanız olsa bile o okullara kayıt yaptıramazsınız.

Rehberlik hocası boş yapmış(!) Son yıldaki sıralamalar bir sonraki yıl için geçerli olmuyor her zaman. Yani ilk sıraya yazdığın bu sene 30la kapatabilir. Aynı şekilde 2. yazdığın 50'lere düşebilir, eğer sıralama değişmezse mantıken direkt 1. tercih olmazsa 7.ye kayıyor, ama şans içi hangi bölümün hangi sıralamayla kapatacağını bilemeyiz.

Rehberlik hocanızı ya yanlış anlamışsınız sanırım. 1. sıradaki tercihiniz büyük ihtimalle gelir ama gelmedi diyelim diğerlerinin geçersiz olması gibi bir durum yok hangisinden kabul alırsanız o okula kayıt olmanız gerekir.

Hocanız büyük ihtimalle 1. sıradaki tercihin %99 geleceği için diğer tercihlerin bir anlamı olmayacağını söylemek istemiştir yani 1. sıradakini kazanınca diğer okulları kazanacak sıralamanız olsa bile o okullara kayıt yaptıramazsınız.
Ben diyelim ki sıralama listesini karışık yazmak istiyorum.
3. tercih: 60kk.
4. tercih: 44k.
Vs.
Böyle yaparsam bir sorun olur mu peki? Sıralamaya göre sırasıyla değil ama istediğim okulların sırası böyle diyelim. Böyle yaparsan yerleşemezsin dediler bana

4. tercih: 44K.
Vs.
Böyle yaparsam bir sorun olur mu peki? Sıralamaya göre sırasıyla değil ama istediğim okulların sırası böyle diyelim

İstek sırası başarı sırasından daha önemli her zaman. Tabii mantıklı mı bilemiyorum.

Geçen seneki sıralamalar bu seneki seçimlere niye etki etsin? Karışık yazabilirsin. Liste bu sene böyle de olabilir sonuçta:

1. tercih: 52K > 60K
2. tercih: 45K > 70K
3. tercih: 60K > 20K
4. tercih: 44K. > 10K
5. tercih: 48K > 30K
6. tercih: 50K > 100K
7. tercih: 58K > 200K

4. tercih: 44k.
Vs.
Böyle yaparsam bir sorun olur mu peki? Sıralamaya göre sırasıyla değil ama istediğim okulların sırası böyle diyelim. Böyle yaparsan yerleşemezsin dediler bana
Yerleşemezsin diye bir şey yok. 47k sıralama yaptınız diye illa 47k veya daha iyi sıralamalı bir bölüm yazmak zorunda değilsiniz eğer 52k sıralamayı bölüm sizi mutlu ediyorsa yazabilirsiniz. %99 o bölümü kazanırsınız velev ki kazanamadınız diğerlerini sırayla dener sistem. Açıkta kalma ihtimaliniz yok denecek kadar az.

Çok teşekkür ederim. 1 haftadır bunun stresini yapıyorum. Ya karışık yazarsam yerleşemezsem diye.

Yerleşemezsin diye bir şey yok. 47k sıralama yaptınız diye illa 47k veya daha iyi sıralamalı bir bölüm yazmak zorunda değilsiniz eğer 52k sıralamayı bölüm sizi mutlu ediyorsa yazabilirsiniz. %99 o bölümü kazanırsınız velev ki kazanamadınız diğerlerini sırayla dener sistem. Açıkta kalma ihtimaliniz yok denecek kadar az.
Tercih kılavuzunu da okudum. Bununla ilgili bir şey bulamadım. Rehberlikçi de 30k dan yazmaya başla sona doğru dedi. Şansına neresi gelirse diye. Ben de Trabzon istiyorum dedim. Sıraya göre yaz dedi öyle olunca Trabzon 20. sıraya geliyor. Ondan önce illa bir yer gelir istemediğim

Geri
Yukarı